1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Bitcoin zorluğu düşerken, hash gücü yükseliyor – Ne anlama geliyor?

Bitcoin zorluğu düşerken, hash gücü yükseliyor – Ne anlama geliyor?

Bitcoin zorluğu düşerken, hash gücü yükseliyor – Ne anlama geliyor?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ağı madencilik zorluğu dört defadır art arda düşüyor. Önceki düşüşte rekor oranda düzeltme yapmıştı. Şimdi bir kez daha gerilerken, BTC hash gücünün 2 hafta önce gördüğü dip seviyeden yükselmeye başladığını görüyoruz. Bu yaşananların arkasında neler olduğuna ve en anlama geldiğine bakalım.


Bitcoin zorluğu düşerken, hash gücü yükseliyor – Ne anlama geliyor?

Bitcoin ağında 17 Temmuz’da yapılan son düzeltmede madencilik zorluğu dördüncü defa art arda düştü. Bu sefer yüzde 5 oranında. Bir önceki zorluk düzeltmesinden yüzde 28 ile tarihin en büyük düşüşü yaşanmıştı. Son düşüşle ağ zorluğu Ocak 2020’den bu yana görülen en düşük seviyeye geldi.

Bitcoin zorluğu düşerken, hash gücü yükseliyor – Ne anlama geliyor?

Kaynak: BTC.com

Zorluk düşüşünün sebebi, Çin’deki madencilerin son birkaç haftada Bitcoin ağını terk etmesi. Ayrıca son verilere göre mevcut blok ekleme süresi 10 dakika.

İlginçtir ki Bitcoin madenciliği düşüşü, ağda kalmaya devam eden madencilere daha fazla para gittiği anlamına geliyor. Bitcoin madenciliği mühendisi Brandon Arvanaghi, CNBC’ye yaptığı açıklamada şöyle diyor:

“Bu madenciler için bir gelir partisi olacak. Birdenbire pastanın daha büyük bir parçasına sahip oluyorlar, bu da her gün daha fazla Bitcoin kazandıkları anlamına geliyor.”

İlgili – Bu veri Bitcoin’i daha çekici hale getirebilir!

Bitcoin hash gücü yükseliyor

Diğer yandan Bitcoin hash gücü yeniden yükseliyor. İki hafta önce 90m TH/s seviyesinin altına düşmüştü. 3 Temmuz’daki en düşük seviyeden Bitcoin hash gücü şimdiki 100m TH/s seviyesine kadar çıktı.

Bunun sebebi ise son birkaç haftada Çin’de deniz aşırı bölgelere taşınan madencilerin yeniden online olmaya başlamaları. Kuzey Amerika ve Avrupa ülkeleri hükümetleri güçlü teşviklerle madencileri kendi ülkelerine çekmeye çalışıyorlar. Kripto para madenciliği ise yeşil ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına doğru kayıyor.

Bunlar dışında Bitcoin fiyatı son haftalarda büyük baskı altında. Özellikle de 33,000 dolar seviyesinin altına düştükten sonra. BTC şu an 31,827 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri de 598 milyar dolar. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli indikatör aktif Bitcoin adres sayısı. Burada son haftalarda keskin düşüş görüyoruz.

Bitcoin zorluğu düşerken, hash gücü yükseliyor – Ne anlama geliyor?

Bitcoin aktif adres sayısı Kaynak: Santiment

Kaynak

Etiketler: