1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ve kripto para piyasaları nereye koşuyor?

Bitcoin ve kripto para piyasaları nereye koşuyor?

Bitcoin ve kripto para piyasaları nereye koşuyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasaları nereye koşuyor? Toplam piyasa değeri ilk olarak 3 trilyon doları mı görecek yoksa 2.5 trilyon dolara mı gerileyecek?


Bitcoin ve kripto para piyasaları nereye koşuyor?

Haftanın ilk gün kripto para piyasaları oldukça canlı başladı. Bitcoin hızlı biçimde 66 bin doların üzerine çıkarken Ethereum ise tüm zamanların rekorunu kırdı. Toplam kripto para piyasasının değeri ise 2.90 trilyon doları geçti. Piyasa nereye koşuyor? Bir düzeltme yaşanır mı yoksa piyasalar hızlı bir şekilde 3 trilyon dolar sınırı mı aşacak?

Aşağıdaki grafikte Korona Salgını öncesi ve sonrası toplam kripto para piyasalarının değerindeki değişimi görüyoruz.

Kripto para piyasaları

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 11 Mart 2020’de Korona salgınını küresel pandemi ilan etti. Bu ilanın ardından tüm finansal piyasalarda geçici bir kaos ortamı yaşandı. O zaman toplam kripto para piyasasının değeri 230 milyar dolarda  130 milyar dolara kadar geriledi. Yazının kaleme alındığı saatte toplam piyasa büyüklüğü 2.85 trilyon dolar büyüklüğünde. Yani Dünya Sağlık Örgütünün küresel pandemi ilan ettiği günden beri 22 kat büyüdü.

Aşağıdaki grafikte 2019 yılı verilerine göre ülkelerin milli gelir sıralamasını görüyoruz. İlk sırada yaklaşık 21 trilyon dolarlık GSYİH ile ABD yer alıyor. Kripto para piyasaları bu sıralama şimdiki büyüklüğü ile İngiltere’yi geride bırakarak ve Almanya’nın hemen ardından 5’inci sırada kendine yer ediniyor.

kripto para piyasaları Bitcoin ve kripto para piyasaları nereye koşuyor?

Aşağıdaki grafikte ise bir artış koridoru içerisinde Bitcoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. Ağustos ayından beri Bitcoin artan koridor içerisindeki artış trendini devam ettiriyor. Ağustos ayında artan fiyatlarda şüphesiz Bitcoin ETF’ler hakkındaki beklentiler etkili oluyor. Nihayet ABD’de Bitcoin ETF’ler onaylandı ve piyasalara kurumsal ilgi artan oranda devam ediyor. Bu sayede kripto para piyasaları daha da kurumsallaşıyor.

kripto para piyasaları Bitcoin ve kripto para piyasaları nereye koşuyor?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.