1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto olma ihtimali en yüksek olan kişi?

Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto olma ihtimali en yüksek olan kişi?

Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto olma ihtimali en yüksek olan kişi?
0
profitfarmers_koinmedya

Bitcoin’i geliştiren kişi olarak bilinen Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği hakkında tam bir gizem söz konusu. Satoshi Nakamoto kim? Neden kimliğini saklıyor?


Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto olma ihtimali en yüksek olan kişi?

2009 yılından beri hayatımızda olan Bitcoin’in mucidi hakkında birçok iddia ortaya atıldı ve bir süre sonra iddialar efsaneye dönüştü. Satoshi Nakamoto ismine Bitcoin hakkında 2008 yılında yayınlanan bir makale vasıtası ile karşılaştık. Google Scholar’dan makalenin tam metnine ulaşabilirsiniz. Makalenin başlığı: “Bitcoin: A peer-to-peer electronic cash system”. Yazarı: Satoshi Nakamoto.

Bu makalenin yayınlanmasının ardından Satoshi Nakamoto, herhangi bir medya organına görüntü vermedi. Ancak Satoshi Nakamoto ile ilgili hesaplarda hareketlilik 2012 yılına kadar devam etti. 2012’den sonra Satoshi Nakamoto hakkında hiçbir hayat belirtisi yok. Bu sessizlik ister istemez birçok efsaneye ve spekülasyona neden oluyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC Nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Şu ana kadar birçok kişinin Satoshi Nakamoto olduğu iddia edildi. Bu kişiler veya kurumlar:

  • Elon Musk
  • Bill Gates
  • Craig Wright (Bitcoin SV’nin CTO’su)
  • CIA
  • SAmsung, TOshiba, NAKAmichi ve MOTOrola şirketleri
  • Paul Calder Le Roux

Yukarıdaki liste uzayıp gidiyor. Yukarıda ismi verilen kişi ya da kurumlardan sadece Craig Wright gerçek Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ediyor. Ancak Craig Wright’ın iddialarına kripto para piyasalarında itibar edilmiyor.

Yukarıdaki listeye 6’incı sıradan giren Paul Calder Le Roux, olağan şüpheliler içerisinden Satoshi Nakamoto’ya en yakın kişi olarak duruyor.

Bir siber güvenlik uzmanı ve hacker olan Roux, kriptografi konusunda bir uzman. Roux, siber dünyada bir suç örgütü kurmak suçlaması ile tutuklandı. Şu sıralar hapiste. Roux’un tutuklandığı tarih ile Satoshi Nakamoto’nun sırra kadem bastığı tarih  ile birebir kesişiyor.

Roux’un mahkemede tahliye edildikten sonra yapacağı iş konusunda yaptığı açıklamalar ise şüpheleri biraz daha arttırıyor. Zira Paul Calder Le Roux, tahliye olduktan sonra Bitcoin madenciliği konusunda çalışacağını belirtti. Roux, hızlı Bitcoin kazabilecek ASIC chip’ler üretebileceğini ileri sürüyor.

Craig Wright’in Nakamoto olduğunu ileri sürdüğü günlerde gizemli bir twitter kullanıcısı tarafından aşağıda paylaşılan kimlik kartındaki kişinin gerçek Nakomoto olduğu ileri sürüldü.

satoshi nakamoto Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto olma ihtimali en yüksek olan kişi?Kaynak

Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto neden hala saklanıyor?

Davranışsal İktisat, İktisat Biliminin bir ana bilim dalı olarak gelişmeye ve popüler olmaya başladı. Davranışsal İktisat, ekonomik olguları rasyonel ve matematik formüllerinden ziyade insan davranışlarından ve psikolojisinden hareket açıklamaya çalışıyor. Robert Shiller, Davranışsal İktisat alanında gerçekleştirdiği mükemmel çalışmaları için 2013 yılında Nobel Ödülüne layık görüldü.

Robert Shiller yakın zamanda bir konferansta kendisine yöneltilen Bitcoin hakkında sorular karşısında Davranışsal İktisat perspektifinde önemli açıklanmalarda bulundu.

Shiller, Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto isminden bahsederken Nakamoto’nun çok güzel bir hikaye oluşturduğunu ve bu hikayenin piyasa tarafından satın alındığını vurguladı. Bitcoin’in yakaladığı başarıyı Satoshi Nakamoto’nun hikayesi olumlu yönde etkili oluyor. Kompakt şifreleme metotları ile geliştirilen ve korunan Bitcoin’e Nakamoto’nun gizemi ayrı bir reklam sosu katıyor.

Shiller; “Büyük adamlar yoktur. Büyük hikayeler vardır!” diyerek aslında Satoshi Nakamoto’nun başarısını ve Bitcoin’i yakaladığı rüzgârı özetliyor.

Satoshi Nakamoto’nun kimliğini saklı tutmasına yönelik başka iddialar da var.

Diğer bir iddiaya göre Bitcoin, ABD istihbarat teşkilatı CIA tarafından geliştirildi. Bitcoin, CIA ajanlarının yurt dışındaki eylemlerinin finansmanı için kullanılıyor. Bu nedenle Nakamoto’nun gerçek kimliği ortaya çıkmıyor.

Satoshi Nakamoto’nun kimliği Decryped isimli İngiliz yapımı bir filme de konu oluyor. Filimde NSA’in kripto paraları çökertme planını deşifre etmeye çalışan Satoshi, NSA ajanları tarafından alı konuluyor. Satoshi çeşitli işkencelere maruz kalıyor.

Belki de güvenlik güçleri ile sorun yaşamamak için Satoshi Nakamoto, kimliğini saklı tutuyor olabilir. Bitcoin’in birçok illegal işlemlerinin finansmanında kullanıldığı ileri sürülüyor. Bitcoin’in illegal kullanımı Satoshi Nakamoto’yu hukuki açıdan zora sokabilir. Nakamoto’nun kimliğini saklamasının bir nedeni de bu olabilir.

Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto kim?

Satoshi Nakamoto'nun kimliği 18 Ağustos'ta kendisi tarafından ifşa oluyor. Bu bir şaka mı yoksa gerçek mi? Haberin detaylarına geçelim.

Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto kimliği hala gizemini koruyor. Bitcoin’i kim yarattı sorusuna farklı cevaplar veriliyor. Olağan şüpheliler ise şunlar:
1- Elon Musk
2- Bill Gates
3- Craig Wright (Bitcoin SV’nin CTO’su)
4- CIA
5- SAmsung, TOshiba, NAKAmichi ve MOTOrola şirketleri
6- Paul Calder Le Roux

Etiketler: