En büyük Bitcoin korkusu nüksetti!

Bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

11 yıldır sessiz kalan bir adres uyandı. Bu adresin “en büyük Bitcoin korkusu” ile ilgisi ne? Lütfen haberimizin içeriğine bakınız!


En büyük Bitcoin korkusu nüksetti!

Sizce Bitcoin’in sonunu getirecek olası kıyamet senaryoları neler olabilir?

  1. ABD’nin Bitcoin’i yasaklaması
  2. Bitcoin’in sahtesinin üretilmesi
  3. Grayscale’in portföyünün hacklenmesi
  4. Satoshi Nakomoto’nun Bitcoin’lerini satışa çıkarması

Yukarıda olası kıyamet senaryolarından sadece 4 tanesine örnek verdik. Senaryo sayısı arttırılabilir. Yukarıda bahse konu olan 4’üncü senaryodan bahsetmek istiyoruz.

24 Şubat’ta (dün) 11 yıl öncesine ait bir Bitcoin hesabından 100 Bitcoin’lik bir transfer yaşandı. Yani 11 yıldır sessiz kalan bir adres uyandı ve bu adresten 100 Bitcoin’lik transfer yaşandı. Bu transfer akıllara acaba söz konusu hesap Satoshi Nakamoto’ya mı ait sorusunu getirdi.

Satoshi Nakomoto’ya ait Bitcoin’lerin hareket etmesi neden paniğe neden olsun ki?

Bilindiği üzere Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in mucidi olarak biliniyor. Şu ana kadar Satoshi Nakamoto isminin gerçek kimliği hakkında birçok iddia ileri sürüldü ancak Nakamoto’nun gerçek kimliği henüz ortaya çıkmış değil! Yani Satoshi Nakamoto şu ana kadar gerçek kimliğini başarılı biçimde saklamayı başardı.

Nakamoto, Bitcoin’in ilk üretildiği yıllarda Bitcoin madenciliğini tek başına sürdürüyordu. Bu süreçte Nakamoto’nun 1 milyonun üzerinde Bitcoin kazdığı tahmin ediliyor. Yani Nakamoto’nun 1 milyonun üstünde Bitcoin’i olduğu düşünülüyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Blockchain araştırma şirketleri Bitcoin blockchain’ini araştırarak Bitcoin’in genesis adresine/adreslerine ulaştı. Bu adresin Nakamoto’ya ait olduğu tahmin ediliyor. Bu adresler 11 yıldır pasif durumda ve hiçbir Bitcoin transferi gerçekleşmedi.

Ancak 1 milyonun üzerinde Bitcoin bakiyesine sahip adresteki Bitcoin’ler illaki bir gün satış için piyasaya sürülecek. 1 milyon adet Bitcoin’in piyasaya dump edilmesi fiyatlarda ciddi bir krize neden olabilir ve Bitcoin için kıyametin başlamasına neden olabilir.

Bazı uzmanlar, Satoshi Nakamoto’ya ait olan adresteki Bitcoin’lerin sonsuza kadar yok olduklarını ileri sürüyor. İlgili adresin bulunduğu donanımın zarar gördüğünü iddia ediyor. Bizler de bu iddiaya inanmak istiyoruz.

Geçtiğimiz yıl Nakamoto’ya ait olduğu iddia edilen adreste 5 BTC’lik bir hareketlenme olmuştu. Bu olayın etkisi ile Bitcoin piyasalarında kısmi bir türbülans yaşandı. Sonrasında ilgili adresin Nakamoto’ya ait olmadığı açıklandı.

Umarız Nakamoto’ya ait olduğu iddia edilen adres ve cüzdan zarar görmüştür.

Kaynak

Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto olma ihtimali en yüksek olan kişi?

2009 yılından beri hayatımızda olan Bitcoin’in mucidi hakkında birçok iddia ortaya atıldı ve bir süre sonra iddialar efsaneye dönüştü. Satoshi Nakamoto ismine Bitcoin hakkında 2008 yılında yayınlanan bir makale vasıtası ile karşılaştık. Google Scholar’dan makalenin tam metnine ulaşabilirsiniz. Makalenin başlığı: “Bitcoin: A peer-to-peer electronic cash system”. Yazarı: Satoshi Nakamoto.

Bu makalenin yayınlanmasının ardından Satoshi Nakamoto, herhangi bir medya organına görüntü vermedi. Ancak Satoshi Nakamoto ile ilgili hesaplarda hareketlilik 2012 yılına kadar devam etti. 2012’den sonra Satoshi Nakamoto hakkında hiçbir hayat belirtisi yok. Bu sessizlik ister istemez birçok efsaneye ve spekülasyona neden oluyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC Nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Şu ana kadar birçok kişinin Satoshi Nakamoto olduğu iddia edildi. Bu kişiler veya kurumlar:

  • Elon Musk
  • Bill Gates
  • Craig Wright (Bitcoin SV’nin CTO’su)
  • CIA
  • SAmsung, TOshiba, NAKAmichi ve MOTOrola şirketleri
  • Paul Calder Le Roux

Yukarıdaki liste uzayıp gidiyor. Yukarıda ismi verilen kişi ya da kurumlardan sadece Craig Wright gerçek Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ediyor. Ancak Craig Wright’ın iddialarına kripto para piyasalarında itibar edilmiyor.

Yukarıdaki listeye 6’incı sıradan giren Paul Calder Le Roux, olağan şüpheliler içerisinden Satoshi Nakamoto’ya en yakın kişi olarak duruyor.

Bir siber güvenlik uzmanı ve hacker olan Roux, kriptografi konusunda bir uzman. Roux, siber dünyada bir suç örgütü kurmak suçlaması ile tutuklandı. Şu sıralar hapiste. Roux’un tutuklandığı tarih ile Satoshi Nakamoto’nun sırra kadem bastığı tarih  ile birebir kesişiyor.

Roux’un mahkemede tahliye edildikten sonra yapacağı iş konusunda yaptığı açıklamalar ise şüpheleri biraz daha arttırıyor. Zira Paul Calder Le Roux, tahliye olduktan sonra Bitcoin madenciliği konusunda çalışacağını belirtti. Roux, hızlı Bitcoin kazabilecek ASIC chip’ler üretebileceğini ileri sürüyor.

Craig Wright’in Nakamoto olduğunu ileri sürdüğü günlerde gizemli bir twitter kullanıcısı tarafından aşağıda paylaşılan kimlik kartındaki kişinin gerçek Nakomoto olduğu ileri sürüldü.

satoshi nakamoto En büyük Bitcoin korkusu nüksetti!

Kaynak

Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto neden hala saklanıyor?

Davranışsal İktisat, İktisat Biliminin bir ana bilim dalı olarak gelişmeye ve popüler olmaya başladı. Davranışsal İktisat, ekonomik olguları rasyonel ve matematik formüllerinden ziyade insan davranışlarından ve psikolojisinden hareket açıklamaya çalışıyor. Robert Shiller, Davranışsal İktisat alanında gerçekleştirdiği mükemmel çalışmaları için 2013 yılında Nobel Ödülüne layık görüldü.

Robert Shiller yakın zamanda bir konferansta kendisine yöneltilen Bitcoin hakkında sorular karşısında Davranışsal İktisat perspektifinde önemli açıklanmalarda bulundu.

Shiller, Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto isminden bahsederken Nakamoto’nun çok güzel bir hikaye oluşturduğunu ve bu hikayenin piyasa tarafından satın alındığını vurguladı. Bitcoin’in yakaladığı başarıyı Satoshi Nakamoto’nun hikayesi olumlu yönde etkili oluyor. Kompakt şifreleme metotları ile geliştirilen ve korunan Bitcoin’e Nakamoto’nun gizemi ayrı bir reklam sosu katıyor.

Shiller; “Büyük adamlar yoktur. Büyük hikayeler vardır!” diyerek aslında Satoshi Nakamoto’nun başarısını ve Bitcoin’i yakaladığı rüzgârı özetliyor.

Satoshi Nakamoto’nun kimliğini saklı tutmasına yönelik başka iddialar da var.

Diğer bir iddiaya göre Bitcoin, ABD istihbarat teşkilatı CIA tarafından geliştirildi. Bitcoin, CIA ajanlarının yurt dışındaki eylemlerinin finansmanı için kullanılıyor. Bu nedenle Nakamoto’nun gerçek kimliği ortaya çıkmıyor.

Satoshi Nakamoto’nun kimliği Decryped isimli İngiliz yapımı bir filme de konu oluyor. Filimde NSA’in kripto paraları çökertme planını deşifre etmeye çalışan Satoshi, NSA ajanları tarafından alı konuluyor. Satoshi çeşitli işkencelere maruz kalıyor.

Belki de güvenlik güçleri ile sorun yaşamamak için Satoshi Nakamoto, kimliğini saklı tutuyor olabilir. Bitcoin’in birçok illegal işlemlerinin finansmanında kullanıldığı ileri sürülüyor. Bitcoin’in illegal kullanımı Satoshi Nakamoto’yu hukuki açıdan zora sokabilir. Nakamoto’nun kimliğini saklamasının bir nedeni de bu olabilir.

Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto kim?

Satoshi Nakamoto'nun kimliği 18 Ağustos'ta kendisi tarafından ifşa oluyor. Bu bir şaka mı yoksa gerçek mi? Haberin detaylarına geçelim.

Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto kimliği hala gizemini koruyor. Bitcoin’i kim yarattı sorusuna farklı cevaplar veriliyor. Olağan şüpheliler ise şunlar:
1- Elon Musk
2- Bill Gates
3- Craig Wright (Bitcoin SV’nin CTO’su)
4- CIA
5- SAmsung, TOshiba, NAKAmichi ve MOTOrola şirketleri
6- Paul Calder Le Roux

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En büyük Bitcoin korkusu nüksetti!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.