fbpx
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Bitcoin madencileri zarara girmeye başlarsa neler olur?

Bitcoin madencileri zarara girmeye başlarsa neler olur?

Bitcoin madencileri zarara girmeye başlarsa neler olur?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

 

Bitcoin madencileri zarara girmeye başlarsa madenciliği bırakırlar mı? Bitcoin fiyatını madencilerin son çalışmalarından ne kadar etkilenebilir? Halving olayı beklendiği şekilde olumlu etki yapacak mı?


Bitcoin madencileri zarara girmeye başlarsa…

Bitcoin fiyatı, bir süredir kilit direnç noktasını aşmak ve yüksek seviyelere çıkmak için çabalıyor. Ancak piyasanın üzerindeki durgunluk, Bitcoin’in bu çabasını sonuca ulaştırmayacak gibi duruyor, hatta daha da düşüş bile görme ihtimalimiz var.
Fiyatın düşmesinin en olumsuz sonuçlarından biri de, daha önce 2018 Aralık’ta düşüşlere neden olan madenci kapitülasyonu. Madencilerin masraftan dolayı Bitcoin madenciliğini bırakmaları. Geçtiğimiz yıl bu nedenle Bitcoin bir kaç ay 6,000-6,500 bandı arasında takılıp kalmıştı. Ardından ise çok ani bir düşüşle 3,000 doları görmüştü.

Madenci kapitülasyonu neden gerçekleşir?

Madenciliğin kapitülasyonu, Bitcoin piyasasında, madenciliğin artık kar etmediği durumlarda yaşanıyor. Kazançlar azaldıkça, madenciler doğal olarak Bitcoin varlıklarını satıyor ve böylece kötüleşen piyasa duyarlılığına bir cevap vermiş oluyorlar.
Eğer madenciler ellerindekini çıkarmaya başlarsa, o zaman piyasada çok büyük bir satış hareketi tetiklenmiş olacak.
Bu şekilde oluşan baskı, Bitcoin gibi büyük kripto para birimleri için momentumlarını korumak adına zor bir ortam yaratmış oluyor.

“koinmedya_binance”

Büyük madencilik merkezleri ve şirketleri elektrik sağlayıcılarıyla uzun vadeli sözleşmeler yapıyorlar. Bunun için kısa vadeli fiyat düşüşü nedeniyle kapitüle olma olasılıkları düşük. Ayrıca uzun süre piyasada istikrarsızlıkla başa çıkabilmek için daha fazla sermayeleri de var. Bu arada, daha küçük madencilik şirketleri arasında kısa vadeli teslim olma ve bırakma olasılığı yüksek. Birbiri ardına kapanan büyük madencilik firmaları, Bitcoin ağının hash oranının sıfıra yaklaştığı bir ölüm sarmalına yol açabilir.

Bununla birlikte, tahvil ve kripto para birimi araştırmacısı Andreas Antonpoulos’un söylediği gibi, Bitcoin ağının hash oranında bir ölüm spirali ya da ani düşüş olma olasılığı çok yok. Çünkü madenciler uzun vadeli bir perspektif ve strateji ile çalışıyorlar. Kısa vadeli bir madenci kapitülasyonunun gerçekleşmesinin ardından, piyasanın kendini toparlaması için 6 aydan bir yıla kadar bir zaman geçmesi gerekiyor. Benzerini Aralık 2018’de görmüştük.
Madenci kapitülasyonunun yıl sonuna kadar devam edip etmeyeceğini tahmin etmek için henüz erken. Bununla birlikte, piyasadaki olumsuz tutum 2020’nin ilk çeyreğine taşınırsa, önümüzdeki aylarda bir Aralık 2018 daha gerçekleşebilir. Bitcoin madencileri zarara girmeye başlarsa yeni çöküşler bizi bekliyor olabilir.

Bitcoin için düşüş hedefleri

26 Ekim’de 10.600 dolara çıkan kısa bir yükselişin ardından Bitcoin fiyatı belirgin bir düşüş trendi altına girdi. Analistlerin çoğu mevcut görünüme bakıp 5,000-6,000 dolar bölgesini de ihtimal dahiline alıyorlar. Analist Erci Thies Bitcoindeki aşırı volatiliteye dikkat çekiyor ve yakında Bitcoin’in çok sağlam bir geri çekilme yaşayabileceğini iddia ediyor. Thies mevcut yapının boğalar için çok önemli olduğunu belirterek Bitcoin’in bir ribound hareketi ile tekrar yukarılara da çıkabileceğinin altını çiziyor.
Bir kripto para traderı olan DonAlt, Bitcoin’in tam bir iyileşme göstermeye başladığını söylemek için çok erken olsa da, herhangi bir anlamlı geri dönüş için daha yüksek zaman dilimi seviyelerini geri kazanması gerektiğini söyledi.

Bitcoin için daha yüksek zaman dilimi direnç seviyeleri 7.600 $ ile 8.500 $ arasında ve DonAlt’a göre, BTC kısa vadede bu seviyeleri geçerek yükseliş eğilimine işaret edecek.

Büyük madencilik şirketleri zor zamanlar geçiriyor

Bitcoin madenciliğinin  fiyatının 4,100 ila 4,500 dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Kanada’da halka açık bir madencilik devi olan Miner Hut8’e göre, firma üçüncü çeyrekte Bitcoin’i 4.300 $ ‘a çıkardı. Şirket açıklamasında:

koinmedya_brave

“26.7 milyon dolarlık gelir; % 58’lik Maden Kar Marjı ve 14,7 milyon $ ‘lık uyarlanmış EBIDTA. Elektrik maliyetleri, madencilik havuzu ücretleri ve diğer tüm üretim maliyetleri dahil olmak üzere,  üretilmiş 1.965 Bitcoin, bitcoin başına 4,363 ABD dolar maliyet çıkarıyor..”

Bununla birlikte, kripto para birimi araştırmacısı Ceteris Paribus, Miner Hut8 tarafından hesaplanan madencilik maliyetinin, madenciliğin gerçek maliyetini 7,100 dolara çıkarabilecek olan “amortisman, giderler ve net finansman giderlerini” dahil etmediğini de belirtti. Araştırmacı şunları da ekledi:

“Kısa vadede fiyat 7.1k $ ‘ın altına düşse bile, yine de operasyonel maliyetler ve madencilik ekipmanı yüksek maliyet olduğu için madenciliği sürdüreceklerdir. Ancak uzun vadede, kazançlarının 5 bin dolardan küçük olduğunu gösteremezsiniz. Ekipmanı değiştirecekler, çalışanlarına ödeme yapmaya ve finansman maliyetlerine vb. devam edecekler..”

Bitcoin’in fiyatındaki düşüş ve madencilik zorluğundaki artış, Hut8’in ve diğer büyük madencilik firmalarının madencilik kar marjlarını olumsuz yönde etkiledi.
Büyük Bitcoin sahipleri ve nakit rezervlerine bağlı olarak, büyük maden tesisleri, düşen bir Bitcoin fiyatı ile başa çıkmak için faaliyetlerini azaltmak zorunda olma gibi bir risk altında değiller aslında. Yine de, madencilerden önce gelişen zorlu ekosistem, küçük firmalar üzerine olmsuz bir durum olarak yansıyabilir, özellikle BTC 6.000 dolara düşerse, çoğu üretici için kırılma noktasının altında bir fiyat aralığı gümdeme gelebilir.

Halving etkisini hemen göstermeyebilir

2020 yılının en çok beklenen olaylarından biri, Mayıs ayında Bitcoin’in blok ödülünün yarılanması olan halving olayı. Her dört yılda bir gerçekleşen bu olay, madencilerin blok ödüllerini yarıya indirecek. Ayrıca yeni BTC üretim oranı da azalacak çünkü ağ sabit sayı olan 21 milyona yaklaşıyor.

2018 yılındaki ani çöküşten bu yana tüm kripto dünyası halving olayının BTC de ralliye neden olacağı beklentisi içinde. Çok doğal olarak bir varlık ne kadar azsa o kadar değerli olur. Ancak yüksek profilli yatırımcılara göre Bitcoin için geçerli olmayacak bu teori.

Eğer halving beklendiğinin aksine olumlu bir etki olmadan gerçekleşirse, o zaman madenciler üzerinde maliyetleri azaltmak için çok daha iyi bir alt yapı ve etkili malzeme kullanımı açısından fazladan bir baskı da oluşabilecek.
Tarihsel sürece baktığımız zaman halvinglerin Bitcoin rallisine sebep olması ancak halvingden iki yıl sonra gerçekleşiyor. Bunun nedeni de halvingden önce iyi bir fiyat görmüş olması diyorlar. Söylendiği gibi, küçük madencilerin kapitülasyonu BTC’nin daha düşük destek seviyeleri, 5,000-6,000 dolar gibi, test etmesine yol açabilir.

Mevcut Bitcoin trendi

Temel dinamiklere bağlı olarak, Bitcoin, kullanıcı etkinliği, dolar cinsinden işlem değeri ve karma oranı gibi çeşitli kilit alanlarda güçlü olmaya devam edecek.
Blockchain.com tarafından yayınlanan zincir üzerindeki resmi veriler, kullanılan benzersiz adreslerin sayısının Ocak 2019’da 310.000’den 12 aydan kısa bir sürede yaklaşık 500.000’e yükseldiğini gösteriyor. Hash oranı, Ocak ayındaki 41 exahashdan 92 exahasha, yükselerek aynı dönemde iki katından fazla arttı. Aşağıdaki tablo 2019 Ocak ayından bu yana Bitcoin ağı hash oranının iki kat arttığını ortaya koyuyor.

bitcoin madencileri zarara girmeye Bitcoin madencileri zarara girmeye başlarsa neler olur?

 

Temel dinamiklere göre, Bitcoin yatırımcısı Timothy Petersen Bitcoin’in “2019 balonu”nun yaklaşık iki hafta içinde patlayabileceğini ve bu durumun yıl sonuna kadar yerel bir potansiyel dip seviyeye işaret ettiğini söyledi. Bu nedenle, eğer BTC önümüzdeki haftalarda yoğun bir satış altında kalırsa, bu düşüşün en muhtemel nedeni küçük madencilik şirketlerinin kapitülasyonu olacak. Madencilik kapitülasyonu çoğu yatırımcının uzun vadeli toparlanması için olumlu bir nokta olarak görülüyor, çünkü genellikle bir ayı piyasasının sonunu ve birikim aşamasının başlangıcını işaret ediyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.