Bitcoin ETF ‘den sonra sırada ne var?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ETF ‘den sonra şimdi sırada hangi önemli olay var? Yeni bir kripto ETF mi yoksa yeni bir düzenleme mi?

Bitcoin ETF ‘den sonra, BTC için sırada ne var?

ABD’de bir Bitcoin Borsa Yatırım Fonu’nun (ETF) onayı gerçekleşti. Kripto alanındaki farklı aktörler, on yıldan biraz daha az bir süredir o ülkenin düzenleyicisinden (SEC) yeşil ışık almaya çalışıyordu.

 

Kripto endüstrisi için büyük bir başarı bu, Bitcoin’in 24 saatin en yüksek seviyesi olan yaklaşık 63.000 dolara ulaşmasıyla piyasada bir coşku oldu. Bu zirve seviyesinden sonra  bir miktar geri çekilme oldu, ancak BTC’nin fiyatı, yazı yazılırken 60.000 doların etrafında işlem görmeye devam ediyor.

 

Yatırım firması QCP Capital, BTC ETF onayı hakkında yorum yaptı. NewsBTC tarafından bildirildiği üzere, yatırım ürünleri Chicago Ticaret Borsası (CME) Bitcoin vadeli işlemlerini takip edebilecek. Bu nedenle, bazıları Wall Street’e ve kurumlara fayda sağlamak için zayıf işleyişli bir ürün olacağını savundu. QCP Capital diyor ki:

 

“Bir Bitcoin ETF’nin onaylanması bu piyasa için olumlu bir gelişmedir. Durum ne olursa olsun, düzenleyiciden olumlu  bir adım, Bitcoin ve genel olarak kripto para piyasası için daha iyi haberlerin başlangıcı olabilir.”

bitcoin etf

Bitcoin ETF onayına karşı olanların görüşünün aksine, QCP Capital, bu ürünün özellikleri nedeniyle kurumsal yatırımcıları bu ürünün “ek bir kurumsal” olduğuna inanıyor. Böylece, ABD perakende sektörü baskın oyuncu haline gelebilir.

 

CME vadeli işlemlerine dayalı bir BTC ETF, büyük olasılıkla Bitcoin’in spot fiyatıyla ilgili bir primle işlem görecektir. Bu nedenle, kurumsal yatırımcıların, CME sözleşmelerini satın alma adımlarında  bu yatırım ürününün ticaretini yapmak için çok az teşvikleri olabilir. QCP Capital dedi ki:

 

“Bu vadeli işlemlere dayalı ETF’lerin, 2020’nin 4. çeyreğinde gördüğümüz gibi yukarı doğru bir hareketi tetiklemek için yeterince yeni para çekip çekemeyeceğinden emin değiliz.”

 

Yatırımcılar “Altın ETF’lerinden Bitcoin’e” geçerken, tüccarlardan ve operatörlerden beklendiği gibi piyasaya güçlü ve yeni bir sermaye girişi yaşanabilir. Bu hareketin bir ralliyi sürdürüp sürdüremeyeceğini birlikte göreceğiz.

 

Bitcoin ETF tamam sonra sırada Ethereum mu var?

 

QCP Capital, BTC’nin mevcut seviyelerini tutmak için potansiyel yeterli akışın olmamasına ek olarak, operatörlerin Bitcoin ETF onayında fiyatının da etkili olduğunu ekledi. Son iki haftadır SEC Başkanı Gary Gensler’in bu olumlu olasılığı ima ettiğine dair söylentiler dolaşıyordu. 

 

Bu, potansiyel bir düzeltmeye katkıda bulunabilir ve “söylentiyi satın al, haber olayını sat” olayını tetikleyebilir. Gelecekte, QCP Capital, CME’nin ETH tabanlı ürünler sunduğu için benzer özelliklere sahip bir Ethereum ETF’nin onaylanması bekleniiyor. Firmanın açıklamasına göre:

 

“(…) bu aynı zamanda diğer koinlerin vadeli işlem sözleşmesi olana kadar ABD’nin şu an için yalnızca Bitcoin ve Ethereum ETF’leriyle sınırlı kalacağı anlamına geliyor.”

 

Piyasa dinamiklerini değiştirmek için başka değişkenler devreye girebilir: CME BTC vadeli işlem ticaret hacminde bir büyüme, kripto ile ilgili diğer konulara odaklanma, ve Bitcoin tabanlı araçlarda verim üretmek için sürekli bir artış olduğunu söyledi.

 

Bununla birlikte, en önemli değişkenlerden biri Grayscale Bitcoin Trust’taki (GBTC) potansiyel düşüş olabilir. Kurumlar arasındaki işlemlerde onları  BTC’ye maruz kalmaya elde etmek için favori bir araç olan bir ETF, bunların tümünü  geçersiz kılabilir. Bu nedenle, kripto piyasası bir miktar belirsizlikle karşı karşıya kalabilir.

 

Aşağıda görüldüğü gibi, GBTC Mart 2021’den bu yana önemli bir indirimle işlem görüyor. QCP Capital şunları da sözlerine ekledi:

 

GBTC için gelecekte olabilecek şey, olası bir devralma ve listeden çıkarma gibi görünüyor. Bunun piyasa üzerindeki etkisinin ne olabileceğinden emin değiliz ancak 680.000 BTC ile en büyük özel Bitcoin hazinesine ne olduğuna bir göz atmaya değer diye düşünüyoruz.

bitcoin ETF Bitcoin ETF 'den sonra sırada ne var?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin ETF ‘den sonra sırada ne var?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.