BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin Fiyat Analizi: BTC 40.000 dolara çıkar mı?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin Fiyat Analizi: BTC 40.000 dolara çıkar mı?

Bitcoin Fiyat Analizi: BTC 40.000 dolara çıkar mı?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin çıldırdı! Her gün yeni zirveler kıran BTC’de neler oluyor? Dünden bugüne Bitcoin dolar paritesinde neler değişti, canlı fiyat grafiğiyle beraber buyrun güncel Bitcoin teknik analizi yazımıza.


6 Ocak 2021 Bitcoin Fiyat Analizi

Bitcoin bugün 35.000 doları geçerek yeni bir rekora imza attı.

Bitcoin 4 Ocak tarihinde 28.126 dolara geriledi. Zirveden %19’luk düşüşe tekabul eden bu gerileme sonrası hızlı toparlandı ve yeni bir rekor daha kırmış oldu.

2013 ve 2017 parabolik döngüleri incelendiğinde BTC fiyatının ara ara %20-25 düşüş gerçekleştirdiğini görüyoruz. Yükseliş trendinin olmazsa olmazı sağlıklı düzeltme yapma ihtiyacı da bu şekilde giderilmiş oluyor.

Yukarıdaki grafikte mavi oklarla gösterilen dokunuşlara dikkat. Grafikteki yeşil eğri 200 EMA yani 200 saatlik üssel hareketli ortalama eğrisi. Bu eğri şu an için en önemli destek görevi görüyor. Fiyat hattın altına sarktığında mum kapanışına izin vermeden tekrar üzerine çıkıyor. Boğa döngüsünün devamı için önemli bir görüntü.

Bitcoin Detaylı Görünüm

Bitcoin düzeltmesi grafikte beyaz Y ile gösterilen yerde sonlanmış görünüyor. Bu seviyeden başlayan yükseliş döngüsünün ilk küçük hamlesi tamamlandıysa fiyatın mavi kutuya kadar sarkıp yeniden yukarı dönmesi beklenmeli.

Zaten 200 EMA eğrisinin de yönünü bahsi geçen kutuya çevirdiği aşikar. Eğri yavaş yavaş yükselirken fiyat da düzeltme yaparak o kutuya giriş yapmak isteyecektir.

Kutu alt seviyesi olan 32.000 dolar şu an için en önemli destek seviyesi. Fiyat eğer bu analizde bahsi geçtiği üzere hareket ederse 32.000-33.000 dolar aralığından yukarı dönüp 40.000 dolar bölgesine hamle yapabilir.

Not: Bitcoin fiyat analizi yazımız tavsiye niteliği taşımaz. Stopsuz işlem yapmanız önerilmez.

3 Ocak 2021 Bitcoin Fiyat Analizi

2 gün önceki analizimizde Bitcoin’in 33.000 dolar yolcusu olduğunu belirtmiştik. Dün gece itibariyle bu hedef gelmiş görünüyor. Bitcoin 30.000 dolar direncini kırar kırmaz %10 daha yükseldi ve 33.000 dolara ulaştı.

Bitcoin 37.000 dolar yolunda

Bugün ise rekorlar kitabına yeni bir kayıt da ekleyerek 34.800 dolara yükseldi. Peki yükseliş nerede bitecek?

Uzun soluklu bu yükseliş yapısının kısa vade hedefi 37.000 dolar olarak gözüküyor. Bu seviyeye yükselen Bitcoin’in düzeltme yapması beklenebilir.

2013 ve 2017 parabolik boğa koşusu incelendiğinde Bitcoin’in ara ara %20 ila %25 arası düzeltme yaptığını görürüz. Bitcoin fiyatı şimdilerde böyle bir düzeltmenin arefesinde olabilir.

Tahminen 37.000 dolarda başlayacak bir düzeltme:

  • %20 oranında olursa fiyat: 29.600 dolara
  • %25 oranında olursa fiyat: 27.750 dolara gerileyecektir.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.

1 Ocak 2021 Bitcoin Fiyat Analizi: Bitcoin 33.000 dolar yolunda

Bitcoin harika bir yılı geride bıraktı. 2020 yılı ilk yarısı halving gündemi ile, ikinci yarısı ile vahşi yükselişi ile gündeme damgasını vurdu.

Kasım ayı sonunda yaptığımız gibi yine aylık grafik üzerinden değerlendirme yapalım. Kasım ayı kapanışına benzer bir şekilde Aralık ayı mumu dolu bir mum olarak kapandı. Mavi okla gösterilen kısımdaki fitilin küçük olmasına dikkat. Fitilin tepede uzun olması zirve alameti iken küçük veya hiç olmaması bir sonraki ay yükselişin devam edeceği manasına gelir.

Öyle görünüyor ki Bitcoin henüz zirve görmedi. İndikatörlerin aşırı alım bölgesinde üst sınırları zorlaması sert bir düzeltme gelebileceğini gösteriyor. Ancak momentum o kadar kuvvetli ki gelmesi muhtemel sert düzeltme V tipi geri dönüş ile kısa sürede absorbe edilecektir. Peki bu düzeltme ne zaman gelir?

Bitcoin Kısa Vade Hedefi

Bitcoin kısa vadeli görünüm fiyatın 33.000 dolara yükseleceğini gösteriyor. Bu minvalde kısa vadede sert düşüşten ziyade düzeltme beklemenin daha mantıklı olacağını söyleyebilriz.

Yıkarıdaki grafikten de görülebileceği üzere BTC son 2 haftada 2 kere 200 EMA’ya dokunmuş. Yeşil eğri ile gösterilen 200 EMA en önemli destek eğrisi. Bu eğrinin şimdilerde değeri 27.000 dolar civarında.

Fiyat bu eğri üzerinde kaldığı müddetçe yakın vadeli hedef 33.000 dolar. Bu eğrinin kırılması ile beklenen sert düzeltme başlar ve sonra parabolik yükselişe kaldığımız yerden devam ederiz.

27 Aralık Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin ortalığı kırıp geçirmeye devam ediyor. gün içinde fiyat 28.500 dolara kadar yükseldi. Bilinen tüm kalıpları yıkan BTC için dur durak yok!

Bitcoin 26 Kasım tarihinde yani bundan yalnızca 1 ay önce 16.137 dolara düştü. O tarihten sonra Bitcoin %70’den fazla yükseliş kaydetti. Bitcoin FOMO önlenemez şekilde devam ediyor. Piyasa ucuz altcoin pahalı Bitcoin ikileminde hala BTC’yi tercih etmeye devam ediyor.

Aşağı doğru takip edebileceğiniz eski yazılarımıza göz atarsanız 27.200 dolar hedefi vermiş olduğumuzu göreceksiniz. Şu an için hedefe ulaşılmış görünüyor. Hatta bu seviyenin de geçilmesi artık 30k’ları dillendirme vaktinin geldiğini gösteriyor.

Bitcoin en yakın desteği ise 25.359 dolarda. Bu hat kırılmadığı müddetçe yön yukarı.

26 Aralık Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin 25.000 dolar! Bu yılın Mart ayında 4.000 doların altına düşen BTC inanılmaz bir yükseliş döngüsü ile fiyatını 25.000 dolara taşımış durumda. 5 gün önce yaptığımız son analizimizde Bitcoin’in sert düştüğünü ancak düşüş değil yükseliş işaretleri olduğunu belirtmiştik. Şimdi gelelim son duruma:

Bitcoin tepede gerçekleştirdiği ters omuz baş formasyonu ile yükselişine devam ediyor. Bu yapının formasyon hedefi 25.829 dolar. Boyun çizgisi kırıldıktan sonra kalan yolun yarısından fazlasını aldı bile.

Bitcoin kritik 20.000 dolar direncini kırdıktan sonra hız kesmeden yükselişine devam etti. 2017 zirve seviyesinden bile %25 daha yukarı çıktı. Bu güçlü trendin karşısında durmamak gerekiyor.

21 Aralık Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin demek çılgınlık demek, Bitcoin’i sevmek demek çılgınlığı sevmek, her gün çıldırmaya bir adım daha yaklaşmak demek.

BTC dün (20 Aralık) gece saat 23:00’de 24.377 dolara çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Herkes yükselişin devamını beklerken, bugün bir anda 2500 dolar düşerek 22.000 doların altına sarktı.

Peki neler oluyor? Eldeki BTC’leri satalım mı? Önce sakin olmakta yarar var. BTC yeni rekorlar kırdıkça volatilite yani fiyat oynaklığı insan psikolojisini bozar hale getirdi.

Bitcoin tarihte örneği olmayan “unique” bir para birimidir. Bu yüzden Bitcoin’i anlamak için onu geleneksel piyasalar ile değil, yine Bitcoin’in kendisine ait geçmiş fiyat hareketleri ile kıyaslayacağız.

Bitcoin Ağustos vs. Aralık

Bitcoin Ağustos ayında benzer şekilde 2.500 dolar düşerek piyasayı paniğe boğmuştu. 12500 dolardan 10.000 dolar altına sarkan Bitcoin sonrasında muazzam bir yükselişe imza atmayı başarmıştı.

Şimdi gelin o düşüşün anatomisini inceleyelim:

Grafiğin en solundan başlayalım. Önce bir yükseliş dalgası, sonrasında yatay hareket ve sert düşüş. Kırmızı WXY sayımlarına dikkat edin. Y’nin yani düzeltmenin bittiği yer 1.618. Şimdi de mavi ABC dalgalarına bakın. C yani düzeltmenin bittiği yer yine 1.618.

2 adet Fibo Ext 1.618 aynı noktada birleşerek düzeltmenin bittiğini ilan etmişler. O dönemleri hatırlarsanız hemen hemen herkes, düşüşün devam edeceğini, 9200 doların kaçınılmaz olduğunu söylüyordu.

Grafiğin en sağındaki beyaz okla resmedilen yükseliş hepsini terste bırakmayı başardı.

Şimdi de bugüne bakalım:

Yine grafiğin en solundan başlayalım. Önce şiddetli yükseliş, sonra yatay hareket ve sert düşüş.

Kırmızı WXY etiketleri 1.618‘de sonlanmış. Mavi ABC dalgası da 1.618‘de sonlanmış. Aynı noktada buluşan C ve Y dalgaları düzeltmenin bitmiş olabileceğini gösteriyor. Tıpkı Ağustos ayındaki sert düşüş gibi. Ve tıpkı o gün gibi bugün de kimse düzeltmenin bittiğine inanmıyor.

Bitcoin düzeltmesi bittiyse yükseliş tam buradan başlamalı. Bitcoin düzeltmesi bitmediyse 20.000 dolar desteği bizi bekliyor. Her iki olasılığa karşı da oyun planınız hazır olmalı.

Şurası kesin; Bitcoin hangi yöne giderse gitsin çıldırmaya ve çıldırtmaya devam edecek!

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.


Teknik analiz Bitcoin’de çalışır mı?

Evet, teknik analiz Bitcoin grafiğinde işe yarar sonuçlar üretir. Aşağı doğru gidip eski analizlerimize göz atarsanız Kasım ayı boyunca yükselişin devam edeceğini ve fiyatın bu seviyelere kadar yükseleceğini belirtmiştik. Teknik analiz bir çok varlıkta olduğu Bitcoin’de de çalışır.

Günlük Bitcoin teknik analizi ve yorumlar için bu sayfayı takip edebilir, geçmiş analizlerimiz için sayfayı aşağı kaydırabilirsiniz.

Kasım Sonu Bitcoin Teknik Analizi

İşte o an! Tarih 30 Kasım 2020. Bugün 3 yıl aradan sonra yeni bir Bitcoin rekoru geldi!

Bitcoin 17 Aralık 2017’deki o unutulmaz rekoru egale etti. Artık bundan sonra yeni rekorları yeni zirveleri tartışacağız! Artık bundan sonra direnç yok, Bitcoin’e had ve hudud yok!

Bitstamp verilerine göre eski zirve 19.666 dolardaydı. Bugün Bitcoin 19.861 dolara yükselerek yeni zirveyi kayıtlara geçirmiş oldu. Artık bundan sonra ilk hedef 2 ile başlayan 5 haneli sayılar!

Rekor rekor üstüne!

Bitcoin muhteşem bir ayı daha geride bırakıyor. BTC bu ay, kırılmaz denilen 20.000 dolar sınırına kadar yükselmeyi başardı. Yazı kaleme alınırken 18.600 dolar civarında işlem görüyordu.

Bugün Kasım ayının son günü ve bu gece saat 03:00’de aylık mum kapanışı gerçekleşecek. Bu kapanış tarihi bir rekoru da beraberinde getirmiş olacak.

Bitcoin rekor kırdığı Aralık 2017’de mum kapanışını ancak 13.800 dolar seviyesinde yapabilmişti. Zaten grafikte de görülebileceği üzere 2019 mini boğası da tam o değerde sonlanmıştı. Bitcoin son 2 ayda gerçekleştirdiği muazzam ataklarla rekorları teker teker yerle bir ediyor. BTC 12 saat içinde 2600 dolar düşmediği müddetçe aylık mum kapanış rekorunu kırmış olacak.

Boğalar için bundan daha yüreklendirici bir veri olamaz. Aralık 2020 ve özellikle 2021 yılının büyük bölümü oldukça pozitif geçebilir.


2020 sonu Bitcoin Fiyatı ne olur?

Bitcoin fiyatı 2020 sene sonu tahmini 26.000 dolar civarı olarak değerlendiriliyor. Bitcoin fiyatı 2020 Aralık ayında tam da öngördüğümüz gibi 20.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Asıl yükselişler önümüzdeki sene bizleri bekliyor.

Teknik analiz kripto paralarda kullanılabilir mi?

Teknik analiz, gerçek dünya verilerini kullanarak piyasanın geleceğini tahmin etme sanatıdır. Söz konusu kripto para birimlerine ait hacim ve hareketli ortalama gibi faktörlerin geçmiş istatistiklerine bakmayı içerir. Diğer bir yaygın yöntem olan temel analiz, kripto para biriminin doğal değerini tayin yöntemidir.


Bitcoin hangi verileri kullanır?

Bitcoin kriptografi verilerini kullanır. Her bir veri yüksek güvenlikli hash algoritması tarafından işlenir ve blockchain ağına kaydedilir.


2020 Bitcoin yorum

2020 Bitcoin yorumları inanılmaz derecede iyimser. 20.000 dolar geçildi ve artık bundan sonra BTC’yi kimse tutamaz. En muhafazakar yorumlarda bile BTC 2021 sonunda 80 bin doların üzerinde değerlendiriliyor. En son Bitcoin yorumları için: https://koinmedya.com/bitcoin-yorumlari-btcusd-fiyat-grafigi-ve-analizler/


Bitcoin yükselir mi düşer mi?

Bitcoin 3 gündür yatay hareket ediyor. Bu hareket sonrası ya 27.000 dolara doğru yelken açacak ya da 21.00 dolar desteğini test etmek için aşağı eğilecek. 2 senaryo için de hareket planınız hazır olsun.


Bitcoin Düzeltmesi Nerede Biter?

Bitcoin 21.000 dolara kadar düzeltme yapabilir. Ancak düzeltme bitmiş de olabilir. Eğer öyleyse hedefin 27.200 dolar olduğunu belirtmemiz gerekir.


Bitcoin teknik analizi gerekli mi?

Bitcoin teknik analizi bize fiyatın hangi yöne doğru gittiği konusunda çok önemli bilgiler sunar. Esasen Bitcoin teknik analizi yapmak, para kazandırması bir yana, düşüşlerde az kaybetmek için çok önemlidir.


Bitcoin pahalı mı ucuz mu?

Bitcoin uzun vadede en çok kazandıran yatırım aracıdır. Bitcoin 20.000 dolarlık tarihi zirvesini kırdıve artık önünde hiçbir engel yok. BTC moon!


Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin Dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş likidite bolluğu yüzünden yükseliyor denebilir. Ayrıca yaklaşık her 4 yılda bir yapılan Bitcoin halvingin de yükseliş üzerinde büyük etkisi var. Bitcoin anlık verileri için Tıklayın: https://koinmedya.com/coin/BTC/Bitcoin/USD/

Bitcoin artık tüm zamanların zirvesine 1000 dolardan daha az mesafede diyebiliriz. Bundan sonra ATH yani yeni zirveyi artık kaçınılmaz olarak görenler çoğunlukta. Ancak Bitcoin teknik analizi verileri bize her daim temkinli olmamız gerektiğini söylüyor.

Bitcoin’in yaşadığı sert yükseliş döngüsüne müteakip düzeltmenin %10 oranında gerçekleşmesi kimseyi korkutmamalı. Hele ki düzeltmenin son derece anlaşılır bir görüntüye sahip olması, yükselişin devam edeceği yönünde bu kadar bariz işaret verirken trendin aşağı döndüğü algısına kapılmak yanlış yatırım kararları vermenize sebep olabilir.

Analiz tamamen gözleme dayalı olmakla beraber sizlere fikir vermesi için hazırlanmıştır. Yukarıda okumuş olduğunu Bitcoin teknik analizi kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez.

İlgili – Bitcoin fiyat tahmini: 2021 – 2025

Bitcoin ne kadar? BTC – USD – TRY canlı grafik

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.