1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin fiyatı neden düştü? Analistler 5 potansiyel sebebe işaret ediyor

Bitcoin fiyatı neden düştü? Analistler 5 potansiyel sebebe işaret ediyor

Bitcoin fiyatı neden düştü? Analistler 5 potansiyel sebebe işaret ediyor
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı 10 dakika zarfında yaklaşık yüzde 8’lik keskin bir düşüş yaşadı. Kripto para yatırımcıları ise bu düşüşün sebeplerini anlamaya çalışıyor. İşte, analistlerin işaret ettiği faktörler.

Bitcoin fiyatı neden düştü? Analistler 5 potansiyel sebebe işaret ediyor

Bitcoin fiyatında düşüşün sebepleri arasında Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in elindeki Bitcoin’leri satması haberleri, dev Çin şirketinin iflas etmesi ve faiz artırma endişeleri gibi faktörler var.

Bitcoin fiyatı son 24 saatte 10 dakika zarfında yüzde 8’lik bir düşüş yaşadı. Bu düşüş bugün sabah 26.000 dolar bölgesine tutunsa da ardından yeni bir düşüş yaşadığını görüyoruz ve şu an 26.000 doların da altında ve daha fazla düşme eğilimine sahip.

Bitcoin fiyatı neden düştü? Analistler 5 potansiyel sebebe işaret ediyor

Bu düşüşün olası sebeplerine bakalım.

İlgili – Son 24 saatte yaşanan düşüşün Bitcoin ve kripto para piyasasına ağır bilançosu

SpaceX ve faiz endişeleri

Etoro’nun piyasa analisti Josh Gilbert, düşüşün sebebi olarak SpaceX’in Bitcoin satması haberlerini görüyor. Buna göre, Elon Musk’n şirketi, elinde bulunan 373 milyon dolarlık Bitcoin’in bir kısmını ya da hepsini piyasaya dump yaptı. Bu haber, 17 Ağustos’ta The Wall Street Journal’da yer almıştı.

Bitcoin’deki keskin düşüş de söz konusu haber yayımlandıktan yaklaşık 2 saat sonra yaşanmıştı. Analiste göre büyük oyuncuların Bitcoin satması ile ilgili haberler de BTC’ye böyle bir etki yapıyor.

Analist Josh Gilbert başka bir önemli sebebin ise Fed’in faiz artırımı yapabileceği beklentileri olduğunu söylüyor. Faiz artışı endişeleri Bitcoin ve kripto para fiyatlarındaki keskin düşüşün başka bir sebebi olabilir.

İlgili – 2023 Bitcoin rallisini bilen ünlü analistten yeni BTC tahmini

Devlet tahvili gelirlerinde artış ve Evergrande krizi

CMC Markets’ten piyasa analisti Tina Teng ise son satış dalgasının temel nedenini son zamanlarda yükselen devlet tahvili getirilerindeki artış olarak gördüğünü ifade ederek farklı bir görüş paylaşıyor.

Teng, artan tahvil getirilerinin genellikle geniş piyasa likiditesinde bir azalmayı gösterdiğini açıklıyor.

Teng ayrıca Evergrande krizinin de Bitcoin’in fiyatı üzerinde dolaylı bir etkisi olabileceğini söyledi. Ancak bunun düşüşün temel nedenleri arasında olmadığına inanmadığını belirtiyor.

Balina etkisi

Birçok başka haberin de bu düşüşte etkisi olabilir. TheFlowHorse takma adını kullanan türevlerde uzmanlaşmış trader ise ani düşüşün, büyük bir satış yapmış olan tek bir büyük aktörün etkisiyle olabileceğini ifade ediyor. Yani bir balina satışı. Ona göre bu durum daha sonra türevlerde daha fazla baskıya neden olabilir.

Kaynak