1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ağı tepetaklak
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin ağı tepetaklak

Bitcoin ağı tepetaklak
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ağı tepetaklak. Çin’in aldığı yeni yasakların etkisi BTC grafiğinde büyük bir çöküşe sebep oldu. Madencilerin hash gücü göz göre göre eriyor.


Bitcoin hash gücü Temmuz 2019’dan bu yana en düşük seviyesinde

Bitcoin ağının hesaplama gücünü gösteren hash rate 58 EH/s değerine kadar düştü. Blockchain.com’un sağladığı verilere göre, bu 19 Temmuz 2019’dan bu yana görülen en düşük seviye.

Aşağıdaki BTC ağı hash gücü grafiği düşüşün boyutlarını daha açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Bitcoin hash gücü Temmuz 2019’dan bu yana en düşük seviyesinde

Bitcoin hash rate grafiği Kaynak: blockchain.com

BTC.com, Antpool ve Poolin gibi büyük Bitcoin madenciliği havuzları, bir ay gibi kısa bir sürede hash güçlerinin yarıdan fazlasını kaybetti.

Bu düşüşten dolayı lider kripto paranın madencilik zorluğunun da bir sonraki düzeltme tarihinde yüzde 25 gibi büyük bir oranla düşmesi bekleniyor. Madencilik zorluğu her 2 haftada bir ağ tarafından otomatik ayarlanıyor ve bir sonraki ayarlanma da Cuma günü olacak.

İlgili – Uzmandan endişe verici tahmin: Bitcoin’in düşüşü bu seviyeye kadar uzanır

Çin’in madenciliğe büyük etkisi

Çin, dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği çiftliklerine ev sahipliği yapıyordu. Pekin yönetimi kısa süre önce aldığı kararlarla, madenciliğe de baskı yapıyor. Ülkedeki birkaç eyalet, elektrik şirketlerine madencilik çiftliklerini kapatma talimatı verdi. Bundan dolayı milyonlarca ASIC madencisi devre dışı kaldı.

Çin’deki madencilerin yüzde 90’ının ay sonu itibariyle fişlerini çekmiş olması bekleniyor.

Kripto madenciliği şirketi Foundry’nin başkan yardımcısı Kevin Zhang, Çin’in “çılgın” madencilik yasaklarının devrede olduğunu söylüyor.

Çin yasakları bir işe yaradı

Çin’in baskısı ile Bitcoin madencileri devre dışı kalıyor. Ancak bu baskı aynı zamanda Bitcoin hash gücünün bir ülkede birikmesini önlüyor. Bu da lider kripto paranın daha merkezsiz olmasına yardım ediyor.

Dahası son gelişmeler aynı zamanda şunu da gösteriyor. Bitcoin, süper güç bir ülkenin yasakları sonrası hayatta kalabilecek bir yapıya sahip.

Çin’de fişten çıkarılan ASIC cihazlar ise şu an Kuzey Amerika, Kazakistan, Rusya ve diğer ülkelere taşınıyor. Bundan dolayı BTC hash gücünün toparlanması ve yükselişe geçmesi biraz daha zaman alabilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: