1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin ve kripto fiyatları neden yükseldi? İşte, 2 kritik sebebi

Bitcoin ve kripto fiyatları neden yükseldi? İşte, 2 kritik sebebi

Bitcoin ve kripto fiyatları neden yükseldi? İşte, 2 kritik sebebi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto para fiyatları son 24 saatte önemli ölçüde yükselerek kritik seviyelerin üzerine çıktı. Bu yükselişin arkasındaki 2 önemli sebebin neler olduğuna bakalım.


Bitcoin ve kripto fiyatları neden yükseldi? İşte, 2 kritik sebebi

Bitcoin fiyatı son 24 saatte 25.000 dolara çok yaklaşan bir ralli yaşadı. Bu yükselişin arkasında bir dizi faktör var. Sonuç itibariyle lider kripto BTC, son altı ayın en yüksek seviyesini gördü.

KoinMedya.com Bitcoin teknik analiz yazımında, BTC/USD paritesinin 24.895 dolara kadar yükselerek Ağustos 2022’den bu yana en yüksek seviyesini kaydettiğini söylemiştik.

Bakınız: Bitcoin fiyatında 25.000 dolara yaklaşan kritik yükseliş: Güncel BTC teknik analizi

ABD ve makro ekonomik veriler

Bitcoin’deki bu yükseliş boğaların yüzünü güldürdü. Özellikle de iki haftalık konsolidasyondan sonra. Bu yükselişin ilk sebebi makro ekonomik planda yaşanan gelişmeler. Özellikle de ABD’den gelen veriler, Bitcoin ve kripto piyasası ile birlikte riskli varlıklara pozitif yansıdı. BTC fiyatı son dönemde bu makro ekonomik verilerle el ele ilerliyor.

Sonuç olarak Bitcoin fiyatı 15 Şubat’ta yüzde 10 ve 16 Şubat’ta da yüzde 2 yükseldi. Bazı altcoinler de bu yükselişi takip etti.

Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

BTC/USD paritesi günlük grafik

ABD’den gelen makro ekonomik veriler, enflasyonun artık kontrol altına alınmaya başlandığını gösteriyor. Bu veri özellikle riskli varlıkların performansı için kritik öneme sahip. En önemlisi de ABD’de açıklanan son TÜFE verileri. Bu veriler genel olarak beklentiler çerçevesinde geldi.

İlgili – İşte, piyasa yükselince balinaların aldığı 2 altcoin

İkinci önemli sebep balinalar

Kripto ve Bitcoin fiyatındaki yükselişin ikinci önemli sebebi ise balina hareketleri. Piyasa canlanmaya başlayınca buradaki yükselişe balina olarak adlandırılan büyük yatırımcılar da katkı sağladı.

Peki, Bitcoin fiyatı daha ne kadar yükselebilir? Şu an 25.000 dolar önemli bir direnç olarak fiyatın önüne çıkıyor ve bahsettiğimiz yükselişi durdurdu. Birçok analiste göre 25.000 dolar, piyasanın ayı durumundan boğa durumuna geçmesi için kritik öneme sahip. Bu seviye kırılmadan makro planda uzun süredir devam eden düşüş trendinde kalmaya devam edebilir.

İlgili – Ethereum fiyatında 1.700 dolara sürpriz ralli: Güncel ETH teknik analizi

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.