fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bir DeFi projesinin daha içi boşaltıldı – 7.2 milyon dolarlık zarar

Bir DeFi projesinin daha içi boşaltıldı – 7.2 milyon dolarlık zarar

Bir DeFi projesinin daha içi boşaltıldı – 7.2 milyon dolarlık zarar
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkezsiz finans (DeFi) alanında bu artık sık olmaya başladı. Yeni bir DeFi saldırısında protokolün içi boşaltıldı ve 7.2 milyon dolarlık kayıp var.


DeFi projesinde hızlı ödünç saldırısı ve 7.2 milyon dolar kayıp

DeFi protokolü BurgerSwap’e düzenlenen yeni hızlı ödünç saldırısı ile protokolden 7.2 milyon dolar çalındı. Proje, Binance Smart Chain kullanıyordu.

Binance Smart Chain’de (BSC) bir protokol daha güvenlik açığı sonucu saldırıya uğradı. Bu seferki protokol BurgerSwap. Saldırganlar hızlı ödünç saldırısı ile 7.2 milyon dolar çaldı.

BurgerSwap’e 7.2 milyon dolarlık saldırı

BurgerSwap, bu yılın başında çalışmaya başlayan bir DeFi projesi. Bu protokol, kullanıcılara BSC üzerinde çıkarılan tokenler arasında swap ve likidite sağlayarak ödül kazanma imkanı sağlıyor.

BurgerSwap, bugün Twitter üzerinden yaşanan güvenlik ihlalini duyurdu. Saldırganlar bugün (28 Mayıs) protokolü istismar etmenin oldukça kötü şöhretli ve yaygın bir yolunu tercih etti: hızlı ödünç saldırısı. Bu saldırı ile ise protokolde 14 işlemle 7.2 milyon dolar çalmayı başardılar.

Saldırganlar kendilerine ait Fake Coin oluşturarak, bununla da BurgerSwap’in kendi yerel kripto tokeni BURGER ile yeni işlem paritesi kurdular. Ardından ise BURGER’den Fake Coin ve buradan da Wrapped BNB’ye götüren bir yol oluşturdular.

BurgerSwap’e Fake Coin aracılığıyla yeniden girmek için BURGER / Fake Coin işlem paritesini kullandılar ve sözleşmedeki rezerv0 ve rezerv1 sayısını değiştirerek önemli bir fiyat değişikliğine neden oldular.

İşlemi yeniden girerek ve WBNB’ye geri alım satım yaparak, saldırganlar girilen fazladan WBNB miktarını almayı başardılar. Böylelikle, PancakeSwap’ten 6.000 WBNB’yi (2 milyon dolar) ve ardından BurgerSwap’te de neredeyse tüm WBNB’yi 92.000 BURGER ile değiştirdiler.

BurgerSwap’e 7.2 milyon dolarlık Defi saldırı

Sonuç olarak saldırganlar 4,400 WBNB (1.6 milyon dolar değerinde), 22,000 BUSD, 2.5 ETH (6.8 bin dolar), 432,000 BURGER (3.2 milyon dolar), 142,000 xBURGER (1 milyon dolar) ve 95,000 ROCKS çaldı.

BurgerSwap yaptığı açıklamada, tüm hizmetlerin durdurulduğunu bildirdi. Ayrıca “kullanıcıların kayıplarını telafi etmek için sıkı çalışacakları” da belirtiliyor.

Bu BSC’deki ilk saldırı değil. Daha önce benzer saldırılarda (Spartan Protocol, Uranium Finance ve Meerkat Finance) toplamda 100 milyon dolar çalınmıştı.

İlgili – Bitcoin borsasındaki hesabınız hacklenirse sorumluluk kimin?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: