Loading...
btc
BTC
0%
Bitcoin
63.795,15 USDT
eth
ETH
-0.01%
Ethereum
3.083,82 USDT
bch
BCH
-0.68%
Bitcoin Cash
483,53 USDT
xrp
XRP
-0.48%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.33%
Litecoin
79,68 USDT
bnb
BNB
-0.36%
Binance Coin
535,71 USDT
sol
SOL
-0.18%
Solana
135,98 USDT
avax
AVAX
-0.72%
Avalanche
34,51 USDT
ada
ADA
-0.47%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.63%
Poladot
6,66 USDT
doge
DOGE
-0.45%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-0.2%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin ETF’den sonra piyasaları bekleyen en önemli olay!

Bitcoin ETF’den sonra piyasaları bekleyen en önemli olay!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’i bir romana benzetecek olursa bu romanın kahramanı kim olurdu? Akıllara ilk olarak Satoshi Nakamoto geliyor değil mi? Ama biz bu romanın kahramanına değil de antagonistine dikkat çekmek istiyoruz: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC)!


Bitcoin ETF’den sonra piyasaları bekleyen en önemli olay!

Bu romanda SEC’in rolünü tanımlamak zor olacaktır. Kimilerine göre SEC antagonist kimilerine göre de anti-kahraman (anti-hero) olabilir. Bize göre SEC’i kötü kahramandan ziyade kusurlu kahramana benzetmek daha doğru olacaktır: Shakespeare’in Macbeth’i, Taxi Driver filminin Travis Bickle’i ya da Citizen Kane’in Charles Foster Kane’i gibi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Bitcoin ETF’ler (Borsa Yatırım Fonu) konusunu çok oyaladı. Aynı Hamlet’in babasının intikamını almakta gösterdiği uyuşukluk gibi. En son SEC, future (vadeli işlemler) tabanlı Bitcoin ETF’leri onaylayabileceği konusunda bir tüyo verdi. Nihayet 15 Ekim 2021’de ABD’de ilk kez Bitcoin tabanlı bir ETF onaylandı. Bu süreçten sonra Bitcoin üzerinde çıkarılmış varlıklar regüle olmuş borsalarda listelenmeye başlayacak. Kripto para piyasaları daha da kurumsallaşacak. Ayrıca ilerleyen dönemde Ethereum ETF gibi çeşitli ETF başvurularının da SEC’e yapıldığını göreceğiz. İlk ETF onaylandı ama onaylanana kadar girişimcilerin göbeği çatladı dersek yanlış bir ifade kullanmayız.

Bu romanda Anti-hero SEC’in hışmına uğrayan diğer kahraman ise Ripple! Hali hazırda devam eden Ripple davası, kripto para piyasalarında Bitcoin ETF’lerden sonra beklenen en önemli olay. Bitcoin ETF’lerin onaylanacağı kokusunu alan girişimciler Eylül ayından itibaren Bitcoin’e yatırım yapıyor ve Bitcoin fiyatları ciddi bir artış trendine girdi. 62,750 dolara kadar yükseldi. Ripple konusu ise tam bıçak sırtı. Piyasalar Ripple mahkemesinde kararın ne yönde çıkacağını tahmin edemiyor.

Aşağıda Bitcoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

Bitcoin ETF’den sonra piyasaları bekleyen en önemli olay!

Eğer bu serinin sonunda SEC, Jon Snow gibi hançeri Daenerys’in kalbine sağlarsa piyasalarda Ripple kaynaklı ciddi bir kriz yaşanabilir. Bu krizden sadece XRP değil altcoinler de olumsuz etkilenebilir. Zira diğer altcoinler de sıra ne zaman bana gelecek korkusu başlayacaktır. SEC, diğer kripto paraları da piyasaya illegal biçimde menkul değer sürme suçlaması yöneltebilir.

İlgili!

 

Bitcoin ETF nedir? Fiyatlardaki düşüşü Spot Bitcoin ETF’ler önler mi?

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.