1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin fiyatının hisse senetleri ile bağı geri mi döndü?

Bitcoin fiyatının hisse senetleri ile bağı geri mi döndü?

Bitcoin fiyatının hisse senetleri ile bağı geri mi döndü?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatının geleneksel piyasalar ve ABD hisse senetleri fiyatları ile korelasyonu son bir ayda yeniden dikkat çekmeye başladı. Peki, buna ne sebep oluyor?


Bitcoin fiyatının hisse senetleri ile korelasyonuna ne sebep oluyor?

Son bir ayda Bitcoin (BTC) fiyatı hisse senetleri ile sıkı korelasyon yaşadı. Bunun muhtemel sebeplerine bakalım.

Son bir haftada kripto para piyasasından yüzlerce milyar dolar silindi. Benzer bir durum hisse senetleri piyasasında da yaşandı. Kurumsal yatırımcılar da hisse senetlerinde bu hafta riskten uzak durdu. Başlıca hisse senetleri endeksleri hepsi düştü.

İlgili – Ofiste Bitcoin madenciliğine 15 yıl hapis cezası

Bitcoin ile hisse senetleri korelasyonunu kurumsallar mı oluşturuyor?

Kripto para piyasası kurumsal yatırımcılara daha fazla kucak açtıkça, onlar getirdikleri para ile birlikte bazı olumsuz durumlara da yol açıyorlar. Sonuçta Bitcoin daha fazla hisse senetleri ile korelasyona başlıyor. En başta da yüksek teknoloji şirketlerinin hisse senetlerinin hareketlerine bağlanıyor.

Bitcoin fiyatının hisse senetleri ile korelasyonuna ne sebep oluyor?

Mavi: Blue: BTCUSD | Turuncu: S&P 500 Endeksi | 1 aylık grafik | Kaynak: TradingView

Eğer Bitcoin fiyatını son bir aydaki S&P 500 Endeksi kazançları ve kayıpları ile kıyaslarsak, burada güçlü korelasyon görebiliriz. Tabii BTC’nin daha dramatik ve volatiliteli eğrisi var. Ancak yine de son bir ay boyunca burada kesin bir korelasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Buna bir de Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite ve UK100 veya FTSE 100 Endeksini de eklediğimizde, bu korelasyon daha fazla bariz oluyor ve doğrulanıyor. Başlıca hisse senetleri endeksleri ve Bitcoin fiyatı uyum içinde hareket ediyor.

Bitcoin fiyatının hisse senetleri ile korelasyonuna ne sebep oluyor?

Mavi: BTCUSD | Turuncu: S&P 500 Endeksi | Indigo: NASDAQ Composite | Deniz mavisi: Dow Jones Industrial Average | Altın: FTSE 100 1 aylık grafiği | Kaynak: TradingView

Mesela, S&P 500 son 5 günde yüzde 1.63 düştü. Dow ise yüzde 2.24 geriledi. NASDAQ’ın düşüşü yüzde 1.29 ve FTSE 100 yüzde 1.53 oranında düştü.

Kurumsal yatırımcılar pragmatik, temkinli ve getirileri en üst düzeye çıkarmaya ve kayıpları azaltmaya çalışan türden traderler. Bitcoin sahiplerinin ideolojik inançlarını veya Bitcoin’in fiyatına ilişkin daha çılgın beklentilerini paylaşmıyorlar. Kurumsal yatırımcılar kripto piyasasına gelmeye devam ettikçe, fiyat hareketleri de kökünden değişecek. Bundan dolayı kripto traderler de sürekli olarak yeniden değerlendirme yaparak stratejilerini gözden geçirmeli. Çünkü alım ve satım seviyelerini belirlemek daha zor olacak.

Kaynak

Etiketler: