okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
2.49%
Bitcoin
66.859,39 USDT
eth
ETH
5%
Ethereum
3.092,00 USDT
bch
BCH
4.89%
Bitcoin Cash
466,55 USDT
xrp
XRP
1.57%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
2.02%
Litecoin
84,10 USDT
bnb
BNB
2%
Binance Coin
580,59 USDT
sol
SOL
6.18%
Solana
169,22 USDT
avax
AVAX
5.58%
Avalanche
36,38 USDT
ada
ADA
4.67%
Cardano
0,48 USDT
dot
DOT
2.46%
Poladot
7,20 USDT
doge
DOGE
4.06%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
1.93%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin nasıl yok edilebilir?

Bitcoin mining
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ripple eski CEO’su Chiris Larsen Bitcoin nasıl yok edilir soruna cevap veriyor. Larsen, Bitcoin’deki bir tekelleşmeye dikkat çekiyor.


Bitcoin nasıl yok edilir?

Ripple’ın eski CEO’su Chiris Larsen, Bitcoin ve kripto para yatırımcılarını ilgilendiren önemli bir gelişmeye dikkat çekiyor. Larsen, Bitcoin madenciliğinin %65 oranında Çin’de yoğunlaştığını belirtiyor. Larsen’e göre ilerleyen zaman diliminde Çin hükümeti, Bitcoin’in blockchain’ine hükmedebilir ve Bitcoin blockchain’ini manipüle edebilir.

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin fiyatlarında yaşanan anlık düşüşte Çin merkezli elektrik kesintileri etkili oldu. 

Lütfen Bkz: Bitcoin düşüşünde “Çin oyunu” şüphesi

Larsen, Çin yönetiminin fazla enerji kaynaklarını Bitcoin madenciliğine yönlendirdiğini iddia ediyor. Yüksek miktarda elektrik sübvansiyonu alan Çinli madenciler, Bitcoin madenciliği konusunda yüksek rekabet gücüne sahip oluyorlar.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin madenciliğinin bölgelere göre dağılımını görüyoruz.

Bitcoin nasıl yok edilir Bitcoin nasıl yok edilebilir?

Bilindiği üzere Bitcoin madenciliği yüksek enerji maliyetine yol açıyor. Öyle ki Bitcoin madencileri yıllık Avusturya ekonomisinin elektrik tüketimine denk elektrik harcıyor. Bu nedenle elektrik maliyetlerinin ucuz olduğu bölgeler, Bitcoin madenciliğine elverişli bölge konumuna geçiyor.

İlgili: Bitcoin madenciliği yapılacak en iyi 10 ülke

Bitcoin madenciliğinin Çin tekelinde toplanmasının neden olabileceği sorunlar neler?

Bitcoin madenciliğinde tekelleşme 51 atağı olarak adlandırılan bir soruna yol açabilir. Bitcoin blockchain’indeki düğümlerin %50’den fazlasını ele geçiren kötü niyetli kişiler, blockchain ağını istedikleri gibi manipüle edebilirler. Çift harcama adı verilen bir yöntem ile kötü niyetli kişiler, Bitcoin yatırımcılarının BTC’lerine haksız biçimde el koyabilir. Benzer şekilde 51 atağı sonucunda kötü niyetli kişiler Bitcoin yatırımcıların adreslerini boşaltabilir.

Geçtiğimiz günlerde Ethereum Classic (ETC) ağını ele geçiren kötü niyetli kişiler, 5 milyon dolar üzerinde ETC’ye haksız biçimde el koydu. Ethereum Classic yatırımcılarının düştükleri duruma Bitcoin yatırımcıları da Çinli madencilerin oluşturabileceği bir tekelin ardından düşebilirler.

Bitcoin’in toplam piyasa hacmi büyüdükçe 51 atağı daha da cazip hale gelecektir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.