BTC : 82620 ₺ ETH : 2935 ₺ XRP : 1.897 ₺ LTC : 369.6 ₺ USDT : 7.563 ₺ XLM : 0.604 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin fiyat manipülasyonlarını engellemenin sadece 1 yolu var

Bitcoin fiyat manipülasyonlarını engellemenin sadece 1 yolu var

Bitcoin fiyat manipülasyonlarını engellemenin sadece 1 yolu var
0

Bitcoin fiyat manipülasyonlarını engellemenin sadece 1 yolu var. Bir piyasa uzmanına göre, BTC’nin finansallaşması arttıkça, yani kurumsal yatırımcıların sayısı yükseldikçe, balinaların manipülasyonu da daha zor hale gelecek.


Bitcoin fiyat manipülasyonlarını engellemenin sadece 1 yolu var

“Bitcoin’in finansallaşması” bir tartışma konusu olmuştu. Buna rağmen kimse buna dezavantaj dememiş olsa da, bu bir avantaj da değildi. Caitlin Long’un da belirttiği gibi ortada böyle bir soru var ve geçerliğini koruyor: “Bitcoin’in finansallaşması çift taraflı bir kılıç mı?”

Kraken Digital’in iş geliştirme direktörü olan Dan Held, yakın zamanda katıldığı bir programda, “Bitcoin’in finansallaşmasının” korkulacak bir şey olmadığı görüşünü dile getirdi. Ona göre bu kripto para piyasasına zarar da vermeyecek.

Dan Held şöyle konuştu: “Kurumsal yatırımcılar geldiğinde bu sektörde neler olur ile ilgili çok fazla endişe var. Ben bunu yaşanması kaçınılmaz şey olarak görüyorum. Korkulacak bir şey değil… Birincisi ve en önemlisi, vadeli seçenekler ve ödünç gibi farklı finansal araçlar hepsi normal piyasa faaliyetleri. Fiyat keşfini geliştiriyor, likiditeyi artırıyor ve kripto alanında veya Bitcoin’deki farklı operatörlerin özellikle risklerini korumalarına izin veriyorlar.”

koinmedya_brave

İlgili – Bitfinex: Bitcoin manipülasyonunun arkasında biz yokuz

Bitcoin fiyat manipülasyonlarını engellemenin sadece 1 yolu var. Bir piyasa uzmanına göre, BTC’nin finansallaşması arttıkça, yani kurumsal yatırımcıların sayısı arttıkça, balinaların manipülasyonu da daha zor hale gelecek.

Bitcoin fiyat manipülasyonlarını engellemenin sadece 1 yolu var

Peki, kurumsal yatırımcılar lider kripto paranın fiyatını nasıl etkileyecek? Altının finansallaşması gerçekleştiğinde işlerin nasıl gittiği analiz edilerek bu soru cevaplanabilir. Zaten Bitcoin de bir dijital altın olarak adlandırılıyor. Kıymetli metal ilk olarak merkez bankaları altın cinsinden banknotlar çıkarmaya başladığında finansallaşmıştı ve bu tarih 17. yüzyıla kadar uzanıyor. Görüldüğü gibi, altının finansallaşması ile ilgili işler oldukça iyi sonuçlanmıştı. Çünkü finansal kriz sırasında güvenli liman varlığı olarak kabul ediliyor.

Diğer yandan Bitcoin’in finansallaşması ile ilgili endişelerden biri de fiyat manipülasyonu ile ilgili. Giderek daha sofistike oyuncular pazara girdiğinde, fiyatları manipüle etme şansları yüksektir ve bu durum Mart ayında yaşanan son çöküş sırasında görülmüştü.

İlgili – Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Held de şöyle diyor: “Balinalar 2012 yılından bu yana endişe kaynağı ve gerçekten yoğun fiyat dalgalanmalarına neden oluyorlar. Ancak Bitcoin’in benimsenmesi ve likidite sayısı arttıkça, bir balinanın pazarı etkileme yeteneği gerçekten azalıyor. Çünkü savaşmak zorunda olduğu daha fazla piyasa katılımcısı var.”

Kaynak

Etiketler: