Home Bitcoin Yeni fiyatlarla Bitcoin madenciliği kârlı hale geldi mi?

Yeni fiyatlarla Bitcoin madenciliği kârlı hale geldi mi?

Yeni fiyatlarla Bitcoin madenciliği kârlı hale geldi mi?

0

Bitcoin madenciliği kârlı hale geldi mi? Bu sorunun cevabını siz değerli okuyucularımız için ASIC madenciliği üzerinden araştırdık. Kârlılığı Antminer S9 ve Antminer S17 donanımları üzerinden karşılaştırdık.


Bitcoin madenciliği kârlı mı?

Sabah saatlerinde Bitcoin 7,343.99 doları bularak rekor tazelemişti derken saat 11 gibi gün içerisindeki ikinci rekorunu kırarak 7,521 dolar seviyesine kadar çıktı. Bitcoin, yazının  kaleme alındığı saatlerde CoinMarketCap verilerine göre 7,220 dolardan işlem görmektedir. Muhtemelen siz değerli okuyucularımız bu haberi okuduğunuzda bu rakamlar değişmiş olacaktır.

Bitcoin ve kripto para kışında olumsuz etkilenen sektörlerin başında hiç şüphesiz madenciler geliyordur. Hem donanım maliyetleri hem de elektrik maliyetlerinden dolayı madenciler zararına faaliyetlerini sürdürmek zorunda kalıyordu. Hatta bazıları kepenk kapattı. Bitcoin 7,000 doların üstüne çıkması ile Bitcoin madenciliği kârlı  hale gelmiş midir? Bu haberde bu sorunun cevabını araştırıyoruz.

Bitcoin madenciliği bilindiği üzere GPU ve ASIC madenciliği şeklinde yapılıyor. GPU madenciliği demode (eski teknoloji) olduğu için ASIC madenciliği üzerinden maliyetleri hesaplıyoruz. Maliyetleri hesaplarken cryptocompare.com’un online hesaplama aracını kullanıyoruz. Hesaplamayı iki donanım üzerinden gerçekleştiriyoruz: Antminer S9 ve Antminer S17. Bitcoin’in değerini ise 7,297 dolar kabul ediyoruz.

İlk olarak Antminer S9’a bakalım. Türkiye’de 1KWh’ın maliyetini bulmak için yaptığımız araştırmada iki farklı oran karşımıza çıktı. Statista.com’un verilerine göre Türkiye’de 1KWh’ın maliyeti 0,15 dolar. tr.globalpetrolprices.com’un verilerine göre 0,08 dolar. Bu nedenle iki ayrı oran için de hesaplamada bulunduk ve sonuç aşağıdadır. Elektrik maliyeti 0,15 dolar ise aylık 27,9 dolar zarardasınız. Eğer elektrik maliyeti 0,08 dolar ise aylık 40 dolar kârdasınız.

Antminer S17’ye baktığımızda ise kâr oranı daha yüksek. Sonuçlar aşağıdadır. Elektrik maliyeti 0,15 dolar ise aylık 310 dolar kârdasınız. Eğer elektrik maliyeti 0,08 dolar ise aylık 428 dolar kârdasınız.

Tabi bu donanımlarında (Antminer S9 ve S17) bir maliyeti var.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

ABD kongre üyesi Brad Sherman, Bitcoin ve kripto paraları yasaklamak için yasa tasarısı hazırlıyor.

Bitcoin’de düzeltme iki sebepten dolayı yaşanabilir

Bitcoin çıldırdı, 7300 doların da üstüne çıktı.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Paylaşarak destek ol !!!
error
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial