1. Anasayfa
  2. EğitimYatırım
  3. Bitcoin yatırımının temel analiz araçları nelerdir?

Bitcoin yatırımının temel analiz araçları nelerdir?

Bitcoin yatırımının temel analiz araçları nelerdir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Önemli Bitcoin analiz araçları hakkında bilgi almak ister misiniz? Kripto para ticaretinde kripto analiz araçları çok etkili bir yer tutuyor. Bu araçlardan öne çıkan 3 tanesini yazımızda bulacaksınız.


 

Önemli Bitcoin analiz araçları

Kripto para ticaretinde teknik göstergeleri okumak kazanç sağlamada en etkili yolların başında geliyor. Teknik göstergelere bakarak geçmişi analiz edip, geleceği tahmin edebiliyorsunuz. Kripto yatırımcıları, daha iyi kararlar almak için bu teknik göstergelerden yararlanıyorlar. Yazımızda en çok kullanılan ve işe yarayan üç önemli Bitcoin analiz  aracından bahsedeceğiz.

NVT Sinyali

Kripto analisti Willy Woo tarafından 2017 de geliştirildi. Daha sonra teknoloji uzmanı Dmitry Kalichkin tarafından yeniden düzenlendi. NVT sinyali blockchain verileri kullanarak kripto fiyat performansını analiz ediyor. NVT Sinyali hesaplaması, günlük işlem değerinin 90 günlük hareketli ortalamasının ağ değerine bölünmesiyle yapılıyor. NVT sinyali kripto ticaretini şekilendiren etkin bir gösterge ve yaygın bir şekilde kullanılıyor. NVT önemli Bitcoin analiz araçlarından öğrenilmesi gereken bir gösterge.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

NVT Sinyalinin ardındaki mantık P/E ( fiyat /kazanç) oranından alınan bir bakış açısı. Hisse senetleri piyasasında analistler şirket değerini fiyatın kazanca oranı ile belirliyorlar. Bitcoin de değer ağının temel bir ödemesi ve deposu işlevi gördüğü için, ağdaki sermaye akışı bir anlamda şirket kazancını temsil ediyor.

 Resim 1 BTCUSD ile NVT Sinyali

kripto analiz araçları

Bitcoin olayında NVT Sinyali ne zaman 150’nin üzerine çıksa aşırı alım anlamına geliyor. NVT sinyali ne zaman 45’in altına inse aşırı satış demek.

Resimde 27 Nisan 2017’den bu yana BTCUSD performansı yer alıyor. Temmuz 2017 ve Şubat 2017’de NVT Sinyali piyasada dibe indi ve 45 seviyesine geldi (sarı çizgi) ardından önemli bir fiyat geri dönüşü yaşadı piyasa.

Diğer taraftan NVT Sinyali 150’nin üzerine defalarca çıktı (mavi dikey çizgi) ve bir çok durumda da Sinyal başarılı bir şekilde zirvelere işaret etti. Trend analizi ile birleşince ( kalın mavi çizgi), tüccarlar işlemden çıkmaya karar vermek adına sağlıklı bir gözlem yapabilecekler.

Bitcoin Zorluk Şeridi

Zorluk şeridi bir diğer gösterge. Bitcoin madencilik zorluğunda ve değişim oranlarındaki basit hareketli ortalamaları kapsıyor.

Genellikle de ne zaman yeni Bitcoinler kazınırsa, madenciler masrafları ödemek için, çıkarılan bu bitcoinlerin bir kısmını satıyor. Bu hareket de kripto fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor.

Woo’nun teorisine göre, en zayıf madenciler işlevsel kalabilmek adına coinlerinin çoğunu satıyorlar. Sürdürülemez olmaya başlayınca da bırakıyorlar. Hash gücü ve ağ zorluğu azalıyor (şerit baskısı), geride sadece güçlü olan, daha az satan kalıyor, bunun neticesinde daha çok yukarı doğru fiyat hareketi ortaya çıkıyor. Sonuç olarak şerit baskı yaptığı zaman, mesela, ikinci resimdeki mor daire, ticaret yapmak için piyasaya girmenin zamanı gelmiş oluyor.

Resim 2: BTCUSD ve Zorluk Şeridi

önemli Bitcoin analiz Bitcoin yatırımının temel analiz araçları nelerdir?

Bitcoin Volatilitesi

Volatilite bir tahvilin, burada Bitcoin, değerindeki değişim oranı ile ilişkili risk miktarına işaret ediyor. Volatilitenin daha büyük olması bitcoin değerinin dramatik bir değişim geçirebileceğini gösteren bir unsur. Bu değişim aşağı veya yukarı her yönde olabilir. Bu durumda daha çok insan risk konusunu sınırlandırmak isteyebiliyor. Daha düşük volatilite bir tahvilin değerinin yoğun bir dalgalanmaya maruz kalmadığını ve dengede kalmak istediğini gösteriyor. O zaman da Bitcoin alma veya satma da azalmaya başlamış oluyor.

Burada volatilite gerçekleşen volatiliteyi ifade etmekte. Bu gerçekleşen volatilite tarihsel verilere bakarak hesaplanır, hesap sonucunda belli bir zaman diliminde varlığın geçirdiği volatilite ortaya çıkar.

Burada sınırlamalar da söz konusu çünkü gerçekleşen tahminler gelecek volatilite için kaba bir yol gösterici durumunda. Bunlar uygulanan volatilite tahminleri kadar mükemmel olmuyorlar. Önemli Bitcoin analiz araçları yatırımlarınızda size yol gösterici olacak temel unsurlar. Bol kazançlı yatırımlarınız olsun.

Resim 3: 30-günlük BTCUSD Volatilite (Yeşil) vs. BTCUSD (Mavi) YTD

 önemli Bitcoin analiz

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: