1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin’de pozisyon belirlemeden önce bu 2 grafiğe bakmalısınız!

Bitcoin’de pozisyon belirlemeden önce bu 2 grafiğe bakmalısınız!

Bitcoin’de pozisyon belirlemeden önce bu 2 grafiğe bakmalısınız!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Biden vergisi etkisi ile 50 bin doların altına gerileyen fiyatlar, tekrardan $55K bandına yükseldi. Bu haberimizde Bitcoin temel makro ekonomik göstergelerine göz atacağız.


Bitcoin’de pozisyon belirlemeden önce bu 2 grafiğe bakmalısınız!

Bitcoin fiyatlarında etkili olan temel aktörlerden birisi şüphesiz Bitcoin madencileri. Madenciler günlük 900 adet Bitcoin üretiyorlar ve üretilen yeni Bitcoin’ler fiyatlar üzerinde direkt etkili sonuçlar doğuruyor. Eğer yeni üretilen BTC’ler satış için piyasaya sürülürse fiyatlarda aşağı yönlü bir hareket yaşanabiliyor.

Madenciler enerji, personel ve donanım maliyetlerini kazdıkları Bitcoin’leri satarak finanse ediyorlar. Arta kalan Bitcoin’ler ise madencilerin net kârını oluşturuyor. Aşağıdaki grafikten Bitcoin’in mutfağında yer alan madencilerin kâr olarak ayırdıkları BTC’lerini satmadıkları ve biriktirmeye devam ettikleri gözleniyor.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin madencilerinin net pozisyonunu görüyoruz. Madencilerin net Bitcoin pozisyonları pozitif!

bitcoin pozisyon Bitcoin’de pozisyon belirlemeden önce bu 2 grafiğe bakmalısınız!Toplam 21 milyon adet Bitcoin arzının yaklaşık 18.7 milyon adedi geçtiğimiz 10 yıllık süre zarfında madenciler tarafından üretildi ve piyasaya sürüldü. Ancak 18.7 milyon adet Bitcoin’in tamamı piyasada aktif olarak işlem görmüyor. Bazı Bitcoin’ler kayboldu ve bazısında da ölesiye hodl (biriktirme) söz konusu. Örneğin Bitcoin’in geliştiricisi gizemli Satoshi Nakamoto’nun yaklaşık 1.25 milyon adet Bitcoin’i olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu Bitcoin’lerin kayıtlı olduğu adreste 10 yıl boyunca hiçbir hareket yaşanmadı.

Lütfen Bkz: ABD’den Bitcoin hakkında 2 önemli haberimiz var!

Blockchain adreslerinde atıl vaziyette duran toplam Bitcoin sayısı, piyasaya sürülen Bitcoin’lerin %78.3’üne denk geliyor. Yani 14.64 milyon adet Bitcoin sabit duruyor ve uzun süredir hiç hareket etmedi. Aşağıdaki grafikte piyasada aktif biçimde işlem görmeyen Bitcoin sayısındaki değişimi (mavi grafik) görüyoruz.

bitcoin pozisyon Bitcoin’de pozisyon belirlemeden önce bu 2 grafiğe bakmalısınız!Sonuç olarak piyasayı belirleyen toplam Bitcoin adedi 4 milyon civarında.

Kaynak

Not: Kripto para ve Bitcoin piyasaları oldukça manipüledir ve spekülasyonlara açık piyasalardır. Yazılarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.