1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Bitcoin “açgözlülük” endeksi 17 ayın zirvesinde: Kripto için ne anlama geliyor?

Bitcoin “açgözlülük” endeksi 17 ayın zirvesinde: Kripto için ne anlama geliyor?

Bitcoin “açgözlülük” endeksi 17 ayın zirvesinde: Kripto için ne anlama geliyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto paralar için önemli bir indikatör olan Korku ve Açgözlülük Endeksi son 17 ayın zirvesini yaşıyor. Bu durum ne anlama geliyor. Yeni bir çöküş gelir mi? İşte, ayrıntılar.


Bitcoin “açgözlülük” endeksi 17 ayın zirvesinde: Kripto için ne anlama geliyor?

Bitcoin ve kripto paraların Korku ve Açgözlülük Endeksi, son dönemde dikkat çeken bir yükseliş kaydetti. Hem de belirsiz ekonomik koşulların olduğu bir ortamda kripto para piyasasının dalgalanmaya devam etmesiyle. Peki, bu endeksteki yükseliş kripto para yatırımcıları için ne anlama geliyor?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyesinde

Alternative.me’nin sağladığı verilere göre, Bitcoin ve kripto paraların mevcut Korku ve Açgözlülük Endeksi 58 seviyesinde. Bu da piyasanın “açgözlülük” durumunda olduğunu gösteriyor. Böylece Kasım 2021’deki büyük boğa rallisinden sonra ilk defa bu kadar yükseliyor.

İlgili – Bitcoin fiyatında 30.000 doların altında oluşan yeni destek: BTC için kritik seviyeler

Bitcoin “açgözlülük” endeksi 17 ayın zirvesinde: Kripto için ne anlama geliyor?

Kaynak: Alternative.me

Bu endeks, işlem hacmi, piyasa momentumu, fiyat volatilitesi ve sosyal medya eğilimleri dahil olmak üzere çeşitli göstergelere dayalı olarak değerleri hesaplar. Mesela, aşırı korku durumunda varlıkların fiyatları değerlerinin altında işlem görebilir. Çok fazla açgözlülüğün ise traderlerin bir varlığa değerinden fazla önem vermesi ve yatırım yapmasına yol açabilir.

İlgili – Ethereum fiyatı 2.000 dolar bölgesindeki desteği doğruladı: ETH teknik analizi

Genel kanı ise şu şekilde. Aşırı korku durumu aynı zamanda alım fırsatı olarak görülüyor. Yüksek açgözlülük ise piyasanın düzeltme yapabileceğinin bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Diğer yandan bu endeksin “korku” bölgesinde olması piyasada olan kaygıyı yansıdır. “Açgözlülük” durumu ise kripto para piyasasının gelecekteki performansına olan güvenin arttığını gösterir. Şimdi endeksin 58 değerinde olması da “açgözlülük” durumuna yani piyasaya olan güvenin geri gelmesine işaret ediyor.

Kaynak

Etiketler: