Ethereum tüm platformlarda DeFi’de TVL’ye hakim oluyor, ama bu ne kadar daha sürecek ?

ethereum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum tüm platformlarda DeFi hakimiyetindee daha ne kadar devam edeceek? Ethereum, bu toplamın 131 milyar dolarını oluşturuyor ve bu da onu açık ara en baskın ağ haline getiriyor. Ancak “yeni gelenlerin” patlayan popülaritesi, kullanıcıların diğer (daha ucuz) zincirlere ayrılmaya başladığını gösteriyor.

 

Ethereum tüm platformlarda DeFi hakimiyetine sahip 

 

DeFi Llama’ya göre, tüm ağlarda Kilitlenen Toplam Değer (TVL), 180 milyar dolarlık rekor bir seviyeye yaklaşıyor ve Ethereum ağı bunun büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

 

Veriler, Ethereum, Polygon, Solona, Fantom, Terra, Avalanche, Binance ve daha az öne çıkan diğer DeFi zincirlerinden gelen değerlendirmeleri içeriyor.

 

Ethereum, bu toplamın 131 milyar dolarını oluşturuyor ve bu da onu açık ara en baskın ağ haline getiriyor. Ancak “yeni gelenlerin” patlayan popülaritesi, kullanıcıların diğer (daha ucuz) zincirlere ayrılmaya başladığını gösteriyor.

 

DeFi yeni finansal sistemdir

 

Merkezi Olmayan Finans veya DeFi, finansal ürünleri şeffaf protokollere dönüştürmek için merkezi olmayan ağları kullanan nispeten yeni bir olgudur. Hepsi aracısız çalışmanın ek avantajıyla hizmet sunuyor.

 

Yeni ve amatör insanların da aynı şeye erişebilmesi anlamında devrim niteliğindedir. Blockchain ağlarını kullanarak, kullanıcılar borsa, likidite sağlayıcıları ve borç verenler olarak hareket edebilir ve finansa katılmak için yeni bir yol yaratabilir. Ve eski finanstan daha yüksek getiriler sunulduğunda, eski finans yapma yöntemine bağlı kalmak için ikna edici nedenler sunmak çok daha zor.

 

DeFi TVL’deki yükseliş trendinin de kanıtladığı gibi, bu çok hızla yayılan bir anlayış oldu.

 

Ethereum tüm platformlardabu rekabeti savuşturabilir mi?

 

Tüm platformlarda TVL ve 103 milyar dolar olduğu Temmuz ortasından bu yana keskin bir yükselişini sürdürüyor.

 

Aslında, artan DeFi girişleri, TVL’nin 19 Ağustos’taki kripto çöküşünden hemen önce elde edilen 150 milyar dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyelerine yeniden ulaşmasını sağladı. O zamandan beri iki buçuk haftada 30 milyar dolar daha eklediğini görmekteyiz.

 

Belirtildiği gibi, Ethereum, tüm platformlarda TVL’nin neredeyse dörtte üçünü oluşturuyor ve sıradaki Binance Smart Chain, 19 milyar doları veya bankacılara sunulan toplam mekanizmaların %11’ini oluşturuyor. Ama bu tabii ki blok zincirinde.

 

Ancak Solana, Terra ve Avalanche gibi “yeni gelenlerin” popülaritesindeki artış, Ethereum maxis’i endişelendiriyor tabiki.

 

Avalanche şu anda toplam TVL’nin %1’inden biraz fazlasını oluştururken, 2.3 milyar dolarla, TVL grafiğine bakıldığında, Ağustos ortasından bu yana kilitlenen değerde hızlı bir artış görülüyor.

 

O zaman, Avalanche’ın TVL’si 258 milyon dolardı, ancak o zamandan beri iki buçuk haftada neredeyse %800 oranında artan bir değer kazandı.

 

SOL’un piyasa değerine göre yedinci en büyük token olarak Dogecoin’i yerinden ettiği destansı çalışmasının ardından insanların dikkatini çeken Solana ile benzer bir hikaye. Rakamlara bakıldığında, Ağustos ortasından bu yana Solana’da TVL’de % 170’lik bir artış görülüyor.

 

Karşılaştırma için, Ağustos ortasından bu yana, Ethereum’daki TVL sadece %16 büyüdü.

 

Dahası, Cardano’nun 12 Eylül’de akıllı sözleşmeleri uygulamaya koyması ve bunun getireceği kaçınılmaz DeFi protokolleri seli ile Ethereum, tacına bir başka meydan okuyucuyla daha karşı karşıya.

 

Şimdiye kadar Ethereum, DeFi öncüsü olmaktan kendine  büyük fayda sağladı. Ancak kullanımı daha ucuz platformlar zemin kazanırken, önümüzdeki aylarda ve yıllarda yeni bir baskın DeFi platformu görebilir miyiz, yoksa ağ etkileri rekabeti ortadan kaldıracak mı?

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ethereum tüm platformlarda DeFi’de TVL’ye hakim oluyor, ama bu ne kadar daha sürecek ?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.