1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin SV (BSV) Gündem: BSV üzerindeki kara bulutlar eksilmiyor

Bitcoin SV (BSV) Gündem: BSV üzerindeki kara bulutlar eksilmiyor

Bitcoin SV (BSV) Gündem: BSV üzerindeki kara bulutlar eksilmiyor
0
profitfarmers_koinmedya

Bitcoin SV, piyasadaki son rallinin en yüksek artış oranı ile lideri oldu. Ancak yine de kripto paranın bu yükselişinin bir pump şeması olduğu iddia ediliyor.


Bitcoin SV üzerindeki kara bulutlar eksilmiyor

Kripto para piyasası genelinde yaşanan büyük kazançlar birçokları için sürpriz oldu. Bitcoin SV (BSV) de yüzde 140’lık artış ile bu yükselişe liderlik etti. Ancak bazı analistler, bu büyük artışın yatırımcıların ilgisi sonucu oluşan alım baskısından kaynaklanmadığını düşünüyor.

Öyle görünüyor ki, eksik özel anahtarlar ve protokol için büyük ilerlemeler kaydedildi söylentileri Bitcoin SV’nin dün 422 dolar ile zirve yapmasına yol açtı. Bu tartışmalı kripto para birimi bunun üzerine kısa süreliğine de olsa rakibi Bitcoin Cash’in (BCH) önüne geçti.

İlgili – Bitcoin SV rallisi devam eder mi?

Bitcoin SV’ye “wash trading” suçlaması

Bütün bunlara rağmen herkes BSV’deki fiyat artışının organik işlem hacmi sonucu olduğunu düşünmüyor. Kripto para girişimcisi Vin Armani, Bitcoin SV’nin en büyük destekçilerinden olan Calvin Ayre’ın yapay bir pump düzenlediğini düşünüyor. Bunu da içinde Bitcoin Cash madenciliğinin de olduğun çok karmaşık “wash trading” şeması üzerinden yaptığını belirtiyor.

“Wash trading” bir piyasa manipülasyonu türü. Burada yatırımcılar bir varlığı eş zamanlı alıp satarak piyasada sahte faaliyet algısı oluşturuyor.

Armani, Twitter üzerinden bu şemanın nasıl işlediğini ayrıntılı olarak anlatıyor.

Peki, CoinTex teknoloji Direktörünün bahsettiği bu şema nasıl işlemiş? Ona göre Ayre ilk önce Bitcoin Cash (BCH) madenciliği yapmış. Burada yüzde 60 oranında bilinmeyen madenciliğin ona ait olduğunu iddia ediyor.

Buradan madencilik sonucu elde ettiği BCH’leri ise Tether (USDT) karşılığı satmış. Bunları da BSV wash trading yapmak için kullandığını söylüyor. Bun şemanın büyük bir kısmı, BSV’nin borsalardan delist edilmesi sonucu mümkün olabilmiş.

İlgili – Bitcoin SV ve Bitcoin Cash halving madenciler için “kıyameti” koparacak

Veriler uyuşmuyor

Armani’ye göre bu boğa momentumu muhtemelen devam eden Wright ile Kleiman davasındaki gelişmelerden etkilenerek başlamış. Bu da Ayre’a BSV fiyatına risk olmadan pump yapma fırsatı vermiş. Ona göre Ayre’ın bu şemayı bir daha tekrarlama ihtimali var.

Armani’nin teorisinde uyuşmayan nokta şu. BSV piyasa değeri BCH’ye kadar ulaşmış. Ancak geçmemiş ve rakibinin sadece yakınında kalmış.

Kaynak