Daha çevre dostu 5 Bitcoin alternatifi

Kaç Bitcoin kaldı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Elon Musk ve Tesla, Bitcoin’in yüklü enerji tüketimi ile ilgili bir tartışma başlattı. Şimdi gözler daha düşük enerji tüketimi olan Bitcoin alternatifi kripto paralarda. Bu elternatif coinlerden birkaçına bakalım.


Daha çevre dostu 5 Bitcoin alternatifi kripto para

Tesla CEO’su Elon Musk’ın araç satışlarında artık Bitcoin (BTC) kabul etmeyecekleri açıklaması piyasa için kötü sürpriz oldu. Gerekçe olarak ise kripto para madenciliğinin çevre üzerine etkisi gösteriliyor.

Bu açıklama sürpriz oldu çünkü Musk kripto meraklısı olarak görülüyor ve şirketi de Şubat’ta BTC kabul etmeye başlamıştı. Ayrıca Bitcoin’in yüksek enerji talebi de uzun süredir bilinen bir durum.

Bitcoin madenciliği yeni blok üretimi için gereken karmaşık denklemleri çözerken güçlü makineler kullanıyor ve muazzam enerji tüketiyor. Digiconomist’e göre, Bitcoin madencilik endüstrisinin tamamı Singapur’la karşılaştırılabilir bir karbon ayak izine sahip. Twitter CEO’su Jack Dorsey gibi isimler Bitcoin madenciliğinin “yenilenebilir enerjiyi teşvik ettiğini” düşünüyor. Musk da daha önce bunu kabul etmişti.

Şimdi ise Musk Twitter üzerinde Tesla’nın “fosil yakıt kullanımından artan oranda endişeli” olduğunu yazdı. Buna göre şirket, Bitcoin ağından daha az güç kullanan alternatif kripto para arayışında. Bu açıklama üzerine BTC fiyat yüzde 13 düştü.

Tesla’nın açıklaması üzerine insanlar Bitcoin yatırımlarını gözden geçirmeye başladı. Ancak tüm kripto paralar aynı blok üretim modelini kullanmıyor. Bundan dolayı bazıları daha çevre dostu. İşte, size çevre dostu 5 Bitcoin alternatifi kripto para.

Nano (NANO)

NANO Bitcoin'i

Özellikle çevre dostu bir para birimi olarak tanıtılan Nano (NANO), “madencilik veya basımı” olmayan bir kripto para. Bu kripto para bir işlemin sıradan bir tüketici bilgisayarında gerçekleşebileceği hafif “proof-of-work” modeli kullanıyor.

Bu açından açık bir şekilde Bitcoin alternatifi olarak görülebilir ve Tesla’nın açıklamasından sonra 24 saatte NANO fiyatı iki kat arttı.

Chia (XCH)

bitcoin Daha çevre dostu 5 Bitcoin alternatifiYeni piyasaya çıkan Chia, BitTorrent mucidi Bram Cohen tarafından kuruldu. Benzer bir proof-of-work modeli kullanıyor. “Alan ve zaman kanıtı” modeli bilgisayarınızdaki depolama alanını kullanır.

Piyasada madenciliği yapılabilecek yeni coinlerden. Çünkü yüksek enerji kullanan GPU gerektirmiyor. Ancak dikkat edilmeli. Düşük seviyeli SSD’leri birkaç hafta içinde yakabilir.

Cardano (ADA)

bitcoin Daha çevre dostu 5 Bitcoin alternatifi

Cardano iyi bilinen kripto paralardan ve 2021’de değeri 10 kat yükseldi. Son olarak 2 dolar seviyesini de geçerek yeni rekor kırdı. Ayrıca piyasadaki en değerli beşinci kripto para. Cardano ağı, proof-of-stake modeli kullanıyor.

ADA kurucusu Charles Hoskinson, tüm Cardano ağınının yıllık 6 GWh enerji kullandığını bildiriyor. Bu da Bitcoin’in tükettiğinin çok az bir kısmı. Bundan dolayı ADA, BTC alternatifi olarak Tesla’ya kur yapıyor.

Polkadot (DOT)

bitcoin Daha çevre dostu 5 Bitcoin alternatifi

Polkadot da Cardano gibi başka bir Ethereum kurucu ortağı (Gavin Wood) tarafından çıkarıldı ve yeni bir yaklaşım denemeye karar verdi. Bu yıl değeri yükselen kripto paralardan ve 2021’de 5 kat büyüdü. Piyasa değerine göre TOP 10 arasında.

Polkadot, farklı blockchainler arasındaki boşluğu doldurabilen çok zincirli bir ağ olarak tasarlandı. DOT, nominated proof-of-stake (NPoS) modeline dayanıyor. Enerji kullanan madencilik yerine coin saklamak üzerine kurulan bir model.

Stellar (XLM)

İşte kripto balinaları tarafından gerçekleştirilen devasa xlm işleminin kaynağı!

Stellar Lumens (XLM) başka bir iyi bilinen ve uzun süredir piyasada olan kripto para. 2021’de değeri neredeyse 5 kat arttı.

XLM’nin işlemleri doğrulamaya yönelik benzersiz konsensus modeli enerji açısından verimlidir. Her işlemi onaylamak için yalnızca az sayıda dağıtılmış düğüm gerekiyor. XLM diğer blockchainlerden farklı olarak yüksek enerji tüketmiyor. Bundan dolayı Ukrayna gibi ülkeler kendi ulusal dijital paralarını XLM teknolojisi üzerine inşa etmeyi planlıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Daha çevre dostu 5 Bitcoin alternatifi
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.