Loading...
btc
BTC
1.05%
Bitcoin
67.359,20 USDT
eth
ETH
0.57%
Ethereum
3.523,82 USDT
bch
BCH
1.63%
Bitcoin Cash
397,66 USDT
xrp
XRP
3.76%
Ripple
0,59 USDT
ltc
LTC
0.15%
Litecoin
73,51 USDT
bnb
BNB
0.54%
Binance Coin
596,59 USDT
sol
SOL
2.73%
Solana
173,74 USDT
avax
AVAX
2.23%
Avalanche
28,79 USDT
ada
ADA
-0.34%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
0.09%
Poladot
6,34 USDT
doge
DOGE
7.55%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
2.47%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin mi alalım ev mi?

Bitcoin mi alalım ev mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin mi değerli, ev mi? Kripto para piyasası  varlık sınıfları olarak son birkaç yılda çok fazla ilgi topladı ancak yeterli değerini buluyor mu? Bununla birlikte, kripto paraların büyümeleri genellikle değerleme veya piyasa değeri açısından ölçülüyor ama asıl önemli olan şey, bu varlıkların ana akım varlık sınıflarıyla karşılaştırılmasının yapılması.


Bitcoin mi emlak piyasası mı!

Yukarıda söylediğimiz gibi Bitcoin değerini ana akım varlık sınıfları ile karşılaştırarak anlayabiliriz. Örneğin altınla karşılaştırmayı ele alalım. Bitcoin’in ilk yarılanması gerçekleştikten sonra, Bitcoin’in piyasa değeri Altının bir kısmını alt etmişti. İkinci yarılanma döngüsü ise yaklaşık Altının % 5’ine karşılık gelecek bir değerle Bitcoin’i zirveye ulaştırdı. Ayrıca geçtiğimiz birkaç ayda katlanarak yükselen ve piyasa değeri olarak 1 trilyon doları aşan  BTC piyasası şu anda Altının % 10’unun biraz üzerinde bir değerde. Aslında,BTC’nin büyümesinin ölçeği o kadar büyük ki, Mike Novogratz ve Ark Invest gibi finans piyasalarının önde gelenleri Bitcoin’in yakında sarı metali geçeceğine kesin gözüyle bakıyor.

Bu karşılaştırmaların açıklığa kavuşturduğu önemli bir nokta şu; son birkaç yılda hiçbir varlık sınıfı Bitcoin pazarının büyümesine ayak uyduramıyor. Bu varlıkların dünyanın en büyük kripto para birimine karşı nasıl ayakta kalmaya çalıştıklarını görmek için başka bir popüler varlık kategorisine, yani emlak piyasasına bakmak gerekiyor. ABD genelinde konut fiyatlarında standart bir değişiklik ölçüsünü endeksleyen Case-Schiller endeksi bu amaçla hazırlanan bir rapor için kullanıldı. Yakınlarda yayınlanan Ecoinometrics raporunun bulgularına göre, endeks referans olarak kullanıldığında

“…. ABD’deki evler, BTC’nin her yarılanmasından sonra BTC’den 10 kat daha ucuza geliyor. “

Ancak bu beklenmedik bir sonuç da değil. Nihayetinde kripto para piyasası da bu şekilde büyümüştü. Yine de, belki daha yerel ve spesifik bir örnek ile bu tür bir büyümenin ölçeği belirlenebilir. Amerika’daki Palo Alto şehrine ait bir araştırma raporunun ilginç vakasını bu örneklerden birisi olarak ele alacağız.

Bu konuda, Silverback CEO’su Adam Nash yakın tarihli bir blog gönderisinde bu konudaki çalışmalarından bahsetti. Bitcoin ve ev fiyatları kıyaslaması için Nash, Palo Alto’daki ev fiyatlarını ele aldı.

Nash’in raporu

“ABD doları cinsinden ölçüldüğü üzere, Palo Alto’da bir evin ortalama fiyatı 10 yıldan kısa bir süre içinde% 117,9 arttı. Bununla birlikte, Bitcoin ile ölçülünce Palo Alto’daki bir evin ortalama fiyatı% 99,96 azaldı. ”

Nash’e göre, bunun nedenleri 1) emlak piyasasının kriptodan çok daha yavaş olmasından kaynaklanıyor olabilir, “hisse senedi ve kripto fiyatlarının Palo Alto gayrimenkul fiyatlarından veya hisse senedi piyasasından belirgin bir şekilde ayrılması” söz konusu ve, 2) Hisse senedi ve kripto piyasalarından gelen beklenmedik paralar, yerel emlaktan ziyade başka yerlere akıyor olabilir.

Bu durum emlak piyasası için hiç iyi bir anlam ifade etmiyor değil mi? Bu soruya cevap olarak hem evet hem hayır diyebiliyoruz.

Hayır, çünkü mutlak olarak, devam eden bir salgına rağmen Amerika Birleşik Devletleri genelinde konut fiyatları çok yükseldi.

Evet, çünkü tek başına ev fiyatlarına bakmak, tam olarak kimin ev satın aldığını ve ev fiyatlarını yükselttiğini belirlemeye yardımcı olmaz. Sonuçta, bir pandemide falan, kimin satın alabileceğini anlamak çok zor. Ev sahibi olma trendi aslında son bir yıl içinde düşüş gösterdi. Bir Wall Street Journal raporuna göre, gerçekte, emeklilik fonları da dahil olmak üzere kurumsal yatırımcılar artık nakit paralarını bekletecekleri bir alan olarak  gayrimenkule giriyorlar Neden? Çünkü enflasyon konusunda endişeliler.

“Kiralık gayrimenkulleri satın alarak, aynı zamanda kira geliri biçiminde de getiri sağlayan enflasyona karşı bir şeilde korunma elde etmiş oluyorlar.”

ilgili:Bitcoin vs. Emlak: Hangisi daha riksli?

Enflasyona karşı koruma

Giderek daha fazla kurum artan enflasyona karşı korunmak için varlıklarını çeşitli şartlarda saklamaya çalışırken, bu durum aslında Bitcoin ve kripto para birimleri için de bir fırsat oluşturuyor.

Şimdi, Bitcoin uzun zamandır enflasyona karşı güvenli bir liman olarak anlatıldı, ancak insanlar kripto para biriminin ve daha büyük varlık sınıfının benimsenme açısından daha yolun başında olduğunu unutuyor.  BTC’nin altın veya gayrimenkul kadar iyi bir koruma olarak tanınması için önünde daha uzun bir yol var. Bu aslında aynı zamanda şu anlama geliyor, eğer bugün güvenli liman emlak ise, Bitcoin ve kripto para birimleri yarın asıl güvenli liman olacak, sadece bir ETF ABD’de yeşil onay alırsa bu geçiş çok hızlı olacak.

Aslında, böyle bir geçişin çoktan gerçekleştiğini de  iddia edebiliriz. Örneğin Agreus Group’tan Tayyab Mohamed’e göre, bir tekli aile ofisi, yaklaşık 2,8 milyar dolarlık yatırım portföyünü tamamen gayrimenkulden kripto para birimleri dahil yeni varlık sınıflarına kaydırdı. Bu rakam 2,8 milyar dolar. Bu rakam, Dash’in tüm piyasa değerinden daha büyük.

Aynı zamanda, nihayet enflasyona karşı bir güvenli bir liman olarak kabul edildiğinde Bitcoin’e girecek olan yatırımların küçük bir kısmı sadece konuştuğumuz. Görünen köy kılavuz istemez demişler. Yakın bir gelecekte Bitcoinin en güvenli bir yatırım olarak tüm ana akım piyasaların önüne geçeceğine hüç şüphe yok.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.