1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Bitcoin El Salvador’a kazandırmaya devam ediyor!

Bitcoin El Salvador’a kazandırmaya devam ediyor!

Bitcoin El Salvador’a kazandırmaya devam ediyor!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El Salvador, Bitcoin’i resmi parası ilan ettikten sonra dikkatleri üzerine çekti. Karardan önce daha az tanınan ülke artık turizm cenneti haline geliyor. Detaylar haberimizde.

Bitcoin El Salvador’a kazandırmaya devam ediyor!

Geçtiğimiz yıl dünyanın en çok konuştuğu konular arasında El Salvador’un Bitcoin’i resmi para ilan etmesi de vardı. Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin 2021 Miami konferansında aldıkları kararı dünyaya açıkladığında belki birçok kişinin ismini bile duymadığı bir ülkeydi.

O günden sonra her şey El Salvador için farklı gelişmeye başladı. Tüm karşı çıkışlara rağmen Orta Amerika Ülkesi, Bitcoin’i 7 Eylül 2021 itibari ile resmi parası haline getirdi. Kendi Bitcoin cüzdanını piyasaya süren El Salvador, cüzdanı kullanan vatandaşlarına Bitcoin hediye ederek bir tanıtım kampanyası yaptı.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl?

Geldiğimiz noktada 6,5 milyon nüfusa sahip olan El Salvador’da 4 milyon kişi Chivo adı verilen Bitcoin cüzdanını kullanıyor. Salvador’da kripto para kullanımı hayatın her alanına yayılmış durumda. Ülkenin neredeyse her noktasında Bitcoin ile ödeme yapılabiliyor.

İlgili: Bitcoin teknik analizi

El Salvador’un aldığı bu kararın ülkeye başka bir getirisi oldu. Ülkeye gelen turist sayısı patlama yaptı. Ülkenin Turizm Bakanı, 2021’in 4. çeyreğinde beklenenden daha fazla turist çektiklerini açıkladı.

21 Şubat’ta yerel basına konuşan El Salvador Turizm Bakanı Morena Valdez, ülkeye gelen turist sayısının 2021’in son çeyreğinde beklentilerden 300 bin kişi daha fazla olduğunu belirtti. Bu ElSalvador’u ziyaret eden turist sayısının %30 arttığına işaret ediyor.

“Bitcoin öncesi ve sonrasına göre etkinliği kontrol etmek için bir anket yaptık. Turizm sektörü kasım ve aralık aylarında artış göstermiştir. Bu %30’dan fazla arttı.”

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, tartışmaların ortasında Bitcoin’i yasal para birimi yapmanın El Salvador ekonomisini güçlendireceğini savunuyordu. Tüm itirazlara rağmen kararından vazgeçmedi ve ülke kararın faydalarını görmeye başladı.

İlgili: El Salvador’da Bitcoin kullanımı ne durumda?

Bitcoin, yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 38,212 dolardan işlem görüyor. BTC, son 24 saat içerisinde %3,53 değe kazanarak hafta başında yaşadığı düşüşü tolöre etmeye çalışıyor.

Kaynak