BTC : 82357 ₺ ETH : 1.85 ₺ XRP : 45.67 ₺ LTC : 7.686 ₺ USDT : 351.6 ₺ XLM : 0.2416 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin Üstünlüğü Artarak Devam Ediyor. Uzun Vadede Bu Ne Anlama Gelir?

Bitcoin Üstünlüğü Artarak Devam Ediyor. Uzun Vadede Bu Ne Anlama Gelir?

Bitcoin Üstünlüğü Artarak Devam Ediyor. Uzun Vadede Bu Ne Anlama Gelir?
0

Bitcoin üstünlüğü yani coinmarketcap sitesinde üst kısımda gördüğümüz Bitcoin Dominance bilgisi. Kripto piyasasında ilk ve en önemli kriptopara olan Bitcoin diğer altkoinlere karşı üstünlüğünü artarak sürdürüyor.


Bitcoin Üstünlüğü Yükseliyor

Bir kez daha, kripto sektöründe kripto paralarda önemli değer kaybı yaşandı 2017 yılının Kasım ayından beri ilk kez 200 doların altına düştü. En önemli kriptopara olan Bitcoin ise şu anda diğer bütün altcoinler üzerinde %55.7’lik bir üstünlüğe sahip.

Bitcoin üstünlüğü Bitcoin Üstünlüğü Artarak Devam Ediyor. Uzun Vadede Bu Ne Anlama Gelir?

Bitcoin değeri her zaman kripto piyasasının bir bütün olarak ne durumda olduğunu gösteren en önemli bir işaret olmuştur. 2009’dan 2016’ya kadar altkoinler piyasada yerini almamıştı ya da piyasada çok küçük bir paya sahipti ve Bitcoin hala en önemli kripto paraydı. 2017’den sonra ICO‘ların yükselişiyle, 2017 yılının Temmuz ayında zirve değerine ulaşarak altkoinler de yükselişe geçti. Ethereum %30 iken Bitcoin %37 ile üstünlüğünü korudu. Ethereum çok yaklaşmış olsa da Bitcoin üstünlüğü hiçbir döneminde yitirmedi.

koinmedya_brave

2018 Eylüle doğru, ICO tokenlerin büyük bir çoğunluğu %90’lık bir değer kaybı yaşadı. Ethereum şu anda 200 doların altında. Bitcoin ve diğer kriptolar arasındaki üstünlük artarak devam ediyor. Oldukça spekülatif bir piyasada Bitcoinin üstünlüğü hiç de şaşırtıcı değil. Bitcoin hala birikim ve para transferi amaçlı kripto piyasasında varlığını sürdürüyor.

Altkoinler, blokchain teknolojisini kullanan finans ve bankacılıkla doğrudan ilişkili olmayan problemleri çözmek için ortaya çıkmıştı. Bir kısmı ölçeklenebilirliğe ve DApps uygulamalarının altyapısına odaklanırken diğerleri gayri menkul, tedarik zinciri ve LOT gibi belirli sektörleri sekteye uğratmaya devam ediyor.

Onchainfx.com‘a göre sadece 27 kripto biriminde tek bir gün içinde 400 aktif hesap açıldı.

Bitcoin üstünlüğü Bitcoin Üstünlüğü Artarak Devam Ediyor. Uzun Vadede Bu Ne Anlama Gelir?

Muhtemelen çoğu insan koinlerini dijital cüzdanlarında tutmak yerine al-sat amaçlı kullanıyor ve alım satım yapanlar altcoinlerin değerleriyle ciddi bir şekilde takip ediyor. Bitcoin spekülasyona açık olsa da diğer kripto paralara göre geleneksel, al-sat ve girişim amaçlı kullanımı daha yaygındır. Bugün Bitcoin’i benimseyen 12.000’in üzerinde şirket var. Gitgide daha fazla insan Bitcoin kullanıyor ve soğuk-sıcak cüzdanlarında tutuyor.

Spekülasyon açısından bakacak olursak yatırımcıların ve al-satçıların büyük bir çoğunluğu daha çok Bitcoin biriktiriyor. Kripto piyasasında zenginlik ölçütünde, öncelikle birinin ne kadar Bitcoin’i olduğuna bakılır. Bu da sektörde Bitcoin üstünlüğü kavramının hala canlı tutulmasına hizmet eder.

Yatırım Aracı Olarak Bitcoin

Ayrıca, 90 gün içinde Bitcoin’i yatırım amaçlı kullananlar diğerlerinden çok daha az kayıp yaşadı.

Bitcoin üstünlüğü Bitcoin Üstünlüğü Artarak Devam Ediyor. Uzun Vadede Bu Ne Anlama Gelir?

Bitcoin inişli çıkışlı piyasa dalgası esnasında bile kullanım alanının genişliği sayesinde en az değer kaybıyla piyasada önemli bir üstünlüğe sahiptir.

Sonuç

Geçen yıl, binlerce kripto para, blockchaini kullanarak problemleri çözmek adına piyasaya sürüldü. Bunlardan bazısı yavaş bir şekilde ilerleme kaydederken birçoğu başaralı olamadı. Ancak gelecekte insanlar spekülasyon amaçlı kullanımın aksine gerçek kullanım alanlarından dolayı daha fazla altkoine yönelecek. Böylece yavaş da olsa Bitcoinle rekabet edebilecek seviyeye gelebilecektir. Şu anda Litecoin, Dash, Bitcoin cash gibi koinler Bitcoine en yakın alternatif koinler olarak görülüyor. Ancak, Zcash ve Stellar gibi koinler yakın gelecekte bu seviyeleri aşabilir.

Son olarak, kripto piyasası hala tam olarak meyvesini vermedi. Bitcoin ilk ve muhtemelen en çok tanınan kripto para olacak ama bugün dünya çapında bir çok kişiyi Bitcoinle aynı doğrultuda ikna ederek kendini kabul ettirebilirse, altkoinler rekabete devam edebilir. Aksi takdirde Bitcoin piyasadaki üstünlüğünü her zaman devam ettirecektir.

Bitcoin Hakkındaki Diğer Yazılar İçin Tıklayın

Etiketler: