1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin’deki son düşüşün başlıca sebepleri

Bitcoin’deki son düşüşün başlıca sebepleri

Bitcoin’deki son düşüşün başlıca sebepleri
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı haftaya yeni bir düşüşle başladı. Bu düşüşün arkasındaki sebepler yatırımcıları riskli varlıklardan uzak durmaya itiyor. Bu sebeplere bakalım.


Bitcoin’deki son düşüşün başlıca sebepleri

Bitcoin fiyatı haftanın ilk günü yüzde 5 oranında düştü. Bunun başlıca sebebi yatırımcıların yükselen faiz oranları ve ABD merkez bankası Fed’in potansiyel daha fazla sıkılaşma ihtimalinin getirdiği riskleri değerlendirmesi. Bu değerlendirme yaşanırken de BTC yatırımları azalıyor.

Coin Metrics’in verilerine göre, Bitcoin bugün yüzde 5.4 oranında düşüşle 40,901.76 dolar seviyesine geldi. Günün daha erken saatlerinde ise 40,880 dolar seviyesi ile 20 Mart’tan bu yana olan en düşük seviyesine ulaştı.

İlgili – Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında yeni düşüş sinyalleri!

Düşüşün başlıca sebebi ABD’de yaşanan ekonomik gelişmelerle ilgili. ABD’de 10 yıllık Hazine getirisinin bir gecede üç yılın en yüksek seviyesi olan %2.77’ye ulaşması sonrası BTC dahil birçok piyasada düşüşler yaşandı. Daha riskli varlıklar, hazine getirileri yükseldiğinde düşme eğiliminde. Bugün aynı zamanda teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite de yüzde 1’den fazla düştü.

Bitcoin düşüş trendi senaryolarını çürüten 3 önemli gösterge!

Tabii genel olarak Bitcoin’in hisse senetleri piyasasından bağımsız hareket etmesi bekleniyor. Ancak bu ikisi arasında son aylarda yüksek bir korelasyon var.

Kaiko’da araştırma analisti olan Riyad Carey, şöyle diyor:

“Bitcoin ve geleneksel piyasalar, ABD Fed’in enflasyonla mücadele için para politikasını sıkılaştıracağı beklentilerine olumsuz yanıt vermeye devam ediyor. Global olarak ise Ukrayna’da devam eden savaş ve Çin’deki kapanmalar piyasaları olumsuz etkiliyor.”

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Carey aynı zamanda Terraform Labs’in Bitcoin alımlarının da piyasaya olumlu etkisinden bahsetti. Ona göre iki hafta Bitcoin’in 48,000 dolara yükselmesinde bu alımların etkisi var. Terra, kendi stabil coininin rezervi için şimdiye kadar 40,000 BTC satın aldı. En son hafta sonu 175 milyon dolarlık yeni alım yapmıştı.

Diğer yandan piyasa genelinde bir düşüş durumu hakimdi. ETH yüzde 7.2 düştü. Solana, Algorand ve Cardano hepsi son 24 saatte yüzde 9 düştü.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: