1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Güney Kore Bitcoin’deki düşüşü engelleyebilir! Nasıl?

Güney Kore Bitcoin’deki düşüşü engelleyebilir! Nasıl?

Güney Kore Bitcoin’deki düşüşü engelleyebilir! Nasıl?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Güney Koreli yatırımcıların çılgınlık derecesine varan Bitcoin aşkı, fiyatlarda son günlerde yaşanan düşüş trendini tersine çevirebilir mi?


Güney Kore Bitcoin’deki düşüşü engelleyebilir!

Güney Koreli yatırımcıların Bitcoin ve kripto paralara yönelik ilgisi küresel piyasalara kıyaslandığında oldukça yüksek seviyede. Bitcoin ve kripto paralara yönelik yoğun ilginin etkisi ile Kore’deki Bitcoin ve kripto para fiyatları küresel piyasalardaki fiyatlardan yüksek seyredebiliyor. Özellikle boğa sezonunda Kore merkezli borsalardaki Bitcoin fiyatları, küresel piyasalardaki Bitcoin fiyatları arasındaki makas oldukça açılıyor.

Kore merkezli Bitcoin fiyatları ile küresel piyasalardaki Bitcoin fiyatları arasında fark Kimchi Premium olarak adlandırılan bir oran üzerinden analiz ediliyor. Kripto para analistleri yorumlarında Kimchi Premiumlara göz atmayı ihmal etmiyorlar.

Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin, CoinMarketCap verilerine göre 35-36 bin dolar aralığında işlem görüyor. Kore merkezli Bithumb borsasında ise Bitcoin 39 bin doların üstünde işlem görüyor. Aşağıdaki tabloda Kore merkezli Bithumb borsasındaki fiyatları görüyoruz.

güney kore bitcoin Güney Kore Bitcoin’deki düşüşü engelleyebilir! Nasıl?Güney Kore’de Bitcoin ve kripto para sahibi olan Koreli vatandaş sayısı 5.87 milyon civarında. Bu sayı geçtiğimiz yıl 1.91 milyon seviyesindeydi. 1 yıl içerisinde Kore’de Bitcoin ve kripto para yatırımı yapan kişi sayısı 2 kattan fazla artış gösterdi.

Güney Kore Finans Bakanlığı raporlarına yansıya bu rakamlar, Kore merkezli Bitcoin çılgınlığını açıkça yansıtıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin yatırımcıları! Bakalım yarın ne olacak?

Güney Kore merkezli borsalarda açılan yeni hesap sayısı Ekim 2020’den sonra ciddi artış trendine girdi.

Ekim 2020: 13,000 yeni hesap

Kasım 2020: 102,000 yeni hesap

Ocak 2021: 367,000 yeni hesap

Şubat 2021: 849,000 yeni hesap

Mart 2021: 1.12 milyon yeni hesap

Nisan 2021: 1.92 milyon yeni hesap

Yukarıda aylık bazda Kore merkezli kripto para borsalarında açılan yeni hesap sayısındaki değişimi görüyoruz.

Kripto para hesaplarındaki artış ile paralel olarak Kore merkezli kripto para borsaları ile bankalar arasındaki transferlerde de ciddi artışlar yaşanıyor. İki veri birbirini tamamlıyor. Sadece Aralık ayında banka transferleri bir önceki yılın Aralık ayına kıyasla 9 kat artış gösterdi.

Kaynak