1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin hakkında 3 önemli gösterge ve 1 müjde!

Bitcoin hakkında 3 önemli gösterge ve 1 müjde!

Bitcoin hakkında 3 önemli gösterge ve 1 müjde!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin 20 Ekim’de 66,930 dolarla tüm zamanların rekorunu kırdı. Şimdi herkesin aklındaki soru şu: 2021 bitmeden Bitcoin yeni bir rekor daha kırar mı?


Bitcoin hakkında 3 önemli gösterge ile 1 müjde!

Aşağıdaki grafikte Bitcoin tarihinde yaşanan 3 önemli zirveyi görüyoruz.

Bitcoin hakkında 3 önemli gösterge ve 1 müjde!

  1. Zirve: Aralık 2017 tarihindeki 20 bin dolarlık zirve
  2. Zirve: Nisan 2021’deki 64 bin dolarlık zirve
  3. Zirve: 20 Ekim 2021’deki 66,930 dolarlık zirve

Yukarıdaki grafikte 1. ve 2. Zirvelerin ardından Bitcoin fiyatlarında ciddi bir düzeltmenin yaşandığı dikkat çekiyor. Ancak 3. Zirveden sonra Bitcoin ısrarla 60 bin doların üzerinde tutunuyor. Çünkü Bitcoin’in 3’üncü zirvesine neden olan faktör oldukça faklı: Bitcoin ETF’lerin SEC tarafından onaylanması.

Bitcoin ETF’ler sayesinde Bitcoin’e yönelik artan kurumsal ilgi sayesinde Bitcoin önceki zirvelerde olduğu gibi ciddi bir satış dalgası yaşamadı. En azından bu yazının kaleme alındığı saate kadar yaşamadı.

Yukarıdaki önemli göstergeden sonra borsalarda tutulan Bitcoin miktarındaki değişime göz atalım! Glassnode’nin ilgili analizi @glassnodealerts tarafından paylaşıldı.

Kripto para borsalarındaki Bitcoin miktarı son 3 yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu gösterge Bitcoin yatırımcılarının Bitcoin hakkında uzun pozisyon aldıklarını ve hodl (tutmaya) etmeye devam ettiklerini gösteriyor.

Diğer önemli gösterge ise son dönemde tekrardan artış trendine giren Tether (USDT) arzı. Tether ile kripto para piyasalarındaki canlılık arasında pozitif bir korelasyon var. Tether arzının artması piyasadaki canlılığı yansıtan bir gösterge olarak okunabilir.

Tether arzı

Lider kripto paranın Bitcoin olmasına rağmen piyasada en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para, Tether. Yani USDT, bir nevi kripto para piyasalarının likidite aracı. Likidite aracının arzının artması, piyasadaki canlılığı yansıtıyor. Kripto para piyasalarını bir vücuda benzetecek olursak bu bedenin kalbi Bitcoin, damarlarında dolaşan kan ise Tether! USDT arzının artmasını ise piyasaya kan pompalama olarak düşünebiliriz.

Kaynak

İlgili!

Bitcoin teknik analizi: İşte boğaların hedeflediği kırılma noktası!

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.