1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ETF’den sonra piyasaları bekleyen en önemli olay!

Bitcoin ETF’den sonra piyasaları bekleyen en önemli olay!

Bitcoin ETF’den sonra piyasaları bekleyen en önemli olay!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin’i bir romana benzetecek olursa bu romanın kahramanı kim olurdu? Akıllara ilk olarak Satoshi Nakamoto geliyor değil mi? Ama biz bu romanın kahramanına değil de antagonistine dikkat çekmek istiyoruz: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC)!


Bitcoin ETF’den sonra piyasaları bekleyen en önemli olay!

Bu romanda SEC’in rolünü tanımlamak zor olacaktır. Kimilerine göre SEC antagonist kimilerine göre de anti-kahraman (anti-hero) olabilir. Bize göre SEC’i kötü kahramandan ziyade kusurlu kahramana benzetmek daha doğru olacaktır: Shakespeare’in Macbeth’i, Taxi Driver filminin Travis Bickle’i ya da Citizen Kane’in Charles Foster Kane’i gibi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Bitcoin ETF’ler (Borsa Yatırım Fonu) konusunu çok oyaladı. Aynı Hamlet’in babasının intikamını almakta gösterdiği uyuşukluk gibi. En son SEC, future (vadeli işlemler) tabanlı Bitcoin ETF’leri onaylayabileceği konusunda bir tüyo verdi. Nihayet 15 Ekim 2021’de ABD’de ilk kez Bitcoin tabanlı bir ETF onaylandı. Bu süreçten sonra Bitcoin üzerinde çıkarılmış varlıklar regüle olmuş borsalarda listelenmeye başlayacak. Kripto para piyasaları daha da kurumsallaşacak. Ayrıca ilerleyen dönemde Ethereum ETF gibi çeşitli ETF başvurularının da SEC’e yapıldığını göreceğiz. İlk ETF onaylandı ama onaylanana kadar girişimcilerin göbeği çatladı dersek yanlış bir ifade kullanmayız.

Bu romanda Anti-hero SEC’in hışmına uğrayan diğer kahraman ise Ripple! Hali hazırda devam eden Ripple davası, kripto para piyasalarında Bitcoin ETF’lerden sonra beklenen en önemli olay. Bitcoin ETF’lerin onaylanacağı kokusunu alan girişimciler Eylül ayından itibaren Bitcoin’e yatırım yapıyor ve Bitcoin fiyatları ciddi bir artış trendine girdi. 62,750 dolara kadar yükseldi. Ripple konusu ise tam bıçak sırtı. Piyasalar Ripple mahkemesinde kararın ne yönde çıkacağını tahmin edemiyor.

Aşağıda Bitcoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

Bitcoin ETF’den sonra piyasaları bekleyen en önemli olay!

Eğer bu serinin sonunda SEC, Jon Snow gibi hançeri Daenerys’in kalbine sağlarsa piyasalarda Ripple kaynaklı ciddi bir kriz yaşanabilir. Bu krizden sadece XRP değil altcoinler de olumsuz etkilenebilir. Zira diğer altcoinler de sıra ne zaman bana gelecek korkusu başlayacaktır. SEC, diğer kripto paraları da piyasaya illegal biçimde menkul değer sürme suçlaması yöneltebilir.

İlgili!

 

Günün en çok konuşulan kavramı Bitcoin ETF’ler! Bitcoin ETF neden önemli?

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.