1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Bitcoin artık emeklilik planlarının bir parçası

Bitcoin artık emeklilik planlarının bir parçası

Bitcoin artık emeklilik planlarının bir parçası
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yatırım şirketlerinden Fidelity, emeklilik birikimi için artık Bitcoin’e de izin vermeye başlıyor. Olayın ayrıntılarına bakalım.


Bitcoin üzerinden emeklilik birikimi

Yatırım şirketi Fidelity, “401(k)” kodlu emeklilik birikimi planlarına Bitcoin’in de eklenmesine izin verme kararı aldı. Ayrıca gelecekte başka kripto paraların da bu çerçevede desteklenmesi bekleniyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Fidelity’nin 401(k) yatırımın yüzde 20’sine kadarını Bitcoin’de tutulmasına izin vermesi bekleniyor. Emeklilik birikimlerinin Fidelity’nin platformu üzerinden 23,000’e yakın şirket kullanıyor. Kripto paralar konusunda üst limiti belirlemede son kararı da bu şirketler verecek. Bazı kuruluşlar çok daha düşük oranlar belirleyebilir. Tabii bazıları ise hiç izin vermemeyi seçebilir.

İlgili – Bitcoin (BTC) nedir ve geleceği nasıl? Bitcoin nasıl alınır?

Fidelity’de İşyeri Emeklilik Teklifleri ve Platformları Başkanı olan Dave Gray, bu gelişme üzerine şöyle diyor: “Kripto para biriminin gelecek nesillerin yakın ve uzun vadeli yatırım yapma konusundaki düşüncelerini şekillendirmesini bekliyoruz.”

Bitcoin artık emeklilik planlarının bir parçası

Fidelity’nin yönetimi altında 4,5 trilyon doları aşan bir varlık var. Geçen yıl ise 24 milyar doları aşan yıllık gelir sağladı. Fidelity bir süredir kripto para alanı ile ilgileniyor. 2018 yılında ise ayrı bir kuruluş kurdu. Bu kuruluş üzerinde kurumsal sınıfı kripto varlık muhafazası ve kripto para ticareti sağlıyor.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Şirket geçen sene Kanada’da Bitcoin tabanlı ETF ve ortak bir fon kurmuştu. Böylece yatırım bayileri, portföy yöneticileri ve yatırım fonlarının kripto para ticaretini daha kolay hale gelmesine olanak sağlamıştı.

ABD Çalışma Bakanlığı, 401(k) planlarında kripto para kullanımına daha temkinli yaklaşıyor. Bakanlık geçen ay bu fonlarda kripto para kullanımı konusunda bir uyarı yayımlamıştı. Ona göre burada risk oluşturan beş kilit sebep var. En başta da kripto paraların çok spekülatif ve volatiliteli doğalarına dikkat çekiliyor.

Kaynak

Etiketler: