1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin hakkında pek bilinmeyen 5 ilginç gerçek

Bitcoin hakkında pek bilinmeyen 5 ilginç gerçek

Bitcoin hakkında pek bilinmeyen 5 ilginç gerçek
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İçinde bulunduğumuz ay içerisinde en yüksek değerini gören Bitcoin hakkında, yatırımcılar birçok şeyden habersiz. Bitcoin’in kendisi ve tarihi hakkında bilmeniz gereken 5 ilginç gerçeği sizlerle paylaşmak istiyorum.


 

Bitcoin hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

 

13 Mart 2021’de Bitcoin, yatırımcı ve takipçilerinin ağzını açık bıraktığı bir rekora imza atmıştı. Bir günde kendisini milyarder ilan eden Bitcoinciler için aslında birçok nokta muallaktı.  İşte, Bitcoin ustaları ve Bitcoin’e yeni başlayanlar için hazırladığım dikkate değer 5 gerçek karşınızda:

 

2010 yılındaki 184 milyar dolarlık soygun!

 

15 Ağustos 2010 tarihinde  tespit edilemeyen bir bilgisayar korsanı Bitcoin’in blockchain sistemine saldırarak 184,467 Bitcoin’i yoktan var etti.  Casus hacker, 21 milyon olarak kabul edilen sabit maksimum arzını tek bir işlem yaparak normalde olması gereken rakamın neredeyse 8,784 katına çıkarmıştı.

Olayın farkına çabuk varan Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto hemen Bitocin’i çatalladı ve hacklenme olayının gerçekleşmesinden 5 saat geçmeden piyasaya 0.3.1 versiyonunu sürdü. Oluşturulan 184 milyar Bitcoin’i silen Satoshi böylelikle Bitcoin’ ölümden kurtarmış oldu

 

Bitcoin, 436 altcoin’in babasıdır

 

Şu anda toplamda 6 binin üzerinde altcoin kripto para piyasasında varlığını sürdürmekte. Size ilginç gelecek olan asıl mesele bunların 436’sının doğrudan veya dolaylı çatallarla Bitcoin’den türemiş olması.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Altcoinlerin kaynak ve kökenlerinin ne olduğuna dair tablo Map of Coins tarafından güzel bir şekilde çizilmiştir. Bitcoin’in çatalları her zaman BTC ile kendilerini eşleştirmeyi denedi, ancak şu ana kadar bu mümkün olmadı. Bitcoin Cash bunun en güzel ve en belirgin örneğini teşkil ediyor.

 

İlk Bitcoin musluğu ziyaretçisine 5 BTC verdi

 

Bitcoin muslukları, bir web sitesi veya aplikasyon şeklinde olabilir. Kendilerine verilen görevleri tamamlamaları karşılığında kullanıcılara yüz milyon satsoshi’ye karşılık gelen ödüller dağıtılıyor.

İlk Bitcoin muslukları kripto paranın tanınmasını ve kullanıcılar tarafından benimsenmesini arttırmak için 2010 yılında Gavin Andresen tarafından geliştirildi.

 

732,000 adres hesabında en az 1 BTC tutuyor

 

Bitcoinst’e göre hesabında 1 BTC’den daha fazla bitcoin tutan adres sayısı sadece 732,982. 20 milyondan fazla Bitcoin yatırımcısı adresinin olduğunu düşünürsek bu rakam devede kulak kalır. Ayrıca en çok hodl yapan ilk 100 adresten çıkış yapan neredeyse hiç yok.,

Lütfen bakınız!: Bitcoin neden değerli? Bitcoin’i farklı kılan nedir?

Buna göre yatırımcılar dünyanın ilk kripto para biriminin yakın bir gelecekte baskın bir değer deposu haline geldiğini düşünüyor olmalı. Kabaca bir hesapla Dünya nüfusunun 7,5 milyar olduğunu ve sadece 36 milyon milyonerin var olduğunu düşünürsek, zenginlerin bile 1 BTC’ye sahip olma ihtimalleri gün geçtikçe zorlaşacak.

 

Satohsi BTC’nin en küçük birimi değildir

 

Birçok insan, Satoshi’nin 0,00000001 BTC’ye eşit olduğu için Satoshi’nin en küçük ölçülebilir Bitcoin birimi olduğu zannediyor. Ancak Lightening Network’te  kullanılmakta olan daha küçük bir BTC ünitesi var. Bu da Satoshi’nin binde birini temsil eden Millisatoshi’dir (MSAT).

Kaynak