okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.98%
Bitcoin
68.612,58 USDT
eth
ETH
2.56%
Ethereum
3.845,28 USDT
bch
BCH
-2.29%
Bitcoin Cash
482,35 USDT
xrp
XRP
-2.49%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-1.35%
Litecoin
83,83 USDT
bnb
BNB
-0.51%
Binance Coin
599,30 USDT
sol
SOL
-3.92%
Solana
161,75 USDT
avax
AVAX
-4.34%
Avalanche
36,62 USDT
ada
ADA
-1.1%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.13%
Poladot
7,51 USDT
doge
DOGE
-4.43%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-3.39%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin piyasasında bir kez daha CME Gap tehlikesi!

kripto para piyasası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin piyasasında bir kez daha CME Gap oluştu! En büyük kripto para, bugün tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşırken; yatırımcılar, oluşan bu gap karşısında korkmalı mı?

Bitcoin piyasasında kritik seviyede CME boşluğu!

Bitcoin piyasasında bir kez daha yatırımcılar coşkulu bir güne uyandı. En büyük dijital varlık, 21 Ekim’den bu yana ilk kez 64.000 dolarlık direnci aştı.

Esasen, Bitcoin bu seviyeyi daha önce (2 Kasım’da) test etse de kırmayı başaramamıştı. Bugün kritik direncin üstünde yükselmeye devam ederek, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 66.930 dolara uzun bir aradan sonra ilk kez yaklaştı. (Yazımızı yayına hazırladığımız sırada Bitcoin 66.000 dolar civarında konsolide oluyor.)

bitcoin piyasasında Bitcoin piyasasında bir kez daha CME Gap tehlikesi!

Bu yükseliş, şimdi başka bir spekülatif düzeltmeye zemin hazırlıyor olabilir: Uzun zamandır görmediğimiz CME boşlukları!  

Bitcoin piyasasında kritik bir CME boşluğu oluştu! 

Bitcoin CME Gap nedir?

Piyasalarda belirli bir süre işlem yapılmadığında, grafikler üzerinde kopukluklar oluşur. Grafiklerin açılış kapanışları arasında oluşan fiyat boşluklarına Gap adı verilir. Bu boşluklar düşüş veya yükseliş yönünde olabilir. 

 

Yani Bitcoin fiyatı, CME borsasında bir önceki günkü kapanışının üstünde veya altında açıldığında bir gap oluşur. Bu gapler, daha çok CME gibi büyük vadeli işlem borsalarında piyasasında görülür. Çünkü bu tür piyasaların işlem hacmi çok yüksektir. Ve aynı zamanda Bitcoin, diğer spot borsalarda 7/24 işlem görürken; CME piyasaları, hafta sonu ve günün belirli bir bölümünde kapalıdır. 

Dolayısıyla likidite akışı hızlı olduğu için, bu tür boşluklar genellikle hafta sonu meydana gelen büyük fiyat hareketleri sonucu gerçekleşir.

Bitcoin piyasasında bir kez daha CME Gap tehlikesi!

İlgili: Güncel Bitcoin fiyat tahmini, geleceği ve beklentiler 2021- 2025

Peki bu CME boşluğu, Bitcoin yatırımcılarını korkutmalı mı?

bitcoin piyasasında Bitcoin piyasasında bir kez daha CME Gap tehlikesi!

4 saatlik grafikte de görülebileceği üzere, Bitcoin yükselirken, son 12 saat içinde 61.605 dolar ile 62.905 dolar arasında bir CME boşluğu oluştu. Bu arada CME piyasası, bir önceki günün altında kapanış yaparken; spot piyasalar, çok daha yüksek bir fiyattan açılış yaptı. Dolayısıyla bu fark oldukça belirgin.

Şu anda Bitcoin, 66.800 dolarlık son direncin hemen altında ve bunun kırılması durumunda tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydedebilir. Buna karşılık,Bitcoin piyasasında oluşan bu CME boşluğu nedeniyle, yakın vadede yeni bir ATH öncesinde veya sonrasında bu boşluğun doldurulma ihtimali de çok yüksek.

Grafik ayrıca ekim ayının sonunda oluşan ve sonraki 48-72 saat içinde kapanan bir CME boşluğunu da gösteriyor.

bitcoin piyasasında Bitcoin piyasasında bir kez daha CME Gap tehlikesi!

Tüm CME boşlukları kapanıyor mu?

Düşüş eğiliminde olan veya yeterli ivmeye ulaşamayan bir piyasanın, yukarı doğru hareket etmeden önce bu boşlukları test ettiği biliniyor. 

Bununla birlikte, CME’deki kurumsal yatırımcıların ağırlıkta olması nedeniyle, bu boşluklar genellikle Bitcoin’in spot fiyatının nihayetinde CME’deki kapanış fiyatına döneceği mantığıyla kapatılır. 

BTC’de bu boşluğun kapanması durumunda; Ethereum ve diğer altcoinlerde de son bir düşüş daha yaşanabilir.

Nitekim büyük hacimle birlikte aşağıya doğru gerçekleşecek keskin bir hareket, yükseliş momentumunun tehlikede olduğu anlamına gelir.

Ancak Bitcoin fiyatı hızla 63.000 dolarda güçlü bir destek buldu ve şu anda bu seviyenin üzerinde işlem görüyor. Ve bu da piyasanın kontrolünün şimdilik boğalar da olduğunu gösteriyor.

Her piyasa koşulunda olduğu gibi, CME boşlukları da %100 kapanacak diye bir durum söz konusu değil. 2019 yılında yapılan bir araştırma da oluşan CME boşluklarının %77’sinin genellikle kapandığını gösteriyor.

Bununla birlikte, yukarıdaki grafikte de görüldüğü, Temmuz 2021’deki trend dönüş sırasında bir CME boşluğu oluştu. 34,475$ ile 32,650$ arasındaki boşluk ise, şu ana kadar kapanmadı.

 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.