Bitcoin için kısa vadede ne beklemeliyiz? İşte haftalık görünüm

2019'dan bu yana uyuyan Bitcoin balinası uyandı! Dev transfer neyin habercisi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, FTX krizinden sonra yeni bir konsolidasyonda görünüyor. Lider kripto para birimi için haftalık görünümde ne beklemeliyiz. Detaylar ve teknik veriler haberimizde.

Bitcoin için kısa vadede ne beklemeliyiz! İşte haftalık görünüm

2022 yılında kripto endüstrisi çok büyük darbeler aldı. Geçtiğimiz yıl kasım ayında piyasanın değeri 3 trilyon doların üzerine çıktığında piyasa aktörleri büyük bir patlamanın yaşananacağını ve BTC’nin 100 bin doların üzerine çıkacağını tahmin ediyordu.

Ancak yıl içerisinde önce Çin’den gelen baskıların ardından LUNA çöküşü ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş piyasayı büyük bir şoka uğrattı. Son olarak FTX borsasının yaşadığı likidite krizinin kripto piyasasında psikolojik açıdan büyük bir çöküş yaşattığı görülüyor.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl?

Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu’nun FTX’in varlıklarına el koyması piyasadaki son önemli gelişme olarak dikkat çekti.

Tüm bu gelişmeler göz önünde bulundurularak Bitcoin için bu haftanın tahmini, yatırımcılar için bir merak konusu oldu. COVID pandemisinin ardından ABD ana borsa endeksi olan S&P 500 ile kripto piyasası arasındaki 90 günlük korelasyon oldukça güçlendi ve üç ay önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,644’e ulaştı.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Bu korelasyon 24 Eylül’den bu yana 0,644’ten keskin bir düşüş gördü ve bir ayda 0,519’a düştü. FTX çöküşünün ardından ise 0,435’e kadar geriledi.


Bu ani ancak göreli düşüş, kripto piyasalarının şu anda Amerika Birleşik Devletleri borsasından önemli ipuçları almadığını gösteriyor. Bu durum piyasada yaşanan güven bunalımının finansal karşılığının olduğuna kanıt olarak gösterilebilir.

Bununla birlikte, bu korelasyon Bitcoin için benzer büyük düzeltme ile sonuçlanacak bir görünüme işaret ediyor. Bitcoin fiyatı, 15.500 dolarlık alt trend çizgisinin altına düşerse, yatırımcılar dolar maliyet ortalamasını almaya başlamalı, diğer bir deyişle düşüşleri küçük ve sabit miktarlarda sermaye ile satın almalıdır. Önemli seviyeler arasında 13.575 dolar ve 11.898 dolar yer alıyor. Daha sert bir düzeltme pek olası olmasa da 10.000 dolarlık psikolojik seviyenin yeniden ziyaret edilmesine karşı yatırımcıların hazırlıksız yakalanmaması gerekiyor.

Bitcoin

Bitcoin için bu seviyeler yatırımcılar için bir birikim dönemi olarak değerlendirilebilir. Ancak yükseliş bekleyenler sabırsız olmamalı zira 19.000 doların üzerine bir sıçrama olmadan yükseliş tezleri pek anlamlı gözükmüyor. BTC, yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 16.629 dolardan işlem görüyor.

İlgili: Bitcoin teknik analizi

Kaynak

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin için kısa vadede ne beklemeliyiz? İşte haftalık görünüm
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.