1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin gönderme işlemi nasıl yapılır?

Bitcoin gönderme işlemi nasıl yapılır?

Bitcoin gönderme işlemi nasıl yapılır?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin işlemleri nasıl yapılır, kaçımız biliyor? Sektördeki bir çok kişi trader ya da yatırımcı olduğundan konuya menfaat çerçevesinden yaklaştığından dolayı bu gibi sorular ile sadece konuyla gerçekten ilgili insanlar ilgileniyor. 


Bitcoin İşlemleri Nasıl Yapılır- Aşama Aşama!

Basit Versiyon

Bitcoin işlemleri nasıl yapılır sorusunu aşama aşama cevaplamaya çalışacağız. Eğer size bitcoin yollamak istersem amacımı bildiriyorum ve nodlar tüm bitcoin networkunu tarayarak şunları araştırıyorlar:

  • Göndermek istediğim kadar bitcoinim var mı?
  • Onu başka birine göndermiş miyim ?

Bu bilgi doğrulandığında benim işlemim, önceki blocka eklenmiş bir block içine dahil edilir, bundan dolayı blockchain deniyor. İşlemler gerçekleşmemiş ya da üzerinde oynanmış olamaz çünkü bu, sonradan gelen tüm blockların da tekrardan işlendiği anlamına gelir.

Daha Komplike Bir Yöntem

Bitcoin cüzdanım gerçek manada benim bitcoinlerimi tutmaz. Benim tüm işlem kayıtlarımı yani bilançomu gösteren bitcoin adresimi tutar. Bu adres -34 sıralı belge ve sayılardan oluşan- aynı zamanda benim kamusal anahtarımdır. Tüm dünyanın bu sıralamayı görebileceği umurumda olmaz.

Her adresi/kamusal anahtarı karşılayan 64 sıralı belge ve sayılardan oluşan bir özel anahtar mevcuttur. Bu kişiye özel ve hayati anahtar, bilgilerimi  gizli ve güvende tutar. Bu iki anahtar bağlantılıdır fakat kimse kamusal anahtarımdan, özel anahtarımı tespit edemez.

Ayrıca bakınız: Bitcoin Nedir?

Bu önemli çünkü bitcoin adresimden yapılmasını istediğim işlemlerimin özel anahtarım tarafından imzalanmasına ihtiyaç var. Bunu yapmak için bilgisayarım ya da akıllı telefonum üzerindeki bitcoin yazılımına özel anahtarımı ve işlem detaylarını (kime ne kadar bitcoin göndermek istediğim) girmem gerekir.

Bu bilgi ile program, geçerliliği sağlamak için networka gönderilmek üzere dijital bir imza üretir.

Lütfen Bkz: Dogecoin için büyük gün geldi çattı: Kaldı 1 gün!

Bu işlem, bitcoin programı içinde imzanın ve kamusal anahtarın devreye girmesiyle geçerli hale gelebilir. Bu, bitcoinin en dahiyane taraflarından biri. Eğer imza özel anahtar tarafından yapılmış ve kamusal anahtara karşılık geliyorsa program özel anahtarın ne olduğunu bilmeden işlemi geçerli kılıyor. Çok akıllıca.

O zaman network, bitcoinlerimi daha önce harcamadığımı benim adres geçmişimi görüntüleyerek doğrular. Bunu da benim kamusal anahtarımı bildiğinden dolayı yapabilir çünkü tüm işlemler bitcoin ledgeri üzerinde kamuya açıktır.

Daha Komplike Olan

İşlemim geçerli olur olmaz diğer işlem demetleriyle birlikte olan bir block içine dahil ediliyor.

Burada “hash” hakkında kısa bir açıklama yapma lüzumu var çünkü bu gelecek paragraf için önemli. Hash, büyük metinleri ya da verileri 64 karakterlik dizinlere dönüştüren komplex bir matematiksel denklem olan “hash fonksiyonu” tarafından üretiliyor.

Ayrıca bakınız: Blockchain Nedir?

Bu gelişi güzel değil- girdiğiniz her bir özel veri hash fonksiyonu tarafından işleme konur ve aynı 64 karakterlik dizin verilir. Fakat virgül olarak çok fazla değişiklik yaparsanız tamamen farkli bir 64 karakterlik dizin verilir. Tüm  yazı bir hasha indirgenebilir ve bir değişiklik olmadıkça ya da çıkarma veya ekleme olmadıkça aynı hash tekrar tekrar üretilir. Bu, birşeylerin değişip değişmediğini söylemenin çok etkili bir yolu ve bir işleme müdahale edilmediğini blockchainin nasıl doğruladığını gösteriyor.

Blocklarımıza geri dönelim: her block, verisinin bir parçası olarak önceki blockun bir hash’ını içerir. Bu nedenle bir zincirin parçası olduğundan “blockchain” olarak isimlendirilir. Böylece eğer önceki block’a müdahale edildiyse mevcut block’un hash’ı değişebilecektir.

Eğer önceki block’ta birşeyleri değiştirmek istiyorsanız aynı zamanda mevcut block’ta da birşeyleri değiştirmek zorundasınız. Çünkü bu değişiklik tüm zinciri hatalı yapacaktır. Bunu yapmak zor, özellikle yolun yarısına ulaştığınızda muhtemelen mevcut olanın üstüne yeni bir block eklenmiş olacak. O zaman onu da değiştirmek zorunda kalacaksınız. Ve böyle devam edecek.

Bu, gerçekte Bitcoin’in kurcalanamaz olduğunun kanıtı.  “gerçekte”diyorum çünkü sadece çok çok çok çok zor ve bu nedenle pek mümkün değil.

Eğlence Kısmı

Eğer kendinizi bu çekiciliğe kaptırmak isterseniz masanıza oturun ve bitcoin işlemlerinin akışını izleyin Blockchain.info bunun için iyi fakat hipnotik eğlence versiyonunu isterseniz BitBonkers’i deneyin.

Sizler için Bitcoin işlemleri nasıl yapılır sorusunun cevabını hazırladık. Umarız faydalı olmuştur. Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.