fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ağında tarihin en büyük düşüşü

Bitcoin ağında tarihin en büyük düşüşü

Bitcoin ağında tarihin en büyük düşüşü
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Çin etkisi ile Bitcoin ağında son yaşanan hash gücü kaybı, madencilik zorluğunda tarihin en büyük düşüşüne sebep oldu. BTC ağı yüzde 28 ile şimdiye kadarki en büyük zorluk düzeltmesini yaptı.


Bitcoin ağında yüzde 28 ile en büyük zorluk düşüşü

Çin’deki kripto para ve madencilik yasakları sonucu Bitcoin ağının hash gücü kaybı daha önce görülmemiş boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda Bitcoin ağının madencilik zorluğu yüzde 27.9’luk bir düşüş yaşadı. Daha doğrusu ağ zorluğu otomatik olarak kendisini düzeltti. Bu da aynı zamanda BTC ağının çalışmaya başladığı 2009 yılından bu yana gördüğü en büyük madencilik zorluğu düşüşü.

Bitcoin ağında tarihin en büyük düşüşü

En büyük Bitcoin ağ zorluğu düzeltmesi

İlgili – Bitcoin ağı tepetaklak

Bitcoin ağ zorluğu nedir?

Bitcoin ağı her 2,016 blokta bir madencilik zorluğunu güncelliyor. Bu da yaklaşık olarak her iki haftada bir otomatik düzeltme demek. Ağın tasarımı bunu gerektiriyor. Yoksa her hash gücü dalgalamasında blok üretim süresi değişirdi. Bu yapı, her bir blokun 10 dakikada bir üretilmesini garanti altına alıyor.

Hash gücü son günlerde düşüş yaşıyor. Önceki zorluk düzeltmesi 13 Haziran’da yapıldı. O zamandan bu yana Bitcoin’in 7 günlük ortalama hash gücü 136.47 EH/s’ten 85 EH/s’e yüzde 35’lik bir düşüş kaydetti.

Bitcoin ağında tarihin en büyük düşüşü

Bitcoi hash gücü grafiği

Bunun başlıca sebebi Çin’in Bitcoin madenciliğine baskısı ve madencilik çiftliklerini kapattırması. Sonuç olarak madenciler daha uygun ülkelere göç etmenin yollarını ararken hash gücü de düşüyor. Sonuç olarak Bitcoin madencilik zorluğu da bir öncekini de geçerek rekor düzeyde bir düşüş yaşadı.

Hash gücünün düşmesi sonucu, mevcut hash gücünün yüksek zorluğa ulaşaması sonucu blok üretim süresi de yükselmişti. Son iki haftada her bir blok yaklaşık olarak 13.9 dakikada üretiliyordu. Normal blok üretim süresinin çok üzerinde.

1 Temmuz tarihinde ise bir bloku üretmek 129 dakika sürdü. 2011’den bu yana görülen en uzun blok üretim süresi. Blok sürelerindeki doğal varyans da dahil olmak üzere burada birden fazla faktörün devreye girdiğini belirtmekte fayda var.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: