1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin madencileri yaralarını sarıyor: Gelirlerde kritik yükseliş
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin madencileri yaralarını sarıyor: Gelirlerde kritik yükseliş

Bitcoin madencileri yaralarını sarıyor: Gelirlerde kritik yükseliş
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin madencileri iyi bir ay geçiriyor. BTC ağı hash gücü toparlanırken, madencilerin gelirlerinde de yükseliş var. Öyle görünüyor ki madenciler Çin’in ağa vurduğu zararı artık atlatmaya başlıyor.


Bitcoin madencilerinin geliri yüzde 57 oranında arttı

Blockchain verileri sağlayan platform Glassnode’un sağladığı son verilere göre, Bitcoin madencilerinin geliri yüzde 57 oranında arttı. Bu artış ile 2020 yılının ortasındaki sevilere ulaştı.

Çin’in Bitcoin madenciliğine getirdiği yasaklar ve kapatmalar sonucu hash gücünün büyük bir kısmı Avrupa ve ABD’ye taşındı. Sonuçta bu taşınma sırasında önemli ölçüde düşüş yaşanmıştı. Mayıs ayında BTC madenciliği hash gücü 180 EH/s ile zirve yapmıştı. Ardından ise yüzde 50’den fazla düştü.

Şimdilik hash gücü istikrarlı bir şekilde yükseliyor ve yüzde 25 oranında toparlandı. Şu an BTC ağı hash gücü 112.5 EH/s değerini gösteriyor.

Bitcoin madencilerinin geliri yüzde 57 oranında arttı

BTC madenciliği hash gücü Kaynak: Glassnode

Bu arada madencilerin gelirlerindeki artışın başlıca sebebi ağın zorluğu ile ilgili. Çin’deki kapanmalar sonrası madencilik zorluğu düşmüştü. Sonuçta ABD ve Avrupa’daki madencilik havuzlarının kârlılık oranı hızla yükseldi.

Mayıs 2020’de yaşanan Bitcoin ağı halving olayından sonra hash gücü başına düşen madencilik ödülleri miktarı 9.5 BTC’den 5.6 BTC’ye düşmüştü. Ancak son iki ayda madenci hesaplarının net bakiyesi aylık 5,000 BTC’den fazla yükseldi. Bu aslında son birkaç aydır devam eden satış baskısındaki azalmaya da işaret ediyor.

Bitcoin şu an 46,000 dolar civarında işlem görüyor ve kısa süre önce de 48,000 doları test etmişti.

Çin’in madenciliği bitirmesi

Çin’de hükümetin aldığı yeni yasak kararları üzerine ülkenin farklı eyaletlerinde madencilik çiftlikleri kapatıldı. Ülkede zaten kripto para ticareti yasaktı. Ancak madenciliğe izin veriliyordu. Şimdi madencilik de yasaklandı.

Bu yasak sonucu madenciler daha BTC dostu ülkelere taşınmaya başladı. En çok Avrupa, Kuzey Amerika ülkeleri. Bir Türk devleti ise madencilerin yeni destinasyonu olarak dikkat çekmişti.

İlgili – Bitcoin madenciliği payını 6 kat artırarak dünyada 3. olan Türk devleti

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: