BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin Hakimiyet Endeksi tehlikeli bölgede!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin Hakimiyet Endeksi tehlikeli bölgede!

Bitcoin Hakimiyet Endeksi tehlikeli bölgede!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin Hakimiyet Endeksi, 2021’in başından bu yana düşüşüş gösteriyor. Şimdi de uzun vadeli kritik bir destek seviyesine yaklaşıyor.

Bitcoin Hakimiyet Endeksi kritik desteğe yaklaşıyor!

Bitcoin Hakimiyet Endeksi (BTCD), neredeyse 2021’in başından bu yana düşüş gösteriyor ve %39.5’de bulunan uzun vadeli kritik destek seviyesine yaklaşıyor.

Desteğe yakın olmasına rağmen, endeks herhangi bir yukarı dönüş sinyali göstermiyor. Bu nedenle, Bitcoin’in toplam kripto para kapitilizasyonundaki payı düşmeye devam edebilir.

Bitcoin Hakimiyet Endeksi tehlikeli bölgede!

Esasen BTCD, %73,63’e ulaştıktan sonra, Aralık 2020’den bu yana düşüş gösterdi. 15 Mayıs’ta yerel bir dip olarak %40.15’e ulaştı.

Bu seviye, 2018’den beri görülmeyen uzun vadeli (%39.50) destek alanına çok yakındı. Bu destek kırılırsa, bir sonraki en yakın destek %36 olabilir.

Bu arada haftalık zaman dilimindeki göstergeler de kesin olarak düşüşe işaret ediyor. RSI 30 seviyesinin altına düştü, MACD negatif ve Stokastik osilatör de düşüş eğilimi gösterdi. Bu nedenle uzun vadeli trend, hala düşüş trendi olarak görünüyor.

Uzun vadeli BTCD Grafiği –  Kaynak: TradingView

Bitcoin günlük DOM grafiği, herhangi bir yukarı dönüş işareti göstermiyor. MACD ve Stokastik osilatör, daha yüksek momentum çubukları ile birlikte yükseliş eğilimi oluşturmaya yakın gibi görünse de henüz bunu yapmadı.

Dahası, RSI boğa uyuşmazlığı olasılığını geçersiz kıldı. Hatta bir lower low (bir öncekine göre daha düşük bir dip) oluşturdu ve şimdi burada bir dirençle karşı karşıya.

İlginç bir şekilde, BTC fiyatı ve Bitcoin hakimiyet endeksi arasında net bir ilişki yok. 23 Nisan’dan bu yana, BTC fiyatındaki hem artışlar hem de düşüşler, BTCD’de düşüşe neden oldu.

(Aşağıdaki grafikte yeşil ile gösterilen BTCD; turuncu renkle gösterilen ise BTC fiyatı)

Sonuç olarak; BTC fiyat hareketinden bağımsız olarak, BTCD sürekli olarak düşüyor. Bitcoin hakimiyetinin bir sonraki destek seviyesine, yani %39,5’e düşmesi ve ardından %36’yı görmesi beklenebilir. Nitekim şu an için, herhangi bir yukarı dönüş işareti vermiyor.

Bitcoin hakimiyet endeksi (BTCD) nedir?

Dom, İngilizce dominance (hakimiyet) kelimesinin kısaltmasıdır. Bitcoin Dom, yatırımcıların toplam kripto piyasasında Bitcoin’in değerini hızlı bir şekilde anlamak için kullanabilecekleri bir ölçüdür. Herhangi bir varlığın fiyatı, arz ve talebin bir sonucudur. Bu nedenle bu endeks, altcoin talebine göre Bitcoin talebini etkin bir şekilde ölçer. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: