okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.21%
Bitcoin
68.541,69 USDT
eth
ETH
-0.15%
Ethereum
3.838,82 USDT
bch
BCH
-0.12%
Bitcoin Cash
469,84 USDT
xrp
XRP
-0.7%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
-0.26%
Litecoin
83,22 USDT
bnb
BNB
0.08%
Binance Coin
602,18 USDT
sol
SOL
-0.41%
Solana
168,00 USDT
avax
AVAX
-0.62%
Avalanche
36,79 USDT
ada
ADA
0.05%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.65%
Poladot
7,32 USDT
doge
DOGE
1%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
3.84%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin fiyatını ne yükseltecek?

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatını ne yükseltecek dersiniz? Peki dolar,altın ve bitcoin arasında nasıl bir ilişki var? Ekonomik gerileme ve kriz dönemlerindeki hükümetlerin can simidi yazımızda.

Bitcoin fiyatını ne yükseltecek?Kıtlık nedir?

 

 

Önce tanımlayarak başlayalım. Kıtlık, çeşitli kaynakların sınırlı arzı ile insanların sınırsız istekleri arasındaki boşluktur. Kıtlık ilkesi, ekonomi çalışmasında temel bir kavramdır. Hoover Enstitüsü’nde ekonomist olan Thomas Sowell, ekonomiyi şöyle tanımlar:

“Alternatif kullanımlarla kıt kaynakların tahsisi çalışması.”

 

Kıtlığın iki farklı türü vardır: nisbeten kıtlık ve mutlak kıtlık

 

Bitcoin fiyatını ne yükseltecek Bitcoin fiyatını ne yükseltecek?

 

İlk önce nisbeten kıtlıktan bahsedeceğiz ve bunu göstermek için nisbeten kıt bir mal olan altını kullanacağız. Altın talebinde ani bir artış olursa, altın fiyatı yükselir, ancak yüksek fiyatları gören altın madencileri fazla mesai yapacak ve mümkün olduğu kadar çok altın üretmek için tüm ekipmanlarını yükseltecekler, çünkü kar marjları düşük. genellikle olduğundan daha yüksektir. Ancak, altın madencileri arzı artırarak daha fazla altın çıkardıkça, arz ve talep orijinal dengelerine ulaştığı için altının fiyatı düşecektir.

Dolayısıyla, bunun genel olarak anlamı, nispeten kıt olan malların sabit bir arzı olmadığıdır, bu nedenle talep arttığında arz da sonunda talebi karşılamak için artacaktır.

 

Bitcoin fiyatını ne yükseltecek Bitcoin fiyatını ne yükseltecek?

 

Pekala, şimdi mutlak kıtlığa geçelim ve Mona Lisa’yı örnek olarak kullanacağız. Mona Lisa’ya talepte bir artış olursa, fiyat da artacaktır. Ancak arzı artmayacak çünkü başka bir Mona Lisa tablosu yapmak imkansız. Orijinal yaratıcı Leonardo Da Vinci öldü, bu yüzden resmin tam bir kopyasını yapılamıyor. Hiç kimse yapamaz. Yani, tabloya olan talep azalana kadar fiyat sürekli yüksek kalacaktır. Yani bunun anlamı, mutlak kıtlıkta, sınırlı, sabit bir mal arzı olduğudur. Bir ürüne olan talep arttığında, bu artan talebi karşılamak için ek bir arz yanıtı yoktur. Bu, arzın tamamen esnek olmadığı anlamına gelir. Talep artışı ne olursa olsun daha fazlasını yaratamazsınız. Bu durumda değişebilen tek çıktı fiyattır.

 

Dolar kıt değildir, çünkü merkez bankalarından her zaman bastırılabilir

 

Ekonomik gerileme dönemlerinde, insanların fazla parası olmadığında dolara veya ulusal paraya olan talep artar. Böylece merkez bankaları, para arzının yeni artan para talebini karşılaması için dolaşıma para basar.

Öte yandan Bitcoin ise mutlak kıt örneğidir . Protokol gereği dolaşımdaki bitcoin sayısı asla 21 milyonu geçmeyecek. Dolayısıyla, bitcoin talebi arttığında, bitcoin arz ve talebinin dengede olmasını sağlamak için değişebilecek tek bir değişken vardır ve o da fiyatıdır. Bitcoin’i bu kadar değerli yapan şey mutlak kıtlık olsa da, fiyatı değişken hale getirme eğiliminde olan aynı özelliğidir.

 

Önemli soru, bir ekonominin ne tür para kullandığı neden önemlidir?

 

Basitçe söylemek gerekirse, bir para birimi ne kadar kıtsa, ekonomik büyüme için o kadar elverişli ortam olacaktır. Ekonomik büyüme demek, bir ekonomide yeni ürün ve hizmetlerin yaratılmasıdır ve bunu teşvik etmenin en iyi yolu tabiki tasarruf ve yatırımdır. Kıt olmayan bir para birimi altında elde ettiğimiz enflasyon, satın alma gücümüzü kaybettireceği için tasarrufların ve yatırımların etkinliğini de azaltır.

 

Bu nedenle, hükümetin teşvik yasalarını geçirdiğine dair manşetleri gördüğünüz zaman, bunun gerçekleşmesi için para bastıklarını anlamanız çok zor olmasa gerek.

İlgili: Bitcoin’de büyük kasırga öncesi sessizlik! 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.