BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin ve kripto yatırımcılarının bir haftalık kaybı korkunç
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin ve kripto yatırımcılarının bir haftalık kaybı korkunç

Bitcoin ve kripto yatırımcılarının bir haftalık kaybı korkunç
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin toplam değerinin neredeyse yarısını kaybederek, birçok yatırımcıyı iflasa sürükledi. Diğer kripto paralar da benzer çöküşlerle son yedi günde yüzde 63 değer kaybı yaşadı. Genel olarak ise son bir haftada kripto yatırımcısının kaybı 830 milyar dolar olarak hesaplanıyor.


Bitcoin ve kripto yatırımcılarının bir haftalık kaybı 830 milyar dolar

Geçen hafta kripto para piyasası için volatiliteli geçerken Bitcoin de 30,000 dolar seviyelerine kadar kaydı. Şimdi bir miktar toparlansa da son bir haftada birçok yatırımcı iflas etti.

Diğer kripto paralar da piyasanın liderinin izinden giderek yedi günde yüzde 63 düştü. Sonuç olarak söz konusu haftanın yatırımcılara bilançosu 830 milyar dolarlık kocaman bir kayıp olarak yansıdı. Toplam kripto para piyasası ise 1.49 trilyon dolara kadar geriledi.

Dünya genelindeki birçok borsa artan hacimler ve satış emirlerinden dolayı sorunlar yaşadı. Bunlar arasında Binance, WazirX (sahibi Binance), Voyager ve Coinbase var.

İlgili – Ünlü analistten Bitcoin yorumu: 60,000 dolar zirve olmaktan uzak

Çöküşün arkasındaki 2 başlıca sebep

Çöküşün arkasında ise 2 başlıca sebep var. Birincisi araç üreticisi Tesla’nın ani açıklaması. Buna göre birkaç ay önce Bitcoin ile ödeme alma kararından dönüldü. Sebep olarak ise Bitcoin madenciliğini enerji kullanımı ve çevresel endişeler gösterildi.

Bitcoin taraftarları, Tesla’nın BTC’yi benimsemesi ile daha geniş çaplı bir yayılma bekliyordu. Şimdi Tesla söz konusu kararından “u dönüşü” yaptı. Tesla ayrıca BTC yatırımlarının bir kısmını da elde çıkardı.

Diğer bir sebep ise Çin’in ülke genelindeki madencilik çiftliklerine yaptığı baskı. Pekin yönetimi, finansal riskleri kontrol etme çabası çerçevesinde kripto para madenciliğine baskı yapmayı planlıyor.

Bazı tahminlere göre, Çin dünyanın en büyük kripto madenciliği merkezi. Sonuçta yüksek elektrik enerjisi ihtiyacı ortaya çıkıyor ki Çin de hava kirliliği en yüksek ülkelerden.

İlgili – Daha çevre dostu 5 Bitcoin alternatifi

Elon Musk etkisi

Birçok yatırımcı ve analist ise son büyük düşüşten Elon Musk’ı sorumlu tutuyor. Musk zaman zaman destek bazen de eleştiren tweetleri ile anında fiyat hareketlerini etkiliyor.

Musk en çok Bitcoin ve Dogecoin’e destek veriyor. Gerçi Dogecoin’in sadece bir internet memesi olduğunu ve BTC gibi temelleri olmadığını da belirtiyor. Yine de bu kripto para ile ilgili çok yaygaraya yol açıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: