Loading...
btc
BTC
-0.38%
Bitcoin
67.061,02 USDT
eth
ETH
-0.5%
Ethereum
3.479,87 USDT
bch
BCH
-0.54%
Bitcoin Cash
443,71 USDT
xrp
XRP
-0.5%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
-0.58%
Litecoin
76,87 USDT
bnb
BNB
-0.85%
Binance Coin
597,35 USDT
sol
SOL
-1.61%
Solana
146,90 USDT
avax
AVAX
-1.39%
Avalanche
31,11 USDT
ada
ADA
-0.83%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
-0.7%
Poladot
6,33 USDT
doge
DOGE
-1.43%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-1.33%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin ETF’sinde planlar tutmadı!

Bitcoin ETF
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) spot piyasada işlem gören bir Bitcoin ETF onaylayacak mı? Piyasa ne düşünüyor? Detaylar haberimizde.

Bitcoin ETF’sinde planlar tutmadı!

Geçtiğimiz haftalarda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yaptığı bir hamle ile Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasında bir katalizör görevi gördü.

SEC, Proshares’in vadeli işlem destekli Bitcoin ETF’sini onayladı. Kripto piyasasında asıl beklenti spot tabanlı bir Bitcoin ETF’sinin onaylanmasıydı. Kripto veri analiz şirketi Arcane Research, Bitcoin spot borsa yatırım fonu (ETF) için piyasa hissiyatının olumsuz olduğunu değerlendiriyor. Yani piyasa katılımcılarına göre  artık yakın zamanda spot tabanlı bir Bitcoin ETF beklemiyor ve bu nedenle Bitcoin fiyatındaki yükseliş sona erdi.

bitcoin etf

Araştırma firması, Grayscale’in Bitcoin Trust’ının şu anda en düşük iskonto oranıyla (gerçek Bitcoin fiyatından yaklaşık %-16,35 daha düşük) işlem gördüğüne işaret ediyor.

Vadeli işlem destekli bir Bitcoin ETF’nin onaylanmasının ardından SEC’e, piyasa için daha faydalı olacağı düşünülen spot ödemeli bir ETF’yi onaylaması için daha fazla çağrı yapıldı. Ancak spot tabanlı bir ETF henüz SEC’ten onay alamadı.

İlgili: Bitcoin ETF’de dikkat edilmesi gerekenler?

Her iki ETF’de yatırımcılara, kripto para birimini doğrudan ellerinde tutmadan ona yatırım yapma fırsatı sunarken kilit bazı noktalarda ayrışıyorlar. Vadeli tabanlı ETF’ler Bitcoin’in fiyat hareketlerini değil, Bitcoin türev piyasalarınında vadeli işlem sözleşmelerinini izler.

Buna karşılık spot tabanlı bir Bitcoin ETF spot piyasada Bitcoin’in gerçek fiyatını izleyerek yatırımcılara düzenlenmiş borsalar aracılığıyla varlığa doğrudan maruz kalma olanağı tanır. Bu yüzden vadeli tabanlı Bitcoin ETF’lerinin fiyatının gerçek Bitcoin’den sapma olasılığı yüksektir. Spot tabanlı  ETF bu riski ortadan kaldırır.

İlgili: Bitcoin ETF’den sonra sırada Ethereum ETF mi var?

Beklentiler kısa vadede karşılanmasa da Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) spot tabanlı bir Bitcoin ETF’ye dönüştürme başvurusunun sonunda onaylanacağı konusunda oldukça iyimser. Firmanın küresel ETF başkanı David LaValle, geçtiğimiz günlerde SEC’in şirketin spot Bitcoin ETF başvurusunu önümüzdeki yıl temmuz ayına kadar onaylamasını beklediğini söyledi.

Öte yandan, piyasadaki vadeli işlemlere dayalı ETF’lerde etkileyici performanslar gösterdi.   ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO), ilk gününden itibaren yatırımların odağına oturdu ve hızla 1 milyar doların üzerinde bir işlem hacmine ulaştı. Valkyrie’nin ETF’si ise 1. günde 80 milyon doların üzerinde ticaret hacmine ulaştı.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.