fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin borsalarında kanli gün! Longlar da shortlar da ağır yaralı!

Bitcoin borsalarında kanli gün! Longlar da shortlar da ağır yaralı!

Bitcoin borsalarında kanli gün! Longlar da shortlar da ağır yaralı!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bugün (7 Nisan 2021) Bitcoin, kısa sürede 3.000 doların üzerinde değer kaybederken, yaşanan ani volatilite piyasada büyük bir kargaşa yarattı. Hem Bitcoin long hem de short işlemler ağır darbe aldı!

Bitcoin long pozisyonlarda dev tasfiye!

Piyasa bir gecede kırmızıya döndü ve ayıların üstünlüğü ele geçirmesiyle birlikte, bugün özellikle de long pozisyon açan yatırımcılar için kabus gibi bir gün oldu. Bitcoin fiyatı 55.600 dolara düşerken, çok sayıda long pozisyon likide oldu.

bitcoin long düşüş koinmedya

Bitcoin fiyatı günün en yüksek seviyesi 58.600$’dan 55.600$’a düştü ve ortalama 3.000$ değer kaybetti. (Yazımızı yayına hazırladığımız sırada, fiyat 56.300 dolar civarında işlem görüyor.)

Genellikle, Bitcoin yükselişe ara verdiğinde, altcoinler avantaj kazanır ve pump yapmaya başlar. Son birkaç gündür yaşananlar da bundan ibaret. En büyük kripto para biriminin değeri düştü ve bu da diğerlerinin devreye girmesine izin verdi. Ardından tüm kripto para piyasası BTC’nin günlük bazda yaklaşık %10’luk düşüşünü takip etti:

“koinmedya_binance”
  • Ethereum 24 saat içinde %8 değer kaybederek 1.930$’a düştü.
  • Binance coin, 410$‘ın üzerinde yeni bir ATH kaydettikten sonra geri çekildi ve şu anda günlük %5’lik düşüşle 360$ civarında işlem görüyor.
  • ADA, DOT, UNI, LTC, LINK gib birçok büyük kripto para birimi de benzer düşüşler gördü. 

Piyasa genelinde yaşanan bu geri çekilme, hakimiyetin ayıların eline geçmesine ve çok sayıda long pozisyonun tasfiye edilmesine neden oldu. Dolayısıyla yükselişin devam edeceğini tahmin eden ve long pozisyon açan traderler bugün büyük bir kayıp yaşadı. 

Veriler son 24 saat içinde yaklaşık 1,8 milyar dolarlık long pozisyonun likide olduğunu ortaya koyuyor. Bu da yaklaşık 2,2 milyar dolarlık toplam tasfiyelerin %89,19’una tekabül ediyor.

Bu arada tüm likidasyonların yaklaşık %51’i Binance borsasında gerçekleşti. Binance’dan sonra en fazla likidasyon Bybit ve Huobi borsalarında yaşandı.

bitcoin long Bitcoin borsalarında kanli gün! Longlar da shortlar da ağır yaralı!

Likide olan pozisyonların çoğu long emirlerden oluşuyor. Tasfiye edilen toplam long pozisyonun değeri 1.8 milyar dolar civarında. En fazla likidasyon her zamanki gibi Binance borsasında gerçekleşti. 

Ayrıca her zaman olduğu gibi, 2.2 milyar dolarlık tasfiyedeki en büyük pay Bitcoin vadeli işlemlerine aitti. Bunu 312.000$’lık XRP ve 281.000$’lık ETH işlemleri takip ediyor.

koinmedya_brave

Tek bir günde 2.2 milyar dolarlık pozisyon likide oldu!

Bugün sabah saatlerinde, BTC fiyatı Güney Kore’de 70.000$’ın üzerinde işlem görmesinin ardından Kimchi primleri* bir kez daha çöktü.

(*Bitcoin fiyatları genellikle Güney Kore merkezli kripto para borsalarında diğer borsalara nazaran daha yüksek bir fiyattan işlem görür. Bu da “Kimchi Premium” olarak tanımlanıyor.)

Kripto analiz firması CryptoQuant, genellikle Bitcoin fiyatındaki düşüşlerden önce Kimchi primlerinde benzer çöküşlerin meydana geldiğini ve bugün de yine aynı durumun olduğunu belirtti.

bitcoin long Bitcoin borsalarında kanli gün! Longlar da shortlar da ağır yaralı!

Sonuç olarak; sadece son 24 saatlik piyasanın toplam işlem hacmi $216, milyar$’a yükseldi. Aynı zaman diliminde 2.2 milyar dolarlık long ve short pozisyon tasfiye edildi.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.