1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bu Bitcoin krizi geçici mi? Cevabı burada!

Bu Bitcoin krizi geçici mi? Cevabı burada!

Bu Bitcoin krizi geçici mi? Cevabı burada!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin 7 Eylül’de Kuzey Amerika piyasalarının açılması ile yoğun bir satış baskısı ile karşılaştı. Fiyatlar 43 bin dolar bandına kadar geriledi. Ancak bu Bitcoin krizinin geçici olduğuna dair güçlü emareler var!


Bu Bitcoin krizi geçici mi?

Finans ve ekonomi piyasalarında riskler arttığında ve kriz riski belirdiğinde işletmelerin uzun vadeli yatırımlardan kaçtıkları ve nakdi varlıklarının miktarını arttırdıkları gözleniyor. Kurumları ve işletmeleri ekonominin en rasyonel aktörleri olarak düşünebiliriz zira profesyonel kadroları ile ekonomik şokları sürekli takip etmek durumundalar. Korona istatistiklerinin tekrardan artışa geçtiği ve Delta Varyantı gibi çeşitli varyasyonların görülmeye başlandığı bu günlerde işletmeler, olası ekonomik kapanmalar karşısında şimdiden önlem alıyor.

Wall Street Journal’da geçtiğimiz ay yayınlana bir makale kurumsal firmaların nakdi varlıklarını arttırdığı ve uzun vadeli projelerini ertelediklerine dikkat çekiyordu.

Lütfen Bkz: Wall Street Journal’dan korkutan makale: Bitcoin’i de ilgilendiriyor!

Ancak Bitcoin piyasaları geleneksel piyasalardan oldukça ayrışıyor. Küresel risklerin arttığı dönemlerde Bitcoin fiyatlarında değer artışları yaşanabiliyor. Bitcoin’in ayrıştığı diğer konuyu ise Bitcoin’e doğrudan yatırım yapan işletmeleri yatırım pozisyonlarında görüyoruz. Reel ekonomideki işletmeler artan küresel risklerden dolayı uzun vadeli yatırımlardan vaz geçiyorken Bitcoin madencilik şirketleri tam tersine uzun vadeli yatırımlarını arttırıyor.

Ünlü Bitcoin madencilik şirketi Bitmain, ABD’nin Georgia Eyaletinde 56,000 Antminer marka donanımdan oluşan devasa bir çiftlik kurmaya hazırlanıyor. Çiftlik tamamlandığında 200 megawatt’lık kapasiteye ulaşılacak. Bitmain madencilik çiftliği Ekim 2022’den ful kapasiteye ulaşacak. Önümüzdeki ay ise 20 MW kapasite ile işlemlerine başlayacak.

Tanesi 13-14 bin dolar arasında değişen Antminer S19, 100 TH/s kapasite ile çalışıyor. 56 bin adet S19 işlemeye başladığında 5.6 EH/s (Exahashes) kapasitesine ulaşılmış olunacak.

Bitcoin krizi geçici Bu Bitcoin krizi geçici mi? Cevabı burada!Kısaca Bitcoi şirketleri uzun vadeli yatırımlarına devam ediyor.

Kaynak