1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. BBC: “Neden Çinli Bitcoin madencileri Texas’a taşınıyor?

BBC: “Neden Çinli Bitcoin madencileri Texas’a taşınıyor?

BBC: “Neden Çinli Bitcoin madencileri Texas’a taşınıyor?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ünlü medya organı BBC, Bitcoin madencilik endüstrisinde yaşanan önemli göçü manşetine taşıdı. Ünlü haber portalı Çinli madencilerinden neden Texas’a taşındığını araştırıyor.


“Neden Çinli Bitcoinmadencileri Texas’a taşınıyor?

Çin radikal bir karar alarak Bitcoin madenciliğini yasakladı bu gelişmenin üzerinden Çinli madenciler, ülkeyi terk ederek dünyanın çeşitli bölgelerinde madencilik yapmaya hazırlanıyor. Çin merkezli sermayenin kaydığı bölgelerden birisi de ABD’nin Texas eyaleti oldu. Texas, geleceğin önemli Bitcoin merkezlerinden biri olmaya hazırlanıyor.

Çin, Bitcoin madencilik faaliyetlerini yasaklayacağını Mayıs 2021’de duyurdu. Bu gelişmenin ardından Çin merkezli ünlü madencilik havuzu Poolin, ülkeden ayrılma kararı aldı. Genel merkezi Hong Kong’da bulunan Poolin, dünyanın en büyük ikinci Bitcoin havuzu konumunda. Poolin operasyonlarını ana kara Çin’de yürütüyordu. Poolin’in CEO’su Kevin Pan, bir daha dönmemek üzere Çin’i terk ettiklerini duyurdu.

Mayıs ayından sonra 1848-1855 yıllarında yaşanan Gold Rush misali büyük madenci göçü yaşanıyor. 1848-1855 yılları arasında birçok ABD’li ve Avrupalı altın avcısı California eyaletinde altın aramak için göç etmişti. Şimdi ise benzer bir göç dijital altın Bitcoin için söz konusu. Poolin yöneticisi Texas’ın işletmelerini kuracakları güvenli bir bölge olacağını düşünüyor. Kevin Pan “Çin’de olanın ABD’de olmayacağını” umut ediyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin yatırımı yapacak olan yeni kurumsal firma Japonya’dan olabilir!

Pan, Bitcoin kazan makinaların kapalı olduğu her saniye para kaybettiklerini vurguluyor. Göç sırasında bir süre madenciliğe ara vermek zorunda kalan Poolin ciddi maddi kayıplar yaşadı. Bitcoin madencilik endüstrisinde her 10 dakika bir blok kazılıyor. Blok başına madencilere 6.25 adet Bitcoin ödül olarak veriliyor. Günde dağıtılan Bitcoin ödülleri 900 adedi (45 milyon dolar) buluyor. Poolin kapalı kaldığı her gün 45 milyon dolarlık bu pastadan payına düşeni alamıyor.

Texas yerel yönetimi Çin’in madencilik faaliyetlerini yasaklamasının ardından akıllıca kararlar alarak Bitcoin piyasaları ile ilgili bir dizi liberal düzenlemeyi faaliyete geçirdi. Zengin enerji kaynaklarına sahip olan Texas eyaleti oldukça ucuza elektrik arz ediyor. Texas’ın doğal zenginliklerinin yanında hukuki desteği Texas’ı geleceğin Bitcoin ve blockchain merkezi haline getirebilir.

Çin’de pandemi öncesi bir Bitcoin çiftliği kurmanın 5 aylık süre aldığını belirten Kevin Pan, Texas’da bu sürenin pandeminin de etkisi ile 18 ayı bulabildiğini belirtiyor. CEO, sürenin uzun olmasına rağmen ABD’nin sunduğu özgürlük ortamının buna değeceğini ifade ediyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.