Loading...
btc
BTC
0.68%
Bitcoin
64.523,19 USDT
eth
ETH
1.51%
Ethereum
3.438,46 USDT
bch
BCH
0.41%
Bitcoin Cash
376,70 USDT
xrp
XRP
-8.77%
Ripple
0,57 USDT
ltc
LTC
0.92%
Litecoin
72,03 USDT
bnb
BNB
0.63%
Binance Coin
572,49 USDT
sol
SOL
1.95%
Solana
158,54 USDT
avax
AVAX
0.54%
Avalanche
27,39 USDT
ada
ADA
0.09%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
-1.82%
Poladot
6,14 USDT
doge
DOGE
-0.82%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
-7.09%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin rezerv para birimi rolü tartışılıyor: Bu bile önemli!

Bitcoin rezerv para birimi rolü tartışılıyor: Bu bile önemli!

Bitcoin rezerv para birimi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıdı. Bu ülkeler artık Bitcoin’i rezerv para birimi olarak tutuyor. Swiss Bank’ta da benzer bir tartışma yaşanıyor. Bunun tartışılması bile önemli!


Bitcoin rezerv para birimi rolü tartışılıyor: Bu bile önemli!

Ülkeler ve bankalar altın, dolar ve Euro gibi likit varlıkları rezerv para birimi olarak tutuyor. Bu sayede ülkeler ve bankalar döviz kurlarında yaşanacak olası dalgalanmalar karşısında kendilerini sigortalamış oluyor. Bilançosunda rezerv para birimi yüksek olan bankalar ve ülkelerin yükümlülüklerini kolay biçimde yerine getireceği düşünülüyor. Bu aktörler S&P, Moodys ve Fitch gibi kredi derecelendirme kuruluşlarından yüksek not alabiliyor. Düşük faiz oranları ile borçlanabiliyor.

Son günlerde rezerv birikim araçları arasında Bitcoin’in de adı zikrediliyor. Muhafazakar iktisatçılara göre Bitcoin’in rezerv birikim aracı olması bir hayal ürünü. Ancak bize göre bu konunun tartışılması bile önemli. Zira toplum yavaş yavaş bu tartışmalar sayesinde Bitcoin’in rezerv para birimi rolüne alışıyor.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini

Swiss Bank’ın rezerv para olarak Bitcoin’i tutacağı iddia edildi. Bu iddialar kısa süre içerisinde Swiss Bank tarafından yalanlandı.

Swiss Bank Başkanı Thomas Jordan, bankanın yıllık toplantılarında konuya açıklık getirdi. Reuters’a yansıyan açıklamalar şu şekilde:

“Bitcoin bizim için bir sorun değil. Bitcoin endeksli doğrudan ya da dolaylı yatırım araçlarını satın alabiliyoruz. Ancak Bitcoin’in rezerv birikim aracı olarak kullanılması konusundaki bir perspektife inanmıyoruz. Bitcoin henüz bu koşulu yerine getiremiyor.”

Thomas Jordan, şu ana kadar rezerv para birimi olarak Bitcoin’i bilançomuzda tutmadık açıklamalarında bulundu.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin teknik fiyat analizi

2018 yılından itibaren Bitcoin hakkındaki gelişmeleri kronolojik olarak incelediğimizde geldiğimiz noktada Bitcoin’in rezerv birikim aracı olarak tartışılması bile önemli. Çok değil 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Bitcoin ETF (Borsa Yatırım Fonlarını) reddediyordu. 2021’de ise ABD’de ilk kez Bitcoin ETF’ler resmi olarak onaylandı. Önümüzdeki yıllar ise birçok sürprizlere gebe.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.