1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Altın ve Bitcoin savaşları: Raunt 2

Altın ve Bitcoin savaşları: Raunt 2

Altın ve Bitcoin savaşları: Raunt 2
0
koinmedya_telegram

Altın ve Bitcoin savaşları devam ediyor. Sizce Elon Musk mı yoksa Peter Schiff mi haklı?


Altın ve Bitcoin savaşları: Raunt 2

Bitcoin ve kripto para piyasalarında tam anlamıyla baş döndüren iki gün yaşadık. Bir ara 31,000 dolar kadar gerileyen parite tekrardan 50 bin doları sınırına dayandı. Ciddi satış baskısının ardından alımlar geldi. CoinMarketCap verilerine göre son 24 saatlik dilim içerisinde Bitcoin üzerinden 100 milyar doların üstünde işlem hacmi gerçekleşti.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Kimi eleştirmenler, Bitcoin’deki satış dalgasında Elon Musk’ın parmağının olup olmadığını tartışıyor. Ünlü milyarder Bill Gates’in Elon Musk kadar paranız yoksa Bitcoin konusunda dikkatli olun açıklaması ise oldukça dikkat çekti. Gelelim Peter Schiff ve Elon Musk arasında devam eden altın ve Bitcoin savaşlarına.

Altın taraftarı ve yatırımcısı Peter Schiff ile 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alan Elon Musk arasında twitter üzerinden bir atışma yaşanıyor. Tartışmanın özünde Peter Schiff, altının Bitcoin’e nazaran daha iyi bir yatırım aracı olduğunu iddia ediyor. Musk’a göre ise Bitcoin daha iyi bir yatırım aracı.

“daisyturkiye”

Peter Schiff tweet’inde Elon Musk’ın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın almasının ardından Tesla hisselerinin %20 oranında değer kaybettiğini söylüyor ve Elon Musk’ın kararını eleştiriyor. Schiff’in bu tweet’ine Elon Musk, bir patlıcan emojisi ile cevap veriyor.

İnternet dilinde “argo” bir ifade sayılabilecek bu cevabın ardından Schiff, Elon Musk’ı entelektüel olmamakla suçladı. Aşağıda ikili arasındaki yazışmayı görüyoruz.

bitcoin ve altın Altın ve Bitcoin savaşları: Raunt 2

Bu yazışmanın ardından Peter Schiff, kendi isminin yanına patlıcan emojisi koyması oldukça dikkat çekti.

Tesla ve Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmaya rağmen Elon Musk’ın Bitcoin yatırımının getirisi hala pozitif. Bitcoin yazının kaleme alındığı saatte 48 bin dolar civarında işlem görüyor. Musk’ın kaç dolardan Bitcoin aldığını tam olarak bilmiyoruz ancak 30 bin dolar civarında aldığı tahmin ediliyor.

Altın ve Bitcoin savaşı başladı! Elon Musk, Peter Schiff’e karşı

Kripto para piyasalarını yakından takip eden okuyucularımız hatırlayacaktır. Piyasada altın taraftarları ve Bitcoin taraftarları arasında tatlı bir atışma yaşanıyor. Altın taraftarlarının sözcüsü konumunda olan Peter Schiff, Bitcoin’in hiçbir zaman altının konumuna yükselemeyeceğini düşünüyor. Bitcoin taraftarları ise Bitcoin’in “dijital altın” olduğunu ve fiziksel altına göre birçok avantaja sahip olduğunu iddia ediyor.

“daisyturkiye”

Peter Schiff, SchiffGold’un yöneticisi ve EuroPasificFund’un kurucusu olduğunu hatırlatalım.

Bitcoin, 3,000-5,000 dolar aralığında seyrederken Peter Schiff’in sesi daha gür çıkıyordu. Ancak Bitcoin rekor üstüne rekor kırarken Schiff, ta ki 2 gün öncesine kadar, uzun süre sessizliğe büründü. 19 Şubat’ta Elon Musk’a ithafen attığı tweet’lerle Schiff tekrardan ringlere geri döndü.

Elon Musk’ın yönetimindeki Tesla, 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldıktan sonra Bitcoin’in geleceği ve ekonomide neden olabileceği değişimler üst perdeden tartışılmaya başladı. En son Musk’un Bitcoin is almost as bs as fiat money” ifadelerini kullandığı bir tweet attı. Bu tweet finansal piyasalarda yeni bir tartışma başlattı. Aşağıda Elon Musk’ın tweet’ini görüyoruz.

bitcoin ve altın Altın ve Bitcoin savaşları: Raunt 2

Musk tweet’inde

Açıkça yatırımcı değilim bir mühendisim. Tesla harici şahsi olarak başka bir hisse senedim yok. Bununla birlikte negatif reel faizlerin olduğu günümüzde sadece aptallar (Bitcoin harici) başka yöne bakar. Bitcoin nerdeyse fiat para gibi bir değişim aracı. Anahtar kelime neredeyse.”

Yukarıdaki tweet’te “negatif reel faiz” vurgusunda bulunan Musk, nakit parayı cepte ya da kasada tutmanın mantıksızlığından bahsediyor. Bitcoin ise para kadar likit ve Bitcoin için negatif faiz söz konusu değil. Doğal olarak Bitcoin, fiat paraya göre daha avantajlı durumda.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Peter Schiff ise Elon Musk’ın yukarıdaki tweet’ine karşılık olarak aşağıdaki tweet’i paylaştı.

bitcoin ve altın Altın ve Bitcoin savaşları: Raunt 2

Schiff ise Bitcoin’in fiat paradan daha iyi bir para birimi olduğu konusunda hem fikir. Ancak Schiff’e göre altın hem Bitcoin’den hem de fiat paradan daha iyi konumda.

Ünlü Altın boğasından Bitcoin itirafı

Ünlü Altın boğası, Jeffrey Gundlach, Bitcoin konusunda yanıldığını itiraf etti.

Bu yılın başlarında Bitcoin’i “balon” olarak adlandıran Gundlach, fikrini değiştirdi. Gundlach şimdi Bitcoin’i Altından daha iyi bir yatırım olarak adlandırıyor. Jeffrey Gunlach Bitcoin’i “Teşvik varlığı” olarak görüyor.

DoubleLine Capital CEO’su bugün attığı Tweetle, daha önce Altın boğası ve uzun dönem dolar düşüş taraftarı olmasına rağmen, son altı aylık süreçte her iki varlık (Bitcoin ve Altın) için de tarafsız konumda olduğunu söyledi.

Gundlach, U dönüşü yaptı

Image result for u turn

Jeffrey Gundlach, sene başında, pek çok geleneksel finans uzmanı gibi Bitcoin’i “balon” ilan etmişti.

Gundlach, CNBC‘ye veridiği röportajda, “Benim için Bitcoin şu anda, hareket etme biçimi açısından bir nevi balon bölgesinde” dedi.

“Bond Kralı” olarak adlandırılan Gundlach, yatırımcıları Bitcoin’den uzak durmaları konusunda uyardı; varlığın “balon bölgesinde” olduğunu ve yükseliş trendi ile aşırı ısınabileceğini söyledi.

Ne değişti?

Her iki finansal araç için desteği geri çekme kararı, Bitcoin’in son birkaç aydır devam eden tarihi rallisinin bir sonucu olabilir.

Lider kripto, varlıkları enflasyona karşı korumaya (hedge) çalışırken, son zamanlarda kurumsal yatırımcılardan çok miktarda nakit girişi gördü.

Bundan önce, yatırımcılar enflasyona karşı bir koruma olarak altına bakarlardı. Ancak geçen yıl, COVID-19 pandemisinden etkilenmesine rağmen, Bitcoin en iyi performans gösteren varlık oldu ve işler büyük ölçüde değişti.

Bitcoin’in Mart 2020’de 4 bin doların altına düşmesine rağmen, yılı 20.000 dolar seviyelerinde tamamladığını hatırlayalım.

Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar tarafından yoğun ilgi görmesi fiyatı 52,000 doların üzerine taşıdı. Bu noktada, ilerleyen dönemde daha fazla kurumsal yatırımcının da kripto alanına geleceğini söylemek yanlış olmasa gerek.

Canlı BTC fiyatı: $ 48,979.00

İlgili: Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin almanın 8 kolay yolu

İlgili: En iyi, en güncel Bitcoin forumları BTC konuşulan topluluklar

İlgili: Bitcoin cüzdan nedir? 2021’nin en iyi Bitcoin cüzdanları

Kaynak

Bitcoin’den Altın’a tarihi fark

Bitcoin, Değer Deposu varlık olarak Altını yeniyor.

Bitcoin son dönemlerde zirvelerden zirvelere koşarken Altın fiyatları düşüş seyrinde.

Altın’da meydana gelen düşüş, Bitcoin için “Dijital Altın” teriminin kullanılıp kullanılmaması noktasında soru işaretleri dahi doğurmaya başladı.

Altın-Bitcoin oranı tüm zamanların en düşük seviyesinde. Altın, BTC’nin ilk geliştirilmesinden bu güne kadar Bitcoin karşısında en düşük seviyede. Şu anda 1 BTC, 29,63 ons altına denk geliyor.

Bunun büyük oranda Bitcoin’in boğa trendinden kaynaklandığını söylememiz lazım. Bitcoin’in daha önceki büyük yükseliş gösterdiği Aralık 2017 boğa trendinde, 1 BTC 14 ons altın ediyordu.

a chart showing gold's price relative to BTC is dropping.
ALTIN/BTC TradingView

Bitcoin’in, enflasyon karşısında yenilmesi muhtemel fiat para birimleri için, bir koruma aracı olarak tercih edilmesi son derece normal. Nomics verilerine göre, BTC yıl başından beri %80 oranında artış gösterdi. Şubat 2020’den bu güne kadar ise %419 değer kazanmış durumda. Bitcoin, dün 52,533 dolar ile tüm zamanların en yüksek fiyatını gördü.

Geçtiğimiz 1 yıllık süreçte Altın ise %12 yükselişle, 1586 dolardan 1776 dolara yükseldi.

Yatırım danışmanlık şirketi, Quantum Economics CEO’su Mati Greenspan Altın-BTC konusunda şunları söylüyor:

Her iki varlığın da kendine özgü avantajları ve dezavantajları olmasına rağmen, şu anda piyasanın, yaklaşan enflasyona karşı koruma aracı olarak Altın yerine Bitcoin’i kullanma konusunda çok daha istekli olduğu açık.

Bu noktada, her iki varlığın da tarihi volatiliteli yapısı dikkate alındığında Altın-Bitcoin oranının hızla değişebilme potansiyelinin olduğunu söylememiz gerekir. Bunun için çok da uzağa gitmeye gerek yok, pandemi nedeniyle çöken piyasaların etkisiyle, 12 Mart 2020’de 1 BTC, 3.04 oz Altın’a denk geliyordu.

Kaynak

Bitcoin & Altın, Bitcoin Altın’ın önüde

CNBC Mad Money, program sunucusu altının hafta boyunca yaşadığı düşük performansı değerlendiriyor.

Cuma günü altın fiyatı önemli bir düşüş yaşadı. CNBC’den Jim Cramer, altına azalan ilginin, kripto piyasasının yükselmesinde önemli etkisi olduğunu söyledi.

Cramer, bu durumu ana akımın Bitcoin ve dijital varlığa bakışını değiştirmesine bağlıyor.

Jim Cramer, Capitol Hill (ABD Senato ve Kongresi)nde yaşanan kaosa rağmen Altın fiyatlarına bir yükseliş yaşanmamasını, ya piyasa göründüğü kadar kaotik değil, ya da paranın tamamı kripto paralara akıyor şeklinde yorumladı.

Cuma günü New York Ticaret Borsası Comex bölümünde işlem gören Altın, Troy Ons başına 60 dolar değer kaybederek 1852,50 dolar seviyesine geldi. Bu esnada Bitcoin 41 bin dolara ulaştı.

Cramer, Bitcoin’in 18 bin doların altında olduğu Aralık 2020 ortalarında BTC satın aldığını hatırlattı. Cramer o dönem alımını şöyle duyurmuştur:

Her zaman yaptığım gibi- bir şey aşağı indikçe satın alacağım….Biraz Bitcoin’le çeşitlendireceğim- benim için çok büyük bir oran değil- ama çeşitlendirmek kesinlikle önemli ve Bitcoin bir varlık ve ben varlık dengesine sahip olmak istiyorum.

Özellikle yeni kurumsal alıcıların oluşturduğu hava ile kripto para piyasasının lideri, yükseliş noktasında altın ve diğer bütün büyük varlıkları geride bıraktı.

Külçe Altın olarak, bir hafta önce, 1 BTC 15 ons altına denk gelirken şimdi 20 ons altın yapıyor.

Bu noktada, Bitcoin’in Altından piyasada pay aldığı yeni bir şey değil. JPMorgan Chase tarafından yapılan son bir araştırma, Bitcoin’in dijital altın olarak pazarlanması, yatırımcıları Altından uzaklaştırdığını ortaya koydu.

Analistler, kripto para alanına daha fazla kurumsal sermaye girdikçe, söz konusu eğilimlerin de yoğunlaşarak devam edeceği görüşünde.

Kaynak

Bitcoin & Altın, yatırımcılar tercihini yaptı

Bitcoin rezerv varlık altın karşısında önemli bir kilometre taşına daha ulaştı.

Bitcoin fiyatı, Cuma günü altın karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve dijital varlıklara olan talebin artmakta olduğunu bir kez daha gösterdi.

Bitcoin BTC fiyatı Cuma günü, 29.000 doları geçerken, MarketWatch verilerine göre, altın karşısında da tarihi rekora imza attı.

BTC, 15,40 ons altın değerine ulaşarak, 2017’de kırdığı tarihi zirveyi geçti

UToday, verilerine göre, BTC gün içerisinde 15,62 ons değerine kadar tırmandı.

Bitcoin ve altın,
BTC/ Külçe Altın

Kurumsal yatırımcıların adaptasyonu ve boğa koşusunda katalizör olmaları, 2020 yılını Bitcoin için özel kılan unsurların başında geldi.

Market Cap değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, 2020 yılında %300 artış gösterdi.

Her ne kadar altın, Bitcoin karşısında değer kaybetse de yılın geneline bakıldığında, %25 kazanç getirdi.

Bitcoin taraftarları, özellikle, taşınabilir olması, arz miktarının limitli olması ve verimliliği nedeniyle altının Market Cap değerinin, Bitcoin aleyhine eridiği görüşünde.

Aslında JPMorgan Chase analistleri de Bitcoin’in dijital altın olarak değerlendirilmesinin, Altın fiyatlarına negatif yansıdığı görüşünde.

Bazı analistler, 2021 yılı süresince, özellikle Bitcoin arzının giderek azalması nedeniyle, BTC fiyatının çok daha yükseleceği görüşünde.

Dijital varlık yöneticisi Grayscale, aralık ayı içerisinde, madencilerin çıkardığı BTC miktarının 3 kat fazlasını satın aldı.

PayPal, Cash App gibi uygulamaların Bitcoin’i kolay ulaşılabilir hale getirmesi Bitcoin’de ciddi arz sıkıntısının olacağının işareti gibi.

Canlı BTC fiyatı: $ 48,979.00

Kaynak

Bitcoin boğa piyasası altını felakete mi sürüklüyor?

Çin devlet medyasında Bitcoin ve altın ile ilgili bir iddia yer aldı. Buna göre BTC boğa piyasası altın ve değerli metaller için ayı bir durum demek.

Çin devlet televizyonu CCTV’de yer alan habere göre, Bitcoin’in boğa piyasası altın üzerinden uzun vadeli bir düşüş trendi baskısı oluşturabilir. Söz konusu haberi 8BTC kurucusu Red Li ve DeFi Alliance’dan Qiao Wang retweet ederek takipçileri ile paylaştı.

Çin yönetiminin Bitcoin’e karşı tavrı değişmeden kalıyor. Çünkü Çin kendi merkez bankası dijital parasını (CBDC/DCEP) çıkarıyor.

Peki, Çin medyasının bu yorumu neye dayanıyor? Öyle görünüyor ki dayanakları JP Morgan’ın açıklamaları. JP Morgan daha önce yaptığı açıklamada, Bitcoin’in altına alternatif olabileceğini bildirmişti.

Bitcoin performans olarak 2020’de altını geçti

ETF sağlayıcısı CoinShares yakın zamanda yayınladığı Dijital Varlık Fon Akışı raporuna göre, yatırımcılar altın piyasasından çıkarak Bitcoin tabanlı yatırımlara geçiş yapıyorlar.

Bu iki varlığın performansları karşılaştırıldığında açık bir şekilde sadece bir kazanan olduğu görülüyor. 2020 yılının başından bu yana altın fiyatı yüzde 21 değer kazandı. Goldprice.org verileri bunu gösteriyor.

Diğer yandan ise Bitcoin aynı zaman diliminde yüzde 165 yükseldi. Kısa süre önce yeni tüm zamanların en yüksek değerini göre BTC şimdi de 19,000 dolar civarında işlem görüyor.

Bu iki varlığı performansında bu kadar açık bir ayrışma var. Ama yine de Peter Schiff gibi altın yatırımcısı ve sevdalıları hala ikna olmamış görünüyorlar. Schiff, Twitter üzerinden şöyle diyor:

“Bitcoin piyasasında yaşanan son hilenin bir sebebi var. Çünkü birçok özel ve halka açık şirket altınlarını satarak değer saklama aracı olarak Bitcoin’i tercih ediyorlar. Yine de altınını satmadan Bitcoin alan birkaç şirket de var. Bitcoin yeni altın değil.”

Kaynak

Reuters’tan Bitcoin ve altın yatırımcılarını yakından ilgilendiren rapor!

Bitcoin ve altın fiyatlarını etkileyen son haberler: Uluslararası haber ajansı Reuters’ın yayınladığı rapora göre son birkaç haftada kurumsal yatırımcılar Bitcoin’e adeta hücum etti!

Reuters’tan dudak uçuklatan rapor

Uluslararası haber ajansı Reuters’ın CoinShares verilerine dayanarak yaptığı habere göre, son birkaç hafta içinde 1,4 milyar dolarlık kurumsal para Bitcoin odaklı yatırım ürünlerine aktı.

Dijital altın Bitcoin’in bu yükselen trend grafiğine karşın, küresel altın pazarındaki kurumsal yatırımlarda 9,2 milyar dolara varan devasa çıkışlar görüldü.

Reuters’tan dudak uçuklatan rapor

Fon yöneticilerinin sermayelerin altından çekip, Bitcoin’e yönelmeleri, dün Singapore Fintech Festival 2020 kapsamında konuşan ve Bitcoin’in altını geçeceğini söyleyen Winklevoss kardeşlerin konuşmasını adeta perçinledi.

Winklevoss kardeşler Bitcoin’in, 9 trilyon dolarlık altın piyasasını geçeceğini ve BTC fiyatının 500.000 dolara kadar yükseleceğine inandıklarını belirtmişlerdi.

Kripto fonlarına kayıtlardaki en iyi haftalık giriş gerçekleşti 

Bitcoin fiyatının 20.000 dolara dayanmasıyla beraber, kurumsallar adeta BTC’ye akın etti.

Dünyanın en büyük kripto fonu Grayscale, geçtiğimiz hafta 336,3 milyon dolarlık yatırım aldı, fon böylece 12,4 milyar doların üzerine çıktı. 

Bundan tam 3 hafta önce ise kayıtlara geçen en büyük haftalık giriş gerçekleşti ve kripto varlık fonlarına bir hafta içerisinde 468 milyon dolarlık para girişi oldu.

Bitcoin gerçekten dijital altın mı?

Bitcoin’in “dijital altın” olarak kabul edilebilmesi için, somutluk dışında altınla aynı özelliklere sahip olması gerekiyor. BTC, altının en önemli özelliğine sahip: Az bulunurluk. Her ikisinin de sınırlı arzı var.

Altın ve Bitcoin’in ortak özellikleri

Az bulunma ve sınırlı arz dışından Bitcoin ve altının benzer üç temel özelliği var.
1 – Değişim aracı olmak
2 – Birimlerden oluşması (gram ya da satoshi)
3 – Değer saklama aracı olmaları.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: