Bitcoin al sat yaparak kısa vadede kar elde edebilir miyim?

Bitcoin fiyatı son bir satın alma fırsatı mı sunacak?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin al sat yaparak kısa vadede kar elde etmek mümkün mü? Peki bu yöntemde nelere dikkat etmek gerekir?


Bitcoin al sat yaparak kar etmek mümkün mü?

Kripto para sektörüne ilgi duydunuz ve bir miktar yatırım yapmaya karar verdiniz. İlk önce karar vermeniz gereken konu Bitcoin (BTC) mi yoksa altcoine mi yatırım yapacağınız. Türk yatırımcıları öncelikle altcoini düşünüyor ki bu bir hata olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin al sat yapma stratejisine geçmeden önce altcoin satın alma psikolojisini değerlendirmek lazım.

Bitcoin al sat yaparak kısa vadede kar elde edebilir miyim?

İlgili: Güncel Bitcoin teknik analizi

Bitcoin al sat yaparak para kazanmak istiyorsanız öncelikle kendinizi mutlaka geliştirin. Sizin daha yeni çıktığınız bu yollardan çok önceden geçenler olduğunu unutmayın. Şurası muhakkak ki akıllı insan yaptığı hatalardan ders alandır. Başkalarının yaptığı hataları inceleyip ders alanlara ise bilge desek yeridir. Bu yüzden gerek YouTube’da olsun gerek sosyal medya araçlarında olsun bolca malzeme bulmanız mümkün.

Örneğin Bitcoin alım satımı konusunda sıkça yapılan 9 hatayı ve kaçınma yollarını öğrenmekten başlayabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=sbkp5sUFiA0

Kripto para piyasası 2017 yılında istisnai bir durum yaşadı. ICO çılgınlığı dediğimiz bu süreç Ethereum bazlı projelerin aşırı değerlenmesine yol açtı. İnsanlar daha projeyi bile incelemeden yüklü miktarlarda para yatırdılar. Bu dönemde kimi altcoinler inanılmaz kar oranları sağladı. Ancak bunun böyle devam edemeyeceği ortadaydı. Nitekim 2018 ve 2019 yılları altcoinler açısından çok kötü geçti.

Şimdilerde ise piyasada, 2017-2018 döneminden çok daha yüksek bir talep gözleniyor.

Piyasadaki en güvenilir, gücünü doğrudan matematikten alan tek bir proje var. O da rüşdünü çoktan ispatlamış olan Bitcoin. Peki bir yatırımcının nihai amacı elindeki BTC miktarını artırmak mı olmalıdır, yoksa dolar miktarını mı? Bu soruya farklı yaklaşımlarda bulunmak mümkün.

Bitcoin al sat yaparak kar elde edebilir miyim?

İlgili: Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

Bitcoin-Altcoin mi yoksa Bitcoin-Tether (BTCUSDT) mi?

 

Yatırımın tek bir amacı vardır; elinizdeki sermayeyi artırmak. Yani kar elde etmek. Bu yüzden kripto para yatırımcısının da ilk önceliği kar realizasyonu yapmak olmalıdır. Diyelim elinizde 1 BTC var. Bu sermayeyi ya HODL ederek hiç dokunmayacaksınız ya da işleteceksiniz.

İşletmek isterseniz önünüzde yine 2 yol var. Ya altcoine geçip değerlenmesini bekleyeceksiniz, ya da doğrudan Tether (USDT) üzerinden geçiş yapıp kar elde etmeye çalışacaksınız.

Bitcoin al sat yapmak derken aslında Bitcoin – Tether paritesini kullanmaktan bahsediyoruz. Bazı temel analiz bilgileri ile Bitcoin’in destek ve direnç seviyelerini kabaca belirlemeniz mümkün. Bu durumda yapmanız gereken şey ise fiyat dirence geldiğinde Tether’e geçmek, desteğe geldiğinde ise Tether’i satıp Bitcoin almak.

Bu yöntem elbette her zaman işe yaramayacaktır. Eğer destek ve direnç seviyeleri her zaman çalışsaydı detaylı teknik indikatörlere ve geniş çaplı analizlere ihtiyaç olmazdı. Fiyat her zaman tek bir aralık içinde hareket eder ve tamamen öngörülebilir olurdu. Ancak şu da var ki fiyat genellikle, belirlediği formasyonu son ana kadar terk etmiyor.

Bitcoin HODL etmek mantıklı mı?

Örneğin alçalan üçgen içi hareket sırasında fiyat en az 3 kere desteğe en az 3 kere de dirence dokunup geri döner. Sizin bu durumda yapmanız gereken şey ise destek ve direnç noktalarını Bitcoin al sat yaparak değerlendirmek. Ancak şunu da unutmayın ki Bitcoin aldığınızda mutlaka Zararı Durdur (stop loss) emrini kullanın. Aksi halde Bitcoin’in sert düşüşü ile cüzdanınızdaki varlık miktarı da önemli oranda değer yitirecektir.

Uzun vadeli yatırımcılar çoğu zaman stop loss emrini kullanmaktan çekinir. Bu bir nebze kabul edilebilir bir tutum zira 3-5 yıl sonrası için yatırım yapan bir yatırımcının BTC’deki geçici düşüşleri önemsemesi beklenemez. Ancak Bitcoin dışındaki hiçbir kripto paranın uzun vadeli tutulması doğru olmayacaktır. Bizden size ufak bir tavsiye: Hiçbir altcoini HODL etmeyin.

Bu noktada, kanal içi hareket, omuz baş formasyonu, düşen kama, yükselen bayrak tipi formasyonlar hakkında genel bir fikir edinmeniz durumunda çok daha sağlıklı Bitcoin al sat yapma imkanına kavuşabilirsiniz.

Bitcoin al sat yaparak kısa vadede kar elde edebilir miyim?

Bitcoin al sat yaparken kar realizasyonu hedeflenmelidir. Dirençte satılan bir mal, aynı sermaye ile destekte alındığında satoshi yani BTC cinsinden kar elde etmiş olursunuz. Yani BTC miktarını artırmış olursunuz. Ancak destekte yeniden alım yaparken, kar edilen kısım bir tarafa ayrılırsa aynı miktar BTC + dolar olarak kar elde edilmiş olur.

Okurlarımıza bu ikinci tip işlem türünü öneriyoruz. Yani sistemdeki BTC miktarınızı sabit tutarken elde edeceğiniz kârı dolar olarak sistemden çekin. Çünkü realize edilmemiş kâr, kâr değildir.

En güvenilir Bitcoin Borsaları

 

Dünya genelinde en çok kullanılan Bitcoin borsası Binance. 2019 sonuna kadar borsa yalnızca kripto-kripto işlemleri destekliyordu. Yani sisteme dolar, Euro veya Türk Lirası yükleme şansınız yoktu. 2019 sonunda getirdikleri yenilikler sayesinde sistem fiat paralar üzerinden işlem yapmaya izin verdi.

Binance artık Türk Lirasını destekler hale geldi. Binance’dan Türk Lirası ile Bitcoin nasıl alınır siz de merak ediyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Türk yatırımcısı elindeki TL’yi önce Türk kripto borsalarından kripto paraya çevirip sonra uluslarası platformlara aktarma konusunda epey deneyimli. Türk Lirası üzerinden Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini satın alabileceğiniz birçok platform mevcut. BtcTurk, Paribu ve Koineks gibi siteler üzerinden hesap açtığınızda sistemin size tanımlayacağı cüzdanınız üzerinden tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Global sitelerde Bitcoin al sat yaparken genelde Tether (USDT) paritesi kullanılır. Zaten işlem hacmi en yüksek kripto para birimi zannedilenin aksine Bitcoin değil Tether’dir. Zira Tether’in tüm kripto para birimleri ile paritesi mevcut. Buna ilaveten Bitcoin al sat yapan yatırımcıların oldukça büyük bir bölümü sadece BTC-USDT paritesini kullanıyor. Yani altcoinlere hiç girmiyor bile.

Türk borsaları TL üzerinden Bitcoin al sat yapmanıza izin vermesi hasebiyle özellikle ilgi odağı diyebiliriz. Tahtada Bitcoin için 480 bin TL değerini görüp giren bir yatırımcı bir dakika sonra satış emrini 500 bin TL yazıp çıkıyor. Fiyat beklendiği üzere yükselişe geçip o değere geldiğindeyse satış işlemi gerçekleşmiş oluyor. Yatırımcı böylece BTC’nin aşırı volatil yani dalgalı seyrinden faydalanarak elindeki parayı artırmış oluyor.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez. Tüm yatırımlarınızı kendi analizleriniz sonucunda belirlemeniz doğru olacaktır.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin al sat yaparak kısa vadede kar elde edebilir miyim?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.