okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.03%
Bitcoin
68.417,57 USDT
eth
ETH
0.06%
Ethereum
3.847,16 USDT
bch
BCH
0.03%
Bitcoin Cash
470,54 USDT
xrp
XRP
0.13%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
0.06%
Litecoin
83,48 USDT
bnb
BNB
0.09%
Binance Coin
602,20 USDT
sol
SOL
0.1%
Solana
168,86 USDT
avax
AVAX
-0.1%
Avalanche
36,98 USDT
ada
ADA
0.03%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
0.08%
Poladot
7,38 USDT
doge
DOGE
0.21%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
0.25%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin ETF onaylandı: Bilinmesi gereken 3 şey!

bitcoin etf
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Menkul Kıymetler ve Bora Komisyonu (SEC) uzun bir bekleyişin ardından Proshares’in vadeli Bitcoin ETF’sini oanyaladı. İşte bilinmesi gereken 3 şey. Detaylar haberimizde.

Bitcoin ETF onaylandı: Bilinmesi gereken 3 şey!

Yıllarca bekledikten sonra, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) nihayet ABD borsasında listelenecek ilk Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonunu (ETF) onayladı. İlk günlerdeki talepte listeleme kararının birçok yatırımcı tarafından beklenildiğini gösterdi.

Bitcoin ETF nedir? Spot ve vadeli işlem ETF’leri arasındaki fark nedir?

Bir Bitcoin ETF, genellikle standartlaştırılmış kıyaslama fiyatı olan Bitcoin fiyatını izleyen bir yatırım aracıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, Bitcoin spot ETF, spot piyasada Bitcoin fiyatını takip ederken, bir Bitcoin vadeli ETF, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin devrinin fiyatını takip eder.

Bitcoin ETF

Bir Bitcoin spot ETF’sinin fiyatı kripto borsalarındaki spot fiyata yakın kalırken, Bitcoin vadeli ETF’leri, temel Bitcoin vadeli işlem enstrümanına olan talebe bağlı olarak işlem fiyat belirliyor. Bu düşük ya da yüksek olabilir.

İlgili: Bitcoin ETF nedir?

Bununla birlikte, her ikisi de ana borsalarda listeleniyor ve böylece kripto yatırım ürünlerini normal yatırımcılara daha yakın hale getiriyor. Bu ETF’lere yatrım yapanlar Bitcoin’e yatırım yapmış gibidir. Ancak herhangi bir kripto paraları da yoktur.

Beyond CEO’su John Manzi, “Bugüne kadar ETF’lerin birincil işlevi, ortak bir bağlantıya sahip bir dizi yatırımı (örneğin petrol, biyoteknoloji, altın veya doğal gaz) izleyerek bir varlık sınıfına maruz kalmayı sağlamak olmuştur” diyerek ETF’lerin rolünü açıklıyor. S&P 500 gibi daha geniş pazarları takip eden hisse senedi endeksi ETF’ler de bulunuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=4UVOtBTEkmc

SEC, yıllar boyunca Bitcoin spot ETF için birden fazla başvuruyu reddetti. Sonuç olarak bir vadeli işlemlere dayalı ETF’yi onayladı. Şu anda NYSE Arca’da listelenen ProShares’in ETF’si, CME ile işlem gören Bitcoin vadeli işlemlerinin Bitcoin vadeli fiyatını takip ediyor. BU daha korumacı ETF 1940 Yatırım Şirketi Yasası’nın sağlam yasalarına göre yapılmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki spot Bitcoin ticareti federal düzeyde henüz düzenlenmedi. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, Bitcoin ve Ethereum vadeli işlem ticaretini doğrudan emtia olarak denetleyebiliyor. SEC’in bir Bitcoin spot ETF’yi onaylayıp oanaylamayacağı hala belirsiz.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.