1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ve enerji tüketimi konusunda doğru sanılan yanlışlar

Bitcoin ve enerji tüketimi konusunda doğru sanılan yanlışlar

Bitcoin ve enerji tüketimi konusunda doğru sanılan yanlışlar
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Michael Saylor’dan Bitcoin madenciliği ve elektrik kullanımına  dair gerçekler geldi. MicroStrategy’nin yönetim kurulu başkanı ve son zamanlarda vergi kaçırmaktan dava edilen Bitcoin maksimalisti Michael Saylor, Bitcoin ağının çıktısının girdisinin maliyetinden 100 kat daha fazla olduğunu söylüyor. Elektriğin en temiz endüstriyel kullanımı Bitcoin olduğunu söyledi.

Bitcoin’e çevre konusunda yapılan haksız suçlama

Bazı tahminlere göre, Bitcoin’in yıllık enerji kullanımı küçük bir ulusunkiyle karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, ilk kripto para biriminin ve onun enerji yoğun İş Kanıtı (PoW) konsensüs yönteminin destekçileri, kullanılan enerjinin çoğunluğunun rüzgar ve güneş gibi çevre dostu kaynaklardan geldiğini iddia ediyor.

Bitcoin

Saylor, 14 Eylül’deki bir mektupta madenciliğin “en verimli, en temiz endüstriyel elektrik kullanımı” olduğunu açıkladı. Saylor, gazeteciler, yatırımcılar, düzenleyiciler ve Bitcoin ve çevre ile ilgilenen herkese’ hitaben yazılan mektupta, Bitcoin madenciliği ve çevre hakkında birkaç üst düzey düşünceyi paylaşmak için Bitcoin’in enerji kullanımı hakkında yedi gerçeğe dikkat çekti. İlk olarak, Bitcoin’in elektriği güç talebinin çok az olduğu veya hiç olmadığı zamanlarda ve alanlarda kullandığını vurguladı. İkinci olarak, diğer sektörlere kıyasla şunları söyledi:

“Bitcoin madenciliği, elektriğin en verimli, en temiz endüstriyel kullanımıdır ve herhangi bir büyük endüstride enerji verimliliğini en hızlı oranda iyileştirmektedir. Ölçümlerimiz, Bitcoin madenciliği için enerjinin ~%59,5’inin sürdürülebilir kaynaklardan geldiğini ve enerji verimliliğinin yıllık bazda %46 arttığını gösteriyor.”

bitcoin

BTC, Google, Netflix veya Facebook’tan daha az enerji tüketir

Saylor’a göre, bugün 420 milyar dolarlık ağa güç sağlamak ve korumak için yaklaşık 4-5 milyar dolar enerji kullanılıyor ve bu da her gün 12 milyar dolar (yılda 4 trilyon dolar) oluşturuyor. Sonuç, enerji alımının maliyetinin 100 katı değerindedir. Saylor şöyle diyor: “Bu, Bitcoin’i Google, Netflix veya Facebook’tan çok daha az enerji yoğun ve havayolları, lojistik, perakende, konaklama ve tarım gibi geleneksel 20. yüzyıl endüstrilerinden daha az enerji yoğun kılıyor.”

PoW konseptinde madenciler, zincire mümkün olan en kısa sürede yeni bloklar eklemek için birbirleriyle rekabet eder. Bununla birlikte, bazı büyük blok zincirleri İş Kanıtı’ndan uzaklaşıyor. Birleştirme olarak bilinen Ethereum (ETH) üzerinde bir fikir birliği mekanizması olarak son güncellemesinin, kurucu ortak Vitalik Buterin’in 15 Eylül’de yaptığı açıklamada, “Birleştirme, dünya çapında elektrik tüketimini azaltacak.”

Ancak MicroStrategy’nin yönetim kurulu başkanı, PoW‘nin (Bitcoin madenciliği) dijital bir emtia üretmek için tek yerleşik yöntem olduğunu söylüyor. PoS Kripto Menkul Kıymetler belirli amaçlar için faydalı olabilir, ancak küresel, açık, adil para veya dünya çapında bir açık ödeme ağı olarak değil, “bu nedenle, Proof of Stake ağlarını Bitcoin ile karşılaştırmak mantıklı değil” dedi.

 bitcoin

Bitcoin ve Karbon emisyonları

Bitcoin ve karbon emisyonları ile ilgili olarak, Bitcoin maksimalisti, küresel karbon emisyonlarının %99,92’sinin Bitcoin madenciliği dışındaki endüstriyel enerji kullanımlarından kaynaklandığını söyledi. Bitcoin madenciliğinin karbon emisyonlarını azaltma sorununun ne nedeni ne de çözümü olduğunu öne sürüyor. Bitcoin ve çevre üzerindeki faydalı etkileri ile ilgili olarak, mahsur kalan doğal gaz veya metan gazı enerji kaynakları için para kazanma stratejilerini uygulamak için kullanılabildiğinden, Bitcoin’in çevre için oldukça iyi olduğuna dair artan bir anlayış olduğunu belirtiyor.

“Başka hiçbir endüstriyel enerji tüketicisi, enerji açığı ve üretim dalgalanması dönemlerinde fazla gücü paraya çevirmek ve esnek bir şekilde kısmak için bu kadar uygun değildir.”

Saylor, Bitcoin madenciliğinin eşitlikçi bir teknoloji endüstrisi olduğu sonucuna varıyor, çünkü bir madencilik merkezini işletmek için enerji ve mühendislik kabiliyetine sahip herkes, konum veya güç kullanılabilirliğinden bağımsız olarak sektöre katılabilir. Bitcoin Madencilik Konseyi’nin kurucu üyesi olan Saylor, daha önce Bitcoin’i enerji tüketiminden endişe duyan kötü niyetli kişilere karşı savunmayı taahhüt etmişti.

Kaynak

Etiketler: