okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.05%
Bitcoin
70.111,12 USDT
eth
ETH
-0.19%
Ethereum
3.782,62 USDT
bch
BCH
-0.3%
Bitcoin Cash
513,43 USDT
xrp
XRP
-0.47%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-0.44%
Litecoin
87,87 USDT
bnb
BNB
0.02%
Binance Coin
618,64 USDT
sol
SOL
0.26%
Solana
178,62 USDT
avax
AVAX
0.06%
Avalanche
41,23 USDT
ada
ADA
-0.38%
Cardano
0,49 USDT
dot
DOT
0.59%
Poladot
7,66 USDT
doge
DOGE
1.36%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
1.2%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin blockchain hakimiyetini sonlandırabilecek coin!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin blockchain hakimiyetini hangi coin sonlandırabilir? Ethereum’un yaklaşmakta olan Altair mainnet yükseltmesi bunu sağlayabilecek mi?

Bitcoin blockchain hakimiyeti son bulabilir!

Teknoloji çevrelerinde, çeşitli konular hakkında şiddetli tartışmalarla karşılaşmak çok sık rastlanan bir manzara. Son yıllarda bu tartışmaların hiçbiri, kripto para piyasasında dominance çekişmelerinden daha şiddetli olmadı. Kripto dalgasının başlangıcından bu yana, açıkça fikir birliği, ilk günlerden itibaren piyasa değeri çizelgelerinin tepesinde yer alan Bitcoin üzerinde yoğunlaşmıştı.Ancak Ethereum yaptığı ataklarla Bitcoin sollayarak hakimiyetini sona erdirmeyi planlıyor. Yazımız Ethereum çalışmalarının bir özeti.

Çoğu uzman Bitcoin hakimiyetinin devam edeceğini düşünmüyor. Tüm kripto para birimlerinin dedesi olan Bitcoin blockchaini, artık yaşını göstermeye başlıyor. Ölçeklendirememesi başta olmak üzere, çeşitli gerçek dünya sınırlamalarından muzdarip bitcoin blockchain. Hakimiyet yarışında onun yerine geçmek isteyen Bitcoin’in blockchaini ile ilgili bazı doğal sorunları çözmek için çeşitli alternatif blockchain uygulamaları ortaya çıktı, ancak şimdiye kadar hiçbiri pazarın önemli bir bölümünü ele geçirmeyi başaramadı.

Dikkat çeken tek istisna, uzun zamandır Bitcoin’in tek, büyük ölçekli rakibi olan Ethereum. Ancak, Bitcoin’den daha gelişmiş olmasına rağmen, Ethereum da pazar hakimiyeti elde etmek için üstesinden gelmesi gereken bazı sorunlarla uğraşıyor. Ethereum’un arkasındaki geliştiricilerin, Ethereum 2.0 olarak adlandırdıkları altta yatan blockchain ile yakında yükseltilmesiyle başarmayı umdukları şey tam olarak bu. Yükseltmeyle birlikte gelecek bazı değişikliklere genel bir bakış atalım.

Proof-of-Work Terki

İlk blockchain uygulamalarının (Bitcoin ve Ethereum dahil) performans sorunlarından muzdarip olmasının nedenlerinden biri, işlemleri doğrulamak ve kaydetmek için iş kanıtı (PoW) olarak bilinen işlem gücü yoğun bir sürece güvenmeleriydi. Böyle bir sistemde, katılan bilgisayar düğümleri, ağ tarafından belirlenen bir karmaşıklık düzeyini karşılayan kriptografik karmalar oluşturmak için rekabet ederler. Güvenliği sağlamak için, bu karmaşıklık düzeyi, gerekli donanımı çalıştırmak çok maliyetli olacağından, herkesin ağa saldırmasını engelleyecek kadar yüksek tutulur.

İş kanıtı PoW ile ilgili sorun, bunun son derece verimsiz olması. Bu sorunu çözmeye başlamak için, Ethereum 2.0 blok zincirini daha verimli, hisse kanıtı sistemine (Proof of Stake) geçirecek. Böyle bir sistemde, her işlemi kaydeden düğüm bir algoritma tarafından seçilir ve seçim şansı düğümün sahibinin sahip olduğu para birimi miktarıyla artar. Bu durum kriptografik çalışmanın karmaşıklığını önemli ölçüde azaltabilir ve tüm ağ için büyük verim kazanımlarına yol açar. Her düğümün katılmak için kendi para birimini stake etmesi gerektiğinden, herhangi birinin ağa saldırması son derece pahalı olacaktır.

Sharding

Ethereum’un verimliliğini ve ölçeklendirme yeteneğini geliştirmek için yapılan başka bir teklifte, gelecek değişiklikler aynı zamanda parçalama olarak bilinen bir işleme tekniğini de tanıtacak. Mevcut blockchain versiyonunda, zincire eklenen tüm verilerin, katılan tüm düğümler tarafından doğrulanması gerekiyor. Bu, tüm sistemin işlem hızının, en yavaş katılımcısının hızıyla sınırlı olduğu anlamına geliyor. İşlem maliyetlerini artıran ve verimi azaltan bir darboğaz yaratır.

Karışıma sharding ekleyerek, Ethereum 2.0 kaynak kullanımının verimliliğini büyük ölçüde artırabilir. Yeni sistem bunu, veri doğrulama görevlerini düğüm kümeleri arasında bölerek gerçekleştirecek ve her biri yalnızca aldığı verileri doğrulamaktan sorumlu olacak. Bu, tüm blockchainin, toplam kapasiteyi birkaç kat artırabilecek paralel işlemeyi kullanmasına izin veriyor. Bu eklenen teknik ve hisse kanıtına geçiş arasında, yeni Ethereum blockchaini, öncekinden çok daha hızlı ve daha verimli olmak durumunda.

bitcoin blockchain

EVM’yi Değiştirecek eWASM

Ethereum’u bu kadar uygun bir platform ve Bitcoin’in egemenliğine layık bir rakip yapan özelliklerden biri, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) olarak bilinen şeyin uygulanmasıdır. EVM, akıllı sözleşmelerin kullanımını kolaylaştıran tüm ağ düğümlerinde çalışan bir yürütme ortamıdır. Ethereum’un blockchainini yalnızca bir finansal sistemden ziyade küresel bir hesaplama cihazı yapan bu akıllı sözleşmelerdir. EVM’deki akıllı sözleşmeler oyunları çalıştırabilir, karmaşık finansal işlemleri yürütebilir ve hatta sosyal ağları çalıştırabilir.

EVM yaygın olarak kullanılmasına rağmen, yüksek derecede programlama becerisine sahip kişiler için bile bir muamma. Bunu ele almak için Ethereum 2.0, eWASM olarak adlandırdıkları bir sistemde web derleme dilinin kullanımına başlayacak. Bu durum, EVM üzerinde büyük bir gelişme olan, bugünün web tarayıcılarında Ethereum uygulama kodunun yürütülmesini mümkün kılacak. Ayrıca, programcıların blok zincirinde çalışacak kod yazmaları için Rust, C ve C++ gibi çeşitli diller arasından seçim yapmalarına olanak tanıyor. Bir çırpıda, eWASM ekosistem için potansiyel programcıların sayısını artıracak, çünkü yerel bir Ethereum dilini öğrenmeye gerek kalmadan kullanıcılara kapıları açacaktır.

Ethereum için Yeni Bir Gün Doğuyor

Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle, Ethereum geliştiricileri yeni değişikliklerinin 2020’nin ilk çeyreğinde yayınlanmaya başlamıştı. Ancak süreç hızlı olmayacak. Yükseltmeler, en az üç yıllık bir süre içinde üç ayrı aşamada gerçekleştirilecektir. Aşamaların teknik detayları karmaşık, ancak temeller aşağıdaki gibidir:

Aşama 1 – Mevcut sisteme paralel olarak basitleştirilmiş bir hisse senedi blockchain kanıtı çalıştıran Beacon zinciri lansmanı. Bu, iki tür doğrulama kavramı arasındaki geçişi kolaylaştırmak içindir.
Aşama 2 –sharding tanıtılması. Blockchain, ilk işleme bölümlerini görecek ve ilk kez paralel işlem doğrulamasını mümkün kılacaktır.
Aşama 3 – EVM’nin halefi olarak eWASM’nin piyasaya sürülmesi.
Her aşamada geliştiriciler, sistemin hem güvenli hem de kararlı olduğundan emin olmak için kapsamlı testler yapmayı planlıyor. Bu aynı zamanda kullanıcılara yeni blok zinciri uygulamasının özelliklerine uyum sağlamak için zaman tanıyacaktır.

Yeni Ethereum 2.0, Bitcoin’in kripto para kralı olarak uzun saltanatını sona erdirmek için ortaya çıkacak ve 27 Ekim tarihi önemli bir gün. Ethereum Foundation araştırmacısı Danny Ryan’a göre, Beacon Chain’in ilk mainnet yükseltmesi olarak tanımlanan Altair’in, tahminen 27 Ekim’de gerçekleşmesi planlanıyor. Birincil rakiplerinden çok daha az ölçeklenebilirlik sorunu ve çok daha büyük bir özellik seti ile güvenilir bir sistem olacak. Yükseltmenin başlatılmasının yeni bir blok zinciri çağının işareti olup olmayacağını yalnızca zaman gösterecek, ancak kesin olan tek şey, Ethereum için ve bir bütün olarak kripto para birimi alanı için yeni bir günün doğduğudur.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.