1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bir yasadan daha fazlası: Texas Bitcoin’in merkezi haline geliyor!

Bir yasadan daha fazlası: Texas Bitcoin’in merkezi haline geliyor!

Bir yasadan daha fazlası: Texas Bitcoin’in merkezi haline geliyor!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’nin en büyük eyaletleri arasında yer alan Texas Eyaleti bir dizi yasal düzenlemenin ardından Bitcoin’in merkezi haline geliyor.


Texas Bitcoin’in merkezi haline geliyor!

ABD’nin California’dan sonra en büyük eyaleti Texas, 29.7 milyonluk nüfusa sahip. Texas’ın milli geliri 2019 yılı verilerine göre 1.9 trilyon dolar ve kişi başına düşen geliri 65 bin dolar. Kısaca Texas, ABD’den ayrı bir devlet olsaydı G20 ekonomilerine üye olurdu ve Kanada’nın üstünde yer aldı.

Texas eyaleti Çin yasaklarının ardından stratejik bir karar alarak Bitcoin’in merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Texas, Bitcoin’e legal pozisyon veren ve regülasyonlar konusundaki belirsizlikleri ortadan kaldıran bir dizi yasayı eyalet meclisinden geçirdi. İlgili yasalar Eylül ayından beri etkin hale geldi.

Lütfen Bkz: BBC: “Neden Çinli madenciler Texas’a taşınıyor?

Texas, Bitcoin lehine çıkardığı yasalarla Bitcoin’i ticarete konu olan bir mal olarak tanımladı. Artık Bitcoin resmi olarak Texas’da ticari bir mal. Texas eyaletinde Bitcoin, “ticaret hukuku” yasalarına göre değerlendirilecek.

Texas, eyalet içerisinde faaliyet gösterecek Bitcoin ve kripto para şirketleri için de bir dizi vergi muafiyeti ve teşvikler getirdi. Bu teşvikler ve regülasyonlardaki belirsizliklerin ortadan kalkması ile Texas, küresel anlamda ciddi sermaye çekebiliyor.

Örneğin dünyanın en büyük 2’nci madencilik şirketi Poolin, Çin’den ayrılarak Texas’a taşındığını duyurdu. Yine ünlü madencilik şirketi Bitmain de Texas’da dev bir Bitcoin çiftliği kurmaya hazırlanıyor. Bitmain yöneticisi, Çin’in sürpriz biçimde Bitcoin madenciliği yasaklamasını eleştirerek Texas’ta böyle bir durumun kesinlikle olmayacağını vurguladı.

Lütfen Bkz: Bu Bitcoin krizi geçici: Cevabı burada!

Kısaca Texas, Çin yasaklarını çok iyi değerlendirerek Bitcoin konusunda liberal politikalar geliştirdi. Bu politikaların karşılığını ise yoğun sermaye girişi ile alıyor. Texas’ta Bitcoin konusunda gözle görünür değişimler yaşanıyor. Birçok petrol istasyonunda Bitcoin ATM’leri açılıyor. Reel işletmelerde tüketiciler Bitcoin ve kripto paralar üzerinden harcama yapabiliyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.