Mining rig nedir ve nasıl Bitcoin kazılır?

Mining rig madencilik rig
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fiyatları arttıktan sonra madencilik tekrardan kârlı hale geldi ve mining rig talebinde artış var. Son fiyatlarla GPU mining bile kazandırabiliyor. Kendi madencilik tesisatımızı nasıl kurarız?


Mining rig nedir ve kendi rig’imzi kurabilir miyiz?

Mining ilk olarak CPU tipi madencilik ile başladı sonrasında ise GPU tipine geçildi. Artforz ismini kullanan şahıs, ilk kez madencilik rig ‘lerinden oluşan Bitcoin mining çiftliklerini kurmaya başladı. Artforz’un çiftlikleri günlük ortalama 300 BTC üretecek kapasiteye kadar ulaşmıştı. Artforz’un zamanla küresel hash oranının %20-30’u arasına hakim olduğu iddia edildi. Bitcoin madencilik sektöründe daha sonra ASIC Devrimini yaşadı.

Lütfen Bkz: Bitcoin mining sektörü durmaksızın büyüyor

Bir kripto madenciliği rig’i, Bitcoin veya altcoin madenciliği yapmak için kullanılan bir bilgisayar sistemidir. Bu sistem sadece madencilik yapmak için inşa ediliyor. Bunun yanında ev bilgisayarları da bu sisteme adapte edilebiliyor. Sadece part time madencilik de yapılabiliyor. Haberin resminde madencilik için kurulmuş bir rig görüyoruz.

Kripto madenciliğine başlamadan ve mining rig oluşturmaya başlamadan önce öncelikle madenciliği yapılacak kripto paraya karar vermek gerekiyor. Madenciliği yapılan başlıca kripto paralar: Bitcoin, Ethereum ve Litecoin. Ayrıca bir kripto cüzdanı açmak gerekiyor. Bu cüzdanı bir kripto para borsasından açabilirsiniz. Kripto borsalarından öne çıkanları: Coinbase, Binance ve Bitmex.


En iyi mining rig, günümüz teknolojileri ile ASIC çiplerinden oluşuyor. Ancak bu rig’leri bireysel oluşturmak çok zor. Bireysel anlamda genellikle GPU bazlı rig’ler oluşturuluyor. ASIC ürünleri ithal etmeniz gerekiyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin mining çiftlikleri Sibirya’da yoğunlaşıyor

Rig, tasarlamak ve oluşturmak için şu adımları takip ediyoruz:

  1. Adım: Kasa. Mining rig için bir kasaya karar veriyoruz. Kasa alüminyumdan yapılmış bir çerçeve. Ahşap çerçeveler tavsiye edilmiyor. Dikkat yangın çıkabilir.
  2. Adım: Ana kart seçimi. Anakart en az 4 ile 8 arasında video kartını kaldırmalı (4 PCI-E Ports). Düşük maliyetli fakat etkili bir ana kart olarak Z270 denenebilir.
  3. Adım: İşlemci. İşlemciye karar vermek. Z270’e göre ideal işlemci Celeron G3900 ve Core 2 Duo E7300 CPU. İşlemcinin ana kart ile uyumlu çalışması çok önemli. Monero madenciliği için i3, i5 veya i7 işlemciler iyi çalışabilir.
  4. Adım: Ram. Mining Rig ‘de en az 4GB ram olmalıdır. DDR’ler ucuz fiyata bulunabilirse daha iyi bir tercih olacaktır. Bu arada seçtiğiniz ana kartın Ram’i destekleyip desteklemediğini bilmeniz gerekiyor.
  5. Adım: Hafıza: 50 GB’lik HDD yeterli olacaktır. SSD’ler için para israf etmeye gerek yok.
  6. Adım: GPU: Rig’in performansı GPU ile doğrudan bağlantılı. Nvidia card aşırı ısınmalarda az zarar gören bir donanım. AMD’ler de tercih edilebilir.
  7. Adım: Elektrik ve Soğutma: Madencilik rig konusunda en büyük maliyetiniz elektrik maliyeti olacaktır. Rig’i soğutmak için kasayı fan ile donatmanız gerekebilir.

Madencilik yazılımlarına da ihtiyacınız olacak

Bitcoin madenciliği yapmak için çok sayıda program arasından tercih yapmanız gerekecek. Bu programlar içerisinde popüler olanları sunacağız. Listeleme Windows 10 sürümü için gerçekleştirilmiştir.

1.CG Miner

Esnek bir madencilik programıdır. C kodları ile yazılmış bu program nerdeyse her platformu destekliyor. CG Miner, madencilik cihazları için üretilmiş olsa da GPU madenciliği için de kullanışlıdır. CG Miner’ı kurarken size madencilik havuzunun URL’sini kullanıcı adı ve şifre gibi standart soruları yönlendiriyor. Ardından sizin madencilik cihazınızı otomatik olarak algılıyor.

CGMiner’ı kullanmak için normalde komut satırını kullanmanız gerekiyor. Programın ayarlarını kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Windows kurulumu biraz vakit alabilir.

2- Bitminter

2011 yılından beri kullanılan bir yazılımdır. ASIC ve GPU madenciliği için uyumludur. Sadece Bitminter madencilik havuzu için kullanılabilir. Kurulumu basit olan programın işlemlerini Stats grafiğinden takip edebilirsiniz.

Programdaki “text console” bölümünden cihazın ne zaman havuza bağlandığı gibi gelişmeleri takip edebilirsiniz.

3- BFG Miner

Windows ve Linux için uyumludur. GPU madenciliği için iyi performans sergilemiyor ve ASIC’ler için dizayn edilmiştir. Birçok madencilik havuzuna bağlanabiliyor. BFG, ulaşımın gerçekleştirilmediği havuzlara bağlantıyı keserek sistem kaynaklarını sizler için koruyor.

BFG Miner’ın kullanım yüzü metin tabanlıdır. Ancak kullanışlı sekmelere sahiptir.

4- MultiMiner

BFG Miner için grafik ara yüzdür. Kurulum aşamasında anlaşılması güç kavramlar için yardım severdir. Kurulum tamamlandıktan sonra madencilik cihazınız hakkında size özet ve faydalı bilgiler sunar. En önemlisi günlük kârınız hakkında size bilgi verir.

Birden fazla havuz seçeneğine bağlanmak için havuzlar sekmesini kullanabilirsiniz. Stratejiler bölümünde en kârlı kripto paraya göre seçimlerde bulunabilirsiniz. Yazılımın geliştiricisi sizden kazanılan kriptolardan %1’lik pay talep ediyor.

MacOS ve Linux için alternatif yazılımlar yüklemeniz gerekecektir.

Lütfen Bkz: ASIC Bitcoin makinesi karlılık oranları

Mining rig, elektrik konusunda ASIC cihazlarına göre pek etkin çalıştığı söylenemez. Daha fazla elektrik tüketimine ihtiyaç duyuyor. Bu nedenler Bitcoin fiyatlar 5-6 bin bandına gerilediğinde rig ile madencilik yapmak pek karlı olmayabilir. Bitcoin 15 Ocak 2020 itibari ile 8.750 dolardan işlem görüyor. Bu fiyatlarla mining rig ile karlı Bitcoin madenciliği yapmak hala mümkün.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Mining rig nedir ve nasıl Bitcoin kazılır?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.