1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin & Altın, yatırımcılar tercihini yaptı!

Bitcoin & Altın, yatırımcılar tercihini yaptı!

Bitcoin & Altın, yatırımcılar tercihini yaptı!
0
profitfarmers_koinmedya

Altın, kağıt paranın kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, rezerv varlık olarak yerini aldı. Ancak artık bir rakibi var; Bitcoin. Bitcoin ve Altın ilişkisi yatırımcılar için önemli bir veri olmaya devam ediyor. Bitcoin & Altın, 2021 yılında yatırımcıların tercihi belli oldu.


Bitcoin & Altın, Bitcoin Altın’ın önüde

CNBC Mad Money, program sunucusu altının hafta boyunca yaşadığı düşük performansı değerlendiriyor.

Cuma günü altın fiyatı önemli bir düşüş yaşadı. CNBC’den Jim Cramer, altına azalan ilginin, kripto piyasasının yükselmesinde önemli etkisi olduğunu söyledi.

Cramer, bu durumu ana akımın Bitcoin ve dijital varlığa bakışını değiştirmesine bağlıyor.

Jim Cramer, Capitol Hill (ABD Senato ve Kongresi)nde yaşanan kaosa rağmen Altın fiyatlarına bir yükseliş yaşanmamasını, ya piyasa göründüğü kadar kaotik değil, ya da paranın tamamı kripto paralara akıyor şeklinde yorumladı.

Cuma günü New York Ticaret Borsası Comex bölümünde işlem gören Altın, Troy Ons başına 60 dolar değer kaybederek 1852,50 dolar seviyesine geldi. Bu esnada Bitcoin 41 bin dolara ulaştı.

Cramer, Bitcoin’in 18 bin doların altında olduğu Aralık 2020 ortalarında BTC satın aldığını hatırlattı. Cramer o dönem alımını şöyle duyurmuştur:

Her zaman yaptığım gibi- bir şey aşağı indikçe satın alacağım….Biraz Bitcoin’le çeşitlendireceğim- benim için çok büyük bir oran değil- ama çeşitlendirmek kesinlikle önemli ve Bitcoin bir varlık ve ben varlık dengesine sahip olmak istiyorum.

Özellikle yeni kurumsal alıcıların oluşturduğu hava ile kripto para piyasasının lideri, yükseliş noktasında altın ve diğer bütün büyük varlıkları geride bıraktı.

Külçe Altın olarak, bir hafta önce, 1 BTC 15 ons altına denk gelirken şimdi 20 ons altın yapıyor.

Bu noktada, Bitcoin’in Altından piyasada pay aldığı yeni bir şey değil. JPMorgan Chase tarafından yapılan son bir araştırma, Bitcoin’in dijital altın olarak pazarlanması, yatırımcıları Altından uzaklaştırdığını ortaya koydu.

Analistler, kripto para alanına daha fazla kurumsal sermaye girdikçe, söz konusu eğilimlerin de yoğunlaşarak devam edeceği görüşünde.

Kaynak

Bitcoin & Altın, yatırımcılar tercihini yaptı

Bitcoin rezerv varlık altın karşısında önemli bir kilometre taşına daha ulaştı.

Bitcoin fiyatı, Cuma günü altın karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve dijital varlıklara olan talebin artmakta olduğunu bir kez daha gösterdi.

Bitcoin BTC fiyatı Cuma günü, 29.000 doları geçerken, MarketWatch verilerine göre, altın karşısında da tarihi rekora imza attı.

BTC, 15,40 ons altın değerine ulaşarak, 2017’de kırdığı tarihi zirveyi geçti

UToday, verilerine göre, BTC gün içerisinde 15,62 ons değerine kadar tırmandı.

Bitcoin ve altın,
BTC/ Külçe Altın

Kurumsal yatırımcıların adaptasyonu ve boğa koşusunda katalizör olmaları, 2020 yılını Bitcoin için özel kılan unsurların başında geldi.

Market Cap değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, 2020 yılında %300 artış gösterdi.

Her ne kadar altın, Bitcoin karşısında değer kaybetse de yılın geneline bakıldığında, %25 kazanç getirdi.

Bitcoin taraftarları, özellikle, taşınabilir olması, arz miktarının limitli olması ve verimliliği nedeniyle altının Market Cap değerinin, Bitcoin aleyhine eridiği görüşünde.

Aslında JPMorgan Chase analistleri de Bitcoin’in dijital altın olarak değerlendirilmesinin, Altın fiyatlarına negatif yansıdığı görüşünde.

Bazı analistler, 2021 yılı süresince, özellikle Bitcoin arzının giderek azalması nedeniyle, BTC fiyatının çok daha yükseleceği görüşünde.

Dijital varlık yöneticisi Grayscale, aralık ayı içerisinde, madencilerin çıkardığı BTC miktarının 3 kat fazlasını satın aldı.

PayPal, Cash App gibi uygulamaların Bitcoin’i kolay ulaşılabilir hale getirmesi Bitcoin’de ciddi arz sıkıntısının olacağının işareti gibi.

Canlı BTC fiyatı: $ 36,454.00

Kaynak

Bitcoin boğa piyasası altını felakete mi sürüklüyor?

Çin devlet medyasında Bitcoin ve altın ile ilgili bir iddia yer aldı. Buna göre BTC boğa piyasası altın ve değerli metaller için ayı bir durum demek.

Çin devlet televizyonu CCTV’de yer alan habere göre, Bitcoin’in boğa piyasası altın üzerinden uzun vadeli bir düşüş trendi baskısı oluşturabilir. Söz konusu haberi 8BTC kurucusu Red Li ve DeFi Alliance’dan Qiao Wang retweet ederek takipçileri ile paylaştı.

Çin yönetiminin Bitcoin’e karşı tavrı değişmeden kalıyor. Çünkü Çin kendi merkez bankası dijital parasını (CBDC/DCEP) çıkarıyor.

Peki, Çin medyasının bu yorumu neye dayanıyor? Öyle görünüyor ki dayanakları JP Morgan’ın açıklamaları. JP Morgan daha önce yaptığı açıklamada, Bitcoin’in altına alternatif olabileceğini bildirmişti.

Bitcoin performans olarak 2020’de altını geçti

ETF sağlayıcısı CoinShares yakın zamanda yayınladığı Dijital Varlık Fon Akışı raporuna göre, yatırımcılar altın piyasasından çıkarak Bitcoin tabanlı yatırımlara geçiş yapıyorlar.

Bu iki varlığın performansları karşılaştırıldığında açık bir şekilde sadece bir kazanan olduğu görülüyor. 2020 yılının başından bu yana altın fiyatı yüzde 21 değer kazandı. Goldprice.org verileri bunu gösteriyor.

Diğer yandan ise Bitcoin aynı zaman diliminde yüzde 165 yükseldi. Kısa süre önce yeni tüm zamanların en yüksek değerini göre BTC şimdi de 19,000 dolar civarında işlem görüyor.

Bu iki varlığı performansında bu kadar açık bir ayrışma var. Ama yine de Peter Schiff gibi altın yatırımcısı ve sevdalıları hala ikna olmamış görünüyorlar. Schiff, Twitter üzerinden şöyle diyor:

“Bitcoin piyasasında yaşanan son hilenin bir sebebi var. Çünkü birçok özel ve halka açık şirket altınlarını satarak değer saklama aracı olarak Bitcoin’i tercih ediyorlar. Yine de altınını satmadan Bitcoin alan birkaç şirket de var. Bitcoin yeni altın değil.”

Kaynak

Reuters’tan Bitcoin ve altın yatırımcılarını yakından ilgilendiren rapor!

Bitcoin ve altın fiyatlarını etkileyen son haberler: Uluslararası haber ajansı Reuters’ın yayınladığı rapora göre son birkaç haftada kurumsal yatırımcılar Bitcoin’e adeta hücum etti!

Reuters’tan dudak uçuklatan rapor

Uluslararası haber ajansı Reuters’ın CoinShares verilerine dayanarak yaptığı habere göre, son birkaç hafta içinde 1,4 milyar dolarlık kurumsal para Bitcoin odaklı yatırım ürünlerine aktı.

Dijital altın Bitcoin’in bu yükselen trend grafiğine karşın, küresel altın pazarındaki kurumsal yatırımlarda 9,2 milyar dolara varan devasa çıkışlar görüldü.

Reuters’tan dudak uçuklatan rapor

Fon yöneticilerinin sermayelerin altından çekip, Bitcoin’e yönelmeleri, dün Singapore Fintech Festival 2020 kapsamında konuşan ve Bitcoin’in altını geçeceğini söyleyen Winklevoss kardeşlerin konuşmasını adeta perçinledi.

Winklevoss kardeşler Bitcoin’in, 9 trilyon dolarlık altın piyasasını geçeceğini ve BTC fiyatının 500.000 dolara kadar yükseleceğine inandıklarını belirtmişlerdi.

Kripto fonlarına kayıtlardaki en iyi haftalık giriş gerçekleşti 

Bitcoin fiyatının 20.000 dolara dayanmasıyla beraber, kurumsallar adeta BTC’ye akın etti.

Dünyanın en büyük kripto fonu Grayscale, geçtiğimiz hafta 336,3 milyon dolarlık yatırım aldı, fon böylece 12,4 milyar doların üzerine çıktı. 

Bundan tam 3 hafta önce ise kayıtlara geçen en büyük haftalık giriş gerçekleşti ve kripto varlık fonlarına bir hafta içerisinde 468 milyon dolarlık para girişi oldu.

Bitcoin gerçekten dijital altın mı?

Bitcoin’in “dijital altın” olarak kabul edilebilmesi için, somutluk dışında altınla aynı özelliklere sahip olması gerekiyor. BTC, altının en önemli özelliğine sahip: Az bulunurluk. Her ikisinin de sınırlı arzı var.

Altın ve Bitcoin’in ortak özellikleri

Az bulunma ve sınırlı arz dışından Bitcoin ve altının benzer üç temel özelliği var.
1 – Değişim aracı olmak
2 – Birimlerden oluşması (gram ya da satoshi)
3 – Değer saklama aracı olmaları.

Etiketler: