1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin fiyatını coşturacak tarihi gün: El Salvador’dan ilk Bitcoin alımı

Bitcoin fiyatını coşturacak tarihi gün: El Salvador’dan ilk Bitcoin alımı

Bitcoin fiyatını coşturacak tarihi gün: El Salvador’dan ilk Bitcoin alımı
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El Salvador, dünyada Bitcoin satın alarak bunu ülke rezervine ekleyen ilk ülke oldu. Ülke lideri, 400 BTC aldıklarını duyurdu. Bu haber üzerine lider kripto paranın fiyatı da harekete geçti.


El Salvador ilk 400 Bitcoin alımını yaptı: BTC resmen yasal para

El Salvador yaklaşık olarak 20.9 milyon dolarlık 400 BTC satın aldı. Tam da dünyanın en popüler kripto parasının bu ülkede resmi para birimi olarak kabul edileceği günden bir gün önce.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, bir dizi tweet üzerinden, ülkesinin 400 Bitcoin satın aldığını duyurdu. Bu ülkenin daha büyük Bitcoin adımının sadece ilk parçası.

Tweetler birkaç saat ara ile paylaşıldı. Bu tweetlerin paylaşıldığı saat dikkate alınarak yapılan hesaplamaya göre El Salvador BTC alımı için yaklaşık olarak 20.9 milyon dolar harcadı. Ülke lider şöyle yazdı:

“Tarih yaklaştıkça bizim brokerler daha fazla alım yapacak.”

Bu tweetler üzerine Bitcoin fiyatı yükselerek 52,681 dolardan işlem görüyor.

El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden yasayı Haziran’da kabul etmişti. Şimdi ise bu yasa bugün yürürlüğe giriyor. El Salvador, Bitcoin’i yasal para olarak kabul eden ilk ülke. BTC, ABD Doları ile birlikte kullanılacak. Dünya genelinden destekçiler ve eleştirenler, bu benzeri görülmemiş durumun nasıl işleyeceğini gözlemleyecek.

Bitcoin için tarihi gün

Başkan Bukele’nin bu duyuruları Bitcoin için tarihi bir günü oluşturuyor. El Salvador artık dünyada Bitcoin’i yasal varlık kabul ederek hazinesine ekleyen ilk ülke.

Ancak öyle görünüyor ki ülke genelinde bu yasaya tepkiler de var. Merkezi Amerika Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya katılan El Salvadorluların yüzde 70’i yönetimin kararına katılmıyor. Birçokları yasal para birimi olarak kabul edilen Bitcoin’i nasıl kullanacaklarını bilmiyorlar.

Kaynak

İlgili – El Salvador hükümetinden vatandaşlara ücretsiz Bitcoin

Etiketler: